خیز امارات برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب

[ad_1]

تعدادی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای عربی در حال کار برای نهایی کردن پرونده بازگشت سوریه به اتحادیه عرب قبل از نشست سران در الجزایر هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت العربی الجدید، منابع اتحادیه عرب در قاهره اعلام کردند که امارات در تلاش است تا پرونده را به جریان بیندازد و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را مشخص کند. اظهارات اخیر احمد ابوالغیث دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص برگزاری نشست وزیران در کویت برای بررسی این پرونده در راستای هماهنگی بین وی و ابوظبی است.

این منابع دلیل تمایل ابوالغیث برای حل این پرونده را حمایت اماراتی وی عنوان کردند.

امارات اعلام کرده است که از تمدید دوره دبیرکلی وی در اتحادیه عرب و افزایش فرصت های مالی ارائه شده برای وی حمایت خواهد کرد.

ابوالغیث روز چهارشنبه اعلام کرد که اتحادیه عرب در ماه مارس نشست وزیران را برای بررسی بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب برگزار خواهد کرد.

ابوالغیث پس از سفر خود به اردن، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را با توافق عربی و همسویی رژیم سوریه با مواضع عربی مرتبط دانست. ثبات در منطقه مستلزم تلاش برای احیای احتمالات یک روند سیاسی است که مسئله فلسطین را حل کند.

این منابع همچنین گفتند که امارات در ارتباط با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب با آمریکا در تماس بوده است. اما واشنگتن همچنان با این اقدام مخالف است.

به گفته منابع ابوظبی، او معتقد است که «بازگشت دمشق به اتحادیه عرب، روابط دمشق با ایران را تحت کنترل اعراب قرار خواهد داد». از سوی دیگر امارات به دنبال بهبود روابط با ایران است.

یک منبع دیپلماتیک مصری نیز گفت که این کشور و امارات در حال مذاکره بر سر این موضوع هستند اما اختلافات شدیدی بین مصر و عربستان وجود دارد. عربستان سعودی همچنان به مخالفت خود با این اقدام ادامه می دهد، همانطور که انصارالله که به اعتقاد آنها مورد حمایت ایران است، مخالفت می کند. الجزایر و عربستان سعودی نیز اختلاف نظر دارند. قطر نیز با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مخالف است.

به گفته این منبع، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر قصد دارد تا پایان ماه فوریه به کویت سفر کند تا در مورد موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفتگو کند.

قاهره امیدوار است که کویت با موضع خود در شورای همکاری خلیج فارس، طرز فکر عربستان و قطر را تغییر دهد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.