با واردات ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری نیز موافقت شده است

[ad_1]

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح ساماندهی صنعت خودرو برای بررسی بیشتر به صحن علنی مجلس ارائه شده است، گفت: راه های جبران کسری بودجه کشور از خودروهای خارجی آورده شده است.

به گزارش ایسنا، اردشیر مطهری، نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به افت کیفیت محصولات خودروسازان داخلی در سال های اخیر، به بی توجهی خودروسازان به اعتراضات مردمی و از دست دادن خودروها اشاره کرد. جان و مال. انقلاب اسلامی اخیرا در نشستی با جمعی از تولیدکنندگان و فعالان صنعتی ضمن تایید اعتراضات مردم، گفت: «کیفیت خودروهای داخلی خوب نیست و حق مردم است». وجدان، قانون و مردم خود را مسئول نگه دارید.

وی با اشاره به افزایش قیمت خودرو پس از خروج آمریکا از برجام و بسته شدن مسیر واردات خودرو و فروش خودروهای خارجی با قیمت های نجومی، گفت: اکنون که واردات خودرو ممنوع شده، خودروهای خارجی چندین بار وارد کشور می شود. بیشتر از قیمت از طریق کانال های غیر رسمی؛ بنابراین قیمت آن برای مصرف کننده چندین برابر قیمت واقعی است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب طرح آزادسازی مشروط واردات خودروهای خارجی را گامی برای برون رفت از شرایط فعلی دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی طرح آزادسازی مشروط واردات خودروهای خارجی را تصویب کرد. واردات خودروهای خارجی افت نسبتا خوب در بازار خودروهای داخلی قیمت ها بین 2 میلیون تا 7 میلیون تومان در نوسان بود و در بازار خودروهای خارجی گاه تا 100 میلیون تومان کاهش قیمت داشت که با مخالفت شورای نگهبان با این طرح، این روند نزولی ادامه پیدا نکرد.

مطهری از کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت خودرو در صورت آزادسازی خودروها خبر داد و افزود: البته تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بازار تنها محدود به خودروهای خارجی نخواهد بود. اگر در سال 97 با اعمال ممنوعیت واردات خودرو، قیمت خودروهای داخلی در کنار خودروهای خارجی تغییر کرد، در شرایط فعلی نیز این موضوع صادق است.

وی با اشاره به تصویب واردات خودرو در کمیسیون مجلس از واردات ماشین آلات سنگین معدنی و راهسازی، تریلر، کامیون و اتوبوس در سال آینده خبر داد و گفت: بر اساس این مصوبه واردات 50 هزار دستگاه خودروی سواری انجام شده است. تصویب شد و طرح ساماندهی به تصویب رسید.» صنعت خودرو نیز برای بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است.

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس یازدهم افزود: دولت چاره ای جز تصویب این طرح نخواهد داشت و یکی از راه های جبران کسری بودجه کشور عوارض و عوارض گمرکی از واردات کالاهای خارجی است. ماشین ها.

مطهری اجرای سیاست کنترل و نظارت بر واردات خودرو را ابزاری موثر برای حرکت بازار خودرو به سمت قیمت مناسب، ایجاد بازار رقابتی، روی آوردن خودروسازان به روش های نوین برای کاهش هزینه های تولید، کاهش زیان انباشته خودروسازان و داخلی دانست. خودروسازان قیمت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انحلال 4200 تومانی بازار خودرو ایران را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر؟ وی گفت: از آنجایی که تنها در ابتدای ورود ارز دولتی، خودروسازان ارز دولتی دریافت کردند و پس از آن این تخصیص ارز به خودروسازان حذف شد، خروج ارز دولتی از اقتصاد کشور نباید تاثیری بر خودرو می گذاشت. چون خودروسازان و قطعه سازان ارز 4200 تومانی دریافت کردند.

نماینده مردم گرمسار و آرادان با اشاره به اینکه خودروسازی کشور بیشتر از بخش‌های کم‌اشتغال با بخش‌های پر اشتغال اقتصاد مرتبط است، گفت: شامل قطعات خودرو (مستقیم) و سایر قطعات می‌شود. .

مطهری در خاتمه درباره رویکرد دولت و مجلس به صنعت خودرو گفت: با توجه به وضعیت نگران کننده ای که در خصوص واردات خودرو در صنعت خودرو به وجود آمده است، دو سناریو قابل بررسی است. سناریوی اول این است که این صنعت دارای مزیت نسبی است که در این صورت واردات خودرو و تاثیر آن بر اشتغال نباید نگران کننده باشد. سناریوی دوم این است که صنعت مزیت نسبی در کشور نداشته باشد که در این صورت قطعاً این ترس وجود دارد، زیرا صنعتی که در کشور مزیت نسبی ندارد لزوماً باید کوچک باشد و در نهایت از اقتصاد محو شود. .

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.