استقبال روسیه از بازگردانی معافیت‌های تحریم‌های هسته‌ای ایران

[ad_1]

سفیر روسیه در وین در صفحه توئیتر خود از بازگشت لغو تحریم های هسته ای علیه ایران استقبال کرد و آن را گامی در جهت درست خواند.

به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در صفحه توئیتر خود در واکنش به استثنائات اخیر دولت آمریکا در برخی تحریم ها علیه ایران نوشت: تصمیم آمریکا برای بازگرداندن معافیت های هسته ای گامی در جهت درست است. ” این امر احیای شورای امنیت سازمان ملل و بازگشت متقابل ایالات متحده و ایران به تعهد به توافق هسته ای 2015 را تسریع خواهد کرد.
اولیانوف افزود: این حرکت را می توان نشانه ای نیز دانست که مذاکرات در وین به مرحله نهایی رسیده است.

تصمیم آمریکا برای بازگرداندن معافیت های هسته ای گامی در جهت درست است. این امر احیای شورای امنیت سازمان ملل و بازگشت متقابل ایالات متحده و ایران به تعهد به توافق هسته ای 2015 را تسریع خواهد کرد.
اظهارات اولیانوف پس از آن بیان شد که رویترز صبح امروز گزارش داد که دولت بایدن در روز جمعه برخی از تحریم‌های ایران را که در دوره ترامپ برداشته شده بود، لغو کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که این اقدام با هدف تسهیل مذاکرات در وین انجام شده و به معنای بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه چندین معافیت تحریمی مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد.

آسوشیتدپرس همچنین به بیانیه وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد که معافیت‌های جدید به کشورها و شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد در پروژه‌های غیرنظامی در نیروگاه هسته‌ای بوشهر، آب سنگین در اراک و یک رآکتور تحقیقاتی در تهران کار کنند.

در ماه مه 2020، دونالد ترامپ معافیت ها را تحت برنامه «فشار حداکثری» خود بر ایران لغو کرد.

به گزارش یورونیوز، وزارت خارجه آمریکا روز جمعه «تهدید تحریم‌ها» را علیه کشورها و شرکت‌های خارجی از جمله روسیه، چین و کشورهای اروپایی که با بخش غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران همکاری می‌کردند، لغو کرد.

وزارت امور خارجه گفت این معافیت برای تسهیل مذاکراتی طراحی شده است که به دستیابی به توافقی در مورد بازگشت متقابل به شورای امنیت کمک می کند و راه را برای بازگشت ایران به تعهداتش هموار می کند.

وزارت امور خارجه به کنگره نیز اطلاع داد.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرد که این اقدام همچنین برای کمک به منع اشاعه هسته‌ای و منافع امنیتی آمریکا و محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

وزارت امور خارجه گفت که این اقدام بخشی از تعهد یا بخشی از توافق قبلی نیست و افزود که آنها همچنان بر همکاری با شرکا و متحدان برای مقابله با طیف وسیعی از تهدیدات ایران متمرکز هستند.

ما از طریق برخی از افرادی که این روزها پیام می دهند به طرف آمریکایی گفته ایم که باید حسن نیت خود را در عمل نشان دهند. در عمل، خیرخواهی به این معناست که اتفاقی ملموس بر روی زمین در حال وقوع است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: ممکن است لغو برخی تحریم ها به معنای واقعی کلمه تجسم نیت خیر آنها باشد. آمریکایی ها در مورد آن صحبت می کنند، اما باید بدانید که آنچه روی کاغذ اتفاق می افتد خوب است، اما کافی نیست.
انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.