قهرمان‌پور: بر اساس شواهد، “توافق” در دسترس است

[ad_1]

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به مذاکرات وین گفت: شواهد و مواضع نشان می دهد که اکنون توافق در دسترس است مگر اینکه راه حل سیاسی در این چند روز چیز دیگری باشد.

رحمان قهرمان پور در گفت وگو با ایسنا، درباره روند مذاکرات در وین و اینکه آیا شرایط برای دستیابی ایران به یک «توافق خوب» وجود دارد، گفت: اکنون بحث های فنی تمام شده است و هر دو طرف از هنر مذاکره استفاده کرده اند. استفاده از امتیازات و راهکارها در پایتخت ها به زودی پذیرفته شود. به نظر می رسد توافق نزدیک است و تیم های مذاکره کننده با دستورات پایتخت های خود به توافق نزدیک شده اند، اما باید دید هفته آینده یا چند هفته دیگر این تصمیم سیاسی چه زمانی اتخاذ خواهد شد.

در صورت موافقت، توافق چه پاسخی خواهد داشت؟ وی تصریح کرد: طبیعی است که هر دو طرف به همه خواسته های خود عمل نکنند. باید منتظر ماند و دید که چه توافقی حاصل می شود.

این کارشناس بین المللی در پاسخ به احتمال لغو تمامی تحریم ها توسط آمریکا در توافقنامه جدید برجام؟ وی گفت: شواهد نشان می دهد بخشی از تحریم ها برداشته می شود و بخشی دیگر به مذاکرات آینده و نحوه اجرای برجام بستگی دارد.

قهرمان پور معتقد است که بعد از مذاکرات وین، مذاکرات به شکل های دیگر ادامه خواهد داشت و این بحث هایی است که امیر قطر نیز برای ایران انجام داد تا به نوعی با کشورهای منطقه مذاکره کند و به تدریج باقیمانده ها تحریم ها ثابت شده است

وی در پاسخ به اینکه آیا همانطور که پس از برجام در سال 2015 اتفاق افتاد و ایران به مذاکرات سوریه دعوت شد، آیا شاهد گفتگوی همه جانبه بین ایران و کشورهای منطقه خواهیم بود؟ وی تصریح کرد: مشخص نیست این مذاکرات علنی و چندجانبه است یا دوجانبه و ممکن است چندان موضوعیتی نداشته باشد. مذاکرات کنونی ایران و عربستان سعودی بسیار مهم است. این بخش اصلی اختلاف ایران و عربستان سعودی است و زمانی که آنها وارد مذاکره شوند، دیگر شرکت کنندگان به مذاکرات خواهند پیوست. تجربه خاورمیانه نشان می دهد که مذاکرات در مورد موضوعات مختلف به صورت علنی پیش نمی رود، در اروپا اینطور نیست و همه طرف ها آشکارا توافق می کنند که پای میز مذاکره بنشینند. اما خود مذاکرات به هر شکل ممکن انجام می شود و می تواند نتایج خوبی داشته باشد.

این کارشناس بین الملل در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای منطقه در مذاکره با ایران و حل مسائل و مشکلاتی که بین آنها وجود دارد یا بهتر است بگوییم با اکراه اینقدر محتاط هستند؟ وی گفت: نگرانی کشورهای اروپایی، روسیه و چین با نگرانی کشورهای منطقه نسبت به ایران متفاوت است. وقتی به سطح کشورهای 1+4 نگاه می کنیم، بحث عدم اشاعه جدی است و قدرت های بزرگ موافق هستند، اما وقتی وارد منطقه می شویم، منافع کشورها با بحث کنترل تسلیحات متفاوت است. برخی بازیگران منطقه بر این باورند که کاهش تنش بین ایران و آمریکا باعث آسیب و تقویت جایگاه ایران می شود و این نگرانی در سال 94 پس از برجام مورد توجه قرار گرفت و تا امروز نیز وجود دارد. در نتیجه، نگرانی کشورهای منطقه و منافع آنها با اروپا، آمریکا و سایر قدرت ها متفاوت است.

قهرمان پور در عین حال خاطرنشان کرد: شواهد و مواضع نشان می دهد که اکنون توافق در دسترس است، مگر اینکه تصمیم سیاسی در این چند روز چیز دیگری باشد. باید منتظر بمانیم و ببینیم. روند مذاکره واضح است، اما روند تصمیم گیری در مورد توافق به متغیرهای زیادی بستگی دارد که برای تصمیم نهایی مهم هستند. در این مرحله، بیشتر احتمال دارد که با تصمیمی موافقت شود تا اینکه بگوییم موافقت نمی شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.