اقدام عملی در تخریب بنای مربوط به قوه قضاییه، حرکت در مسیر صیانت از اراضی ملی است

[ad_1]

این کارشناس حقوقی تصریح کرد: اقدام عملی رئیس قوه قضائیه برای تخریب ساختمان متعلق به قوه قضائیه و راه اندازی آن از قلمرو تحت کنترل خود می تواند نویدبخش حرکتی جدید برای حفاظت از اراضی ملی و جلوگیری از تخریب آب و خاک باشد. . .

سید کاظم حسینی در گفت وگو با ایسنا، در خصوص اظهارات اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر وجود رویه غلط، غیرمنطقی و پرهزینه در زمینه تخریب و تخریب بناهای غیرمجاز، گفت: حاکمیت قانون است. یک اصل پذیرفته شده در جوامع توسعه یافته؛ هیچ اقدام یا انفعال مستمری صورت نخواهد گرفت مگر اینکه توسط قانون مجاز یا منع شده باشد. البته رعایت این اصل از سوی نهادهای حاکم و قدرت الگویی برای مردم و نهادهای پایین دستی و نیروی انتظامی خواهد بود.

این وکیل دادگستری افزود: اقدامات اخیر رئیس قوه قضائیه در تخریب ساختمان های ساخته شده توسط قوه قضائیه در حاشیه رودخانه چالوس و پایین دست سد کرج که آب شرب میلیون ها شهروند از آنجا می گذرد قابل تقدیر است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: این اقدام رئیس محترم قوه قضائیه به دلیل حاکمیت قانون در جامعه متمدن و قانون مدار دو سوال مهم را برای هر وکیلی ایجاد می کند. اولاً قانون تخریب رئیس محترم قوه قضائیه بر چه قانونی استوار است و آیا در مراجع قانونی پیش بینی شده است؟ آیا برای تخریب این مکان سلسله مراتب اداری صادر شده یا حکم قضایی برای تخریب آن صادر شده است یا خیر؟ زیرا رئیس محترم قوه قضائیه در صورت عدم صدور حکم، مالک اموال قوه قضائیه نمی باشد که در تشریفات مناسب خود اجازه تخریب یا عفو داوطلبانه اموال را داشته باشد و اقدام نماید غیرقانونی به نام حفاظت. انفال و حقوق بیت المال با انحراف از قانون، تخطی از هدف خواهد بود و عواقب منفی آن بیشتر از منافع مثبت برای جامعه خواهد بود.

وی افزود: اگر تخریب این بناها بر اساس موازین شرعی و قانونی انجام شود جای تقدیر و تشکر دارد که رئیس محترم قوه قضائیه بدون تبعیض از سوی نهاد تحت امر خود قانون مداری را آغاز کردند اما اکثرا مهمتر از همه سوالی که می توان مطرح کرد این است که وضعیت حقوقی این بناها در حریم رودخانه ها و اراضی ملی غیرقانونی یا بدون پروانه است و باید به مدیران مرور زمان شناسایی و تذکر داده شود و در چارچوب قانون – ضمن حذف از چرخه اداره کشور باید جبران شود.

حسینی توضیح داد: از سوی دیگر بودجه از چه ردیفی از بودجه کشور برای ساخت و ساز ساختمان های غیرمجاز اختصاص یافت؟ آیا سازمان های مالی و حسابرسی مخارج دولت را کنترل نمی کنند؟ چگونه می توان میلیاردها تومان بودجه را به صورت غیرقانونی و بی رویه در نهادهای اداری و انقلابی حتی در قوه قضائیه که منشأ مبارزه با این گونه تخلفات است، خرج کرد؟ اقدام انقلابی رئیس محترم قوه قضائیه زمانی ستودنی و تحسین برانگیز خواهد بود که بتواند به این دو سوال پاسخ درست بدهد.

وی ادامه داد: علیرغم وجود تعدادی قوانین در زمینه اراضی ملی و حفاظت و تثبیت مسیل ها و رودخانه ها از جمله قانون ملی شدن آب و اجرای آن مصوب 1347، قانون توزیع عادلانه، مصوب 1361 لایحه حفاظت و تحکیم مسیل و کرانه رودخانه های مرزی مصوب 1363 آیین نامه مسیل ها و حدود و غیره مصوب 1379 و اصلاحات بعدی آن و مقررات مختلف کیفری پیش بینی شده است. حصول اطمینان از اعدام مجرمانه، متأسفانه همواره به بهانه فعالیت های تخصصی خود در رودخانه ها و سواحل دریاها و اراضی ملی و منابع طبیعی، شاهد تخلف نهادهای اداری و کشوری اعم از نیروهای نظامی و امنیتی است تا ابتدا پوشش داده شود. رویدادهای ویژه و سپس اردوگاه های نظامی و بهداشتی و سپس تبدیل آنها به شهرک های مسکونی و تفریحی و در نهایت فروش آن به بخش خصوصی روی می آورند.

حسینی افزود: با مشاهده روند تصاحب این اراضی می توان دریافت که این تصرفات اساساً با نامه غیرقانونی یکی از مقامات اداری محلی تحت تأثیر مقامات عالی رتبه آغاز شده و با صرف هزینه های خارج از بودجه تثبیت شده است. ساخت و ساز ساختمان هایی که همگی حکایت از وجود بودجه کشور و عدم نظارت بر مخارج و حساب ها و دفاتر دولت دارد.

وی در خاتمه گفت: فساد سیستم اداری در این حوزه و تصرف غیرقانونی نهادهای اداری و دولتی در اراضی و رودخانه های ملی و به ویژه سواحل دریای خزر موضوعی است که مورد توجه مسئولان قرار گرفته است. چندین سال، اما فقط توسط بخش خصوصی؛ لذا اقدام عملی رئیس محترم قوه قضائیه با این تخلفات و شروع آن از قلمرو تحت صلاحیت ایشان می تواند نوید حرکتی نوین در دفاع از اراضی ملی و جلوگیری از تخریب آب و خاک کشور باشد. .
انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.