افزایش پلکانی تعرفه برق مشترکان پرمصرف در مهار مصرف برق موثر است

[ad_1]

رئیس کمیسیون اقتصاد انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست افزایش تدریجی تعرفه برق مشترکان پرمصرف می تواند در مهار مصرف برق موثر باشد، گفت: آنها عمدتاً ثروتمند هستند.

مجتبی توانگر در گفت وگو با ایسنا، در خصوص تصمیم دولت برای افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف، گفت: در سال های اخیر قطعی برق و افزایش آمار مصرف نشان داده است که باید به فکر کنترل مصرف برق باشیم. قطعی برق زندگی عمومی را مختل می کند و با تعطیلی بنگاه ها ضربه سختی به تولید و اشتغال ملی وارد می کند. بنابراین، اقدام دولت برای افزایش تدریجی تعرفه برق کار درستی است، زیرا فشار قیمت را بر مصرف کنندگان پرمصرف که عمدتاً ثروتمند هستند، وارد می کند.

وی ادامه داد: البته این سیاست می تواند در کنترل مصرف برق موثر باشد اما شرط اثربخشی آن اقدامات دیگری است که باید به موازات آن انجام شود. علاوه بر سیاست‌های قیمت‌گذاری، به سیاست‌های غیر قیمت‌گذاری نیز برای مهار مصرف انرژی نیاز داریم. هر چقدر هم به مصرف کننده فشار بیاوریم، اما برای تولید محصولات کم مصرف و استانداردسازی آن اقدام نکنیم، نتیجه بزرگی نخواهیم گرفت. وزارت صمت و وزارت نیرو باید برای کاهش مصرف لوازم برقی و همچنین استقلال صنایع بزرگ از شبکه سراسری برق تدابیری اتخاذ کنند.

یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر شکاف قیمت برق پرمصرف و کم مصرف زیاد نیست و این امر باعث می شود یارانه های پنهان برق به طور مساوی بین پرمصرف ها و کم مصرف ها توزیع شود. چنین سیاست هایی تا زمانی که با سیاست غیر قیمتی در تولید لوازم برقی کم مصرف اجرا شود و برای گروه های متوسط ​​و کم درآمد مناسب باشد، در ارتقای عدالت اجتماعی موثر است.

توانگر گفت: در حال حاضر گاز ارزانی که برای تولید برق به نیروگاه ها پمپاژ می شود، می تواند با ارزش افزوده بیشتری هم در صنعت پتروشیمی و هم در صادرات گاز استفاده شود. ایران می تواند به قطب انرژی منطقه تبدیل شود. بسیاری از همسایگان که منابع انرژی کمتری نسبت به ایران دارند، نیاز به واردات برق و گاز از ایران دارند.

وی ادامه داد: همه اینها در حالی است که صادرات فعلی برق و گاز به دلیل رشد تقاضای داخلی در معرض تهدید است و در بسیاری از موارد شاهد قطع این صادرات هستیم. علاوه بر این، برخی از بنگاه های اقتصادی در کشور مجبور به قطع برق و توقف در تابستان و در اوج مصرف هستند. محاسبات اقتصادی این تعطیلی ها و زیان های ناشی از آن اعداد قابل توجهی را نشان می دهد. همه اینها به معنای اتلاف و استفاده غیربهینه از منابع زیرزمینی کشور است که باید اصلاح شود.

یکی از اعضای شورای اقتصاد در پایان گفت: باید پیش از مردم به مسئولان توصیه کرد که سیاست کنترل مصرف برق مناسب و موثری اتخاذ کنند، در غیر این صورت مردم در مواجهه با سیاست صحیح رفتار بهینه در مصرف برق خواهند داشت. “

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.