درخواست امریکا و متحدانش از کره شمالی برای بازگشت به مذاکره/ چین: واشنگتن باید انعطاف نشان دهد

[ad_1]

ایالات متحده، ژاپن و تعدادی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای مشترک از کره شمالی خواستند تا یکشنبه گذشته به «مذاکرات بدون قید و شرط» برای راه اندازی پیونگ یانگ بازگردد.

نووستی به نقل از بیانیه مشترک واشنگتن و متحدانش که توسط لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل خوانده شد، گفت: «ما بار دیگر از کره شمالی می‌خواهیم که اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» خود را متوقف کند و به گفتگو و مذاکره بازگردد.

نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد یکشنبه گذشته به درخواست آمریکا برای بررسی پرتاب موشک بالستیک میان برد کره شمالی برگزار شد.

وی افزود: ما همیشه برای دیپلماسی جدی و پایدار تلاش می کنیم و در مقابل کره شمالی نیز باید تعهد مشابهی برای کاهش تنش در منطقه و تضمین صلح و امنیت بین المللی داشته باشد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: ما همچنان از کره شمالی می‌خواهیم که بدون پیش‌شرط به پیشنهادات ما و سایر کشورها برای مذاکره پاسخ دهد.

در این بیانیه آمده است که پرتاب اخیر موشک بالستیک پیونگ یانگ ناقض قطعنامه های سازمان ملل است و باعث بی ثباتی بیشتر منطقه می شود.

این را لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل به خبرنگاران گفت. واشنگتن از ایده روسیه و چین درباره قطعنامه احتمالی شورای امنیت سازمان ملل برای کاهش تحریم ها علیه کره شمالی حمایت نمی کند.

این قطعنامه به کره شمالی به خاطر رفتار نادرستش پاداش می دهد. هیچ دلیلی وجود ندارد که شورا برای 9 آزمایش در ماه، تقریباً مشابه سال گذشته، به آنها اعطا کند.»

نماینده چین در سازمان ملل همچنین گفت که کلید حل مسئله موشک های بالستیک و برنامه هسته ای کره شمالی در دست ایالات متحده است و از واشنگتن خواست اگر می خواهد پیشرفت خود را ببیند، “صداقت و انعطاف بیشتری” نشان دهد.

ژانگ جون، سفیر چین به خبرنگاران گفت: «آنها باید رویکردها، سیاست‌ها و اقدامات انعطاف‌پذیرتر، جذاب‌تر و عملی‌تری برای مقابله با مشکلات کره شمالی ایجاد کنند». کلید حل این موضوع اکنون در دست آمریکاست.

گرینفیلد پس از این دیدار به خبرنگاران گفت: ما باید فشار را ادامه دهیم.

هشت عضو شورا – ایالات متحده، آلبانی، برزیل، فرانسه، ایرلند، نروژ، امارات متحده عربی و بریتانیا – و ژاپن پرتاب روز یکشنبه را به عنوان یک “تشدید قابل توجه” توصیف کردند که “به دنبال بی ثبات کردن بیشتر منطقه است.” آنها گفتند کره شمالی در ماه ژانویه 9 موشک بالستیک پرتاب کرد که بیشترین میزان در یک ماه گذشته در تاریخ برنامه های تسلیحات کشتار جمعی و موشک های بالستیک این کشور است.

این هشت عضو شورا در بیانیه ای اعلام کردند: ما از همه اعضای شورا می خواهیم که به اتفاق آرا این اقدامات خطرناک و غیرقانونی را محکوم کنند. «هزینه ادامه سکوت شورا بسیار زیاد است. این باعث می‌شود کره شمالی برای نافرمانی از جامعه بین‌المللی شجاع‌تر شود.»

ژانگ گفت شورا تنها در صورتی باید بیانیه ای منتشر کند که «به کاهش تنش ها کمک کند».

توماس گرین‌فیلد گفت که موشک‌های بالستیک دیگری در چند سال گذشته پرتاب شده‌اند و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند ترتیب ملاقاتی با کیم را بدهد تا زمانی که واشنگتن «احساس بهتری از آنچه باید» داشته باشد.

پاییز گذشته، روسیه و چین قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کردند که می تواند به تدریج بخشی از تحریم های اعمال شده علیه کره شمالی را در ازای اقداماتی برای تعلیق برنامه موشکی این کشور لغو کند.

این بیانیه توسط ایالات متحده، آلبانی، برزیل، فرانسه، ایرلند، بریتانیا، نروژ، امارات متحده عربی و ژاپن امضا شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه جلسه غیرعلنی برگزار کرد تا درباره وضعیت کره شمالی به دلیل شلیک موشک‌های مداوم گفتگو کند.

به گفته رئیس ستاد مشترک کره جنوبی، در 30 ژانویه، کره شمالی یک موشک بالستیک میان برد به سمت دریای ژاپن شلیک کرد. این بزرگترین پرتاب پیونگ یانگ از اواخر سال 2017 پس از توقف داوطلبانه پرتاب موشک های بالستیک هسته ای و قاره پیما بود. این هفتمین پرتاب موشک کره شمالی در سال جاری بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.