اساسی‌ترین دستاورد توافق در وین، افزایش امید در بین مردم است

[ad_1]

یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل با بیان اینکه ایران و آمریکا اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق را دارند، گفت: این آینده است.

کوروش احمدی در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که به نظر شما نشانه های رسیدن به توافق خوب در مذاکرات وین چیست؟ او گفت: «به نظر من در شرایط کنونی منطقه‌ای و بین‌المللی از یک سو و شرایط اجتماعی-اقتصادی داخل کشور از سوی دیگر». هر توافقی بهتر از عدم توافق است..

وی با بیان اینکه تنها در 7 تا 8 ماه گذشته یعنی از پایان خرداد ماه تاکنون حداقل 150 میلیون دلار ضرر در روز به کشور ما وارد شده است که می تواند به 4.5 میلیارد دلار در ماه برسد یا در مبلغ حداقل 35 میلیارد دلار: اهمیت این موضوع زمانی آشکارتر می شود که بدانیم بحث باقی ماندن ذخایر نفت و گاز به دلیل کمبود تولید نیست. این در حالی است که اعتبارات در نظر گرفته شده برای بهره برداری از این منابع با هزینه سرمایه ملی فرسوده شده و عمر مفید آنها به هدر می رود.

هر توافقی در وین که ما را از گذار به مرحله توسعه محروم نکند خوب خواهد بود.

وی افزود: البته این فقط در مورد منابع انرژی صدق می کند، در سایر حوزه ها چندین دهه است که سرمایه گذاری لازم انجام نشده و ظرفیت های موجود در حال فرسوده شدن است. در نتیجه هر توافقی در وین که ما را از ورود به مرحله توسعه محروم نکند خوب خواهد بود.

این کارشناس ارشد روابط بین الملل در پاسخ به این سوال که دستاورد یک توافق خوب برای کشور ما چه خواهد بود؟ وی تصریح کرد: مهمترین و اساسی ترین دستاورد توافق برای کشور ما امید مردم به آینده خواهد بود. در دوره قبل و بعد از توافق، شرایط کشور و روحیه مردم تغییر کرد و طی دو تا سه سال امکان افزایش تولید ناخالص داخلی، کاهش تورم و افزایش اشتغال فراهم شد. اگر این توافق در یکی دو سال اول دولت اوباما به دست می‌آمد، طبیعتاً شانس بیشتری برای ریشه‌یابی داشت و شاید شکستن آن برای ترامپ سخت‌تر بود.

مهمترین و اساسی ترین دستاورد توافق برای کشور امید مردم به آینده خواهد بود.

او بیان کرد که یک دستاورد مهم دیگر، کاهش تنش در حوزه سیاست خارجی خواهد بودوی گفت: تنش مداومی که ترامپ بر کشور تحمیل کرده و برخی از سیاست‌هایی که حداقل در هشت ماه گذشته اجرا شده است، بی‌اثر نبوده، بلکه بسیار پرهزینه بوده است. این تنش نه تنها به بلاتکلیفی و بی برنامگی و عدم امکان استفاده از پتانسیل های بین المللی و منطقه ای منجر شده، بلکه امکان سوق دادن سیاست خارجی برای ایجاد حداقل تعادل در همکاری با مناطق مختلف جهان و استفاده از رقابت بین آنها را فراهم کرده است. مناطق کشورها نیز تا زمانی که جزئیات توافق احتمالی مشخص نشود و مشخص نشود که آیا این توافق احتمالی می‌تواند با سایر توافق‌های مربوط به لغو تحریم‌های ثانویه غیرهسته‌ای و تحریم‌های اولیه تکمیل شود یا خیر، ایران نمی‌تواند به منابع مالی دسترسی پیدا کند. . فناوری بین المللی و سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز فراهم شد و امکان استفاده از سرمایه، نیروی کار و تجربیات شرکت ها و بانک های بزرگ بین المللی فراهم شد.

وی افزود: همچنین مشخص نیست که آیا این توافق احتمالی فرصتی برای حل تنش میان ایران و برخی کشورهای منطقه فراهم می کند یا خیر. این عوامل هستند که برای پایداری توافق مهم خواهند بود. در صورت عدم توجه به این عوامل، متأسفانه برخی از طرف ها و کشورها و همچنین فعالان اقتصادی بین المللی نسبت به برخورد با ایران تردید خواهند داشت و احتمالاً سود ایران از این توافق محدود به تجارت و مبادله کالا می شود.

در روابط بین الملل و بر اساس اصل حاکمیت ملی، ضمانتی وجود ندارد، اصولاً وجود خارجی وجود ندارد.

احمدی همچنین در پاسخ به این سوال که موانع احتمالی برای رسیدن به یک توافق خوب چیست؟ وی گفت: اگر طرفین از بازگشت برجام و تعهدات به برجام پیش بروند، نباید مشکل حادی ایجاد شود. با این حال، با توجه به سابقه بدهی آمریکا، طرف ایرانی تاکنون بر نوعی تضمین برای خروج آمریکا از برجام تاکید کرده است. متأسفانه در روابط بین الملل و بر اساس اصل حاکمیت ملی، اساساً وجود خارجی وجود ندارد. تا حدی که خروج از معاهدات مصوب مجلس شورای ملی امکان پذیر باشد.

یکی دیگر از موانع بر سر راه توافق وین، شکاف بزرگ بین دو طرف بر سر انتقال سانتریفیوژهای پیشرفته به ایران است که غرب می خواهد آنها را نابود کند و ایران می خواهد در ایران مهر و موم کند.

وی افزود: یکی دیگر از موانع، شکاف زیاد طرفین در خصوص واگذاری سانتریفیوژهای پیشرفته ایران است که غرب می خواهد آن را نابود کند و ایران می خواهد در ایران مهر و موم کند. مانع مهم دیگر روند اجرای تعهدات طرفین است. اینکه آیا ایران ابتدا اقدامی انجام می دهد یا اینکه ایالات متحده اولین کسی است که تحریم ها را لغو می کند، موضوع بسیار مهمی است که باید حل شود.

احمدی افزود: ایران همچنین ممکن است بخواهد تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چهار سایت ایرانی را ساکت کند. توضیح اینکه بعد از ماجرای شورآباد، آژانس اعلام کرد که این چهار سایت در گذشته بدون اطلاع آژانس فعالیت می کردند و اکنون باید جزئیات فعالیت آنها و وظایف تاسیسات هسته ای مورد استفاده در آنها مشخص شود. البته مشکلات ریز و درشت دیگری هم وجود دارد، مثلاً تعریف تکلیف برای یک نوبت.

آمریکا و ایران اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق را دارند

این کارشناس بین المللی در پایان تاکید کرد: اما این امید وجود دارد که هم آمریکا و هم ایران اراده سیاسی لازم و کافی برای دستیابی به توافق را داشته باشند و در نتیجه احتمالاً راه حلی قابل قبول برای طرفین پیدا شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.