تحلیل یک دیپلمات پیشین از تلاش‌های اخیر قطر برای نقش‌آفرینی موثرتر در منطقه

[ad_1]

دیپلمات سابق کشورمان تصریح کرد: قطر با وجود وسعت و جمعیت کم، در سال های اخیر تلاش کرده تا نقش مهم و موثری را در منطقه ایفا کند، تا از توانمندی های خود در این حوزه عاقلانه و خردمندانه استفاده کند.

احمد دستمالچیان در گفت وگو با ایسنا، درباره تلاش های اخیر قطر در منطقه از جمله تلاش برای نزدیک کردن ایران و آمریکا در برخی مسائل از جمله گفتگو درباره ایران و سفر امیر قطر به واشنگتن، اظهار کرد: قطر کشوری بسیار ثروتمند است و دارای کشوری است. درآمد اقتصادی بسیار بالا در این زمینه شاهد سرمایه گذاری های کلان کشور در کشورهای مختلف هستیم و همین امر باعث افزایش نفوذ اقتصادی قطر شده است.

وی با بیان اینکه قطر بالاترین منبع گاز مشترک را با ایران دارد و از این منابع بهره برداری می کند، گفت: از سوی دیگر، نظام سیاسی و اقتصادی قطر نسبت به سایر شیوخ خلیج فارس بازتر است و در این حوزه نیز بازتر است. سعی کرده خود را تجدید کند.»

دستمالچیان گفت: قطر علیرغم وسعت کوچک و جمعیت محدود، دارای نفوذ سیاسی و اقتصادی بالقوه و واقعی است. قطر را محاصره و منزوی کنید. در این زمینه حتی در مقاطعی از حمایت واشنگتن برخوردار بود، اما قطر توانست در مقابل عربستان مقاومت کند. تحریم ها به دلیل همین نفوذ و قدرت بود و ریاض مجبور به انجام این کار شد، با وجود شرایط اولیه، مجبور به لغو تحریم ها و حرکت به سمت عادی سازی روابط با دوحه شد.

دستمالچیان با بیان اینکه مقامات قطر در سال های اخیر با سیاست های خردمندانه و مدبرانه خود تلاش کرده اند تا نقش فعالی در تحولات منطقه داشته باشند، افزود: در دوره ترامپ شاهد روابط حسنه وی با محمد بن سلمان بودیم. اما در دوران بایدن، این رابطه از آنجایی که دولت بایدن هرگز مکالمه تلفنی بسیار بالایی با مقامات عربستان سعودی نداشته است، هر فردی که به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شده است برای تبریک به عربستان سعودی یا ولیعهد این کشور سفر کرده است. اما در دوره بایدن این اتفاق نیفتاد و این نشان دهنده سردی روابط ریاض و واشنگتن است. در همین حال، قطر می خواهد از روابط خوب با مقامات آمریکایی و دولت بایدن به نفع خود استفاده کند و همچنین نقش موثرتری در منطقه ایفا کند.

وی همچنین به روابط ایران و قطر اشاره کرد و افزود: زمانی که عربستان و تعدادی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس تحریم هایی را علیه قطر اعمال کردند، ایران جزو اولین کشورهایی بود که از قطر در مقابل این تحریم ها حمایت کرد. همانطور که خود مقامات قطری بارها در جلسات اعلام کردند، اگر ایران در آن زمان مرزهای هوایی خود را به روی قطر باز نمی کرد، ضربه محکمی به قطر وارد می کرد و قطری ها می توانستند از طریق حریم هوایی ایران با جهان خارج ارتباط برقرار کنند.

دستمالچیان همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه شاهد تحولات مهمی در منطقه هستیم، افزود: پس از ترور جمال خاشقچی و ادامه جنگ در یمن، موضع مقامات سعودی در عرصه بین المللی و منطقه ای تغییر کرده است. و این منجر به از بین رفتن نقش آنها در منطقه شده است. از سوی دیگر آمریکایی ها در تلاش برای کاهش حضور خود در منطقه هستند و در این زمینه نقش هژمونیک آنها در منطقه ضعیف می شود. در همین حال، چین و روسیه در تلاش برای افزایش حضور خود در منطقه هستند. بنابراین در ارتباط با این اتفاقات، نقشه ژئوپلیتیکی منطقه نیز در حال تغییر است. ایران به عنوان کشوری کارآمد و مهم در منطقه تلاش می کند تا منافع و بازی های خود را به نحو احسن در منطقه ارتقا دهد. کشورهای منطقه و خلیج فارس متوجه این تغییرات ژئوپلیتیکی در منطقه شده اند. آنها به این نتیجه رسیدند که باید با ایران همکاری کنند و راهی جز همکاری مشترک منطقه ای در منطقه وجود ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به این اتفاقات، آمریکایی ها نیز متوجه شده اند که حضور آنها در منطقه باید سلاح صلح و مذاکره باشد نه سلاح و همه این اتفاقات نشان می دهد که انشاءالله به زودی شاهد روزهای خوبی در یک کشور خواهیم بود. دوران خشونت و جنگ های بی پایان به پایان می رسد.

دیپلمات سابق کشورمان همچنین به روند مذاکرات در وین و تلاش برای توافق بر سر این موضوع اشاره کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.