توضیحات جریان صدر درباره توئیت مقتدی/حزب بارزانی واکنش نشان داد

[ad_1]

رهبر فراکسیون صدر عراق به طور غیرمستقیم از نمایندگان فراکسیون پارلمانی خود خواست به هوشیار زیباری، نامزد حزب دمکرات کردستان عراق برای ریاست جمهوری رای ندهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شفق نیوز، مقتدی صدر، رهبر فراکسیون صدر در عراق در توییتی از اعضای فراکسیون پارلمانی فراکسیون صدر نوشت که به افرادی که نمی توانند برای ریاست جمهوری واجد شرایط باشند، رای ندهند.

وی نوشت: اگر کاندیدای حزب دمکرات کردستان و مطلقاً هر نامزد دیگری شرایط ریاست جمهوری را نداشته باشد از نمایندگان می خواهم به وی رای ندهند.

صدر نوشت: ما طرفدار اصلاحات هستیم، نه طرفدار قدرت و حکومت.

این اقدام صدر پس از انتقاد از نامزدی وجدانی زیباری به دلیل اتهامات فساد صورت گرفت.

از سوی دیگر، یک منبع نزدیک به مقتدی صدر گفت که توئیت صدر در مورد کاندیداتوری وجدانی ذوباری به معنای کناره گیری صدر از حمایت خود نیست.

این منبع گفت: صدر می خواست با توئیت خود نشان دهد که مقامات ذیصلاح هیچ شبهه ای به زیبایی ندارند، به ویژه کاندیداتوری وی مورد توجه بیش از یک مرجع نظارتی قرار گرفته است.

واکنش حزبی بارزانی

حزب دموکرات کردستان در واکنش به توئیت مقتدی صدر درباره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که هوشیار زیباری، رهبر این حزب، نامزد ائتلاف ملی اکثریت است که شامل فراکسیون صدر، حزب دمکرات کردستان و ائتلاف حاکم است.

مسعود حیدر، مشاور مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان، در بیانیه ای گفت: زیباری نامزد ائتلاف اکثریت ملی است و مسعود بارزانی رهبر کردها مرکز ارتباط رهبران سیاسی است.

وی با بیان اینکه هیچ پیام منفی از ساختار هماهنگی شیعیان دریافت نکرده ایم، گفت: در 72 ساعت آینده تغییرات اساسی خواهیم داشت.

حیدر با بیان اینکه در روزهای آینده شاهد برگزاری جلساتی برای بررسی چارچوب و جریان هماهنگی صدر خواهیم بود، خاطرنشان کرد: توئیت صدر تأییدی بر احترام وی به نهادهای دولتی و حمایت از روند اصلاحات است.

وی افزود: شرط صدر مبنی بر اینکه شرایط ریاست جمهوری از نظر زیبایی رعایت شود و نامزد ما بماند.

حیدر گفت: هوشیار زیباری پس از بررسی دقیق به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی شد و برای موارد مذکور شرایطی دارد.

پارلمان عراق اخیرا فهرستی متشکل از 25 نامزد کرد برای ریاست جمهوری را منتشر کرد.

از سال 2006، سنت سیاسی در عراق این است که رئیس جمهور برای کردها، نخست وزیر برای احزاب شیعه و پارلمان برای سنی ها تعیین می شود.

در این دور از انتخابات ریاست جمهوری عراق، رقابت اصلی بین برهم صالح، رئیس فعلی اتحادیه میهنی کردستان و هوشیار زیباری، نامزد حزب دمکرات کردستان است.

در دوره های قبلی اتحادیه میهنی کردستان رئیس جمهور بود و حزب دمکرات کردستان یکی از وزارتخانه های اصلی مانند وزارت دارایی یا وزارت امور خارجه را در اختیار داشت، اما این معادله تغییر کرده است. این حزب نامزدهای مختلفی را معرفی کرد.

در این مدت علاوه بر اینکه بین دو حزب بر سر نامزد ریاست جمهوری توافقی وجود ندارد، رقابت شدیدی نیز بین این دو نامزد وجود دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.