دلیل کند شدن نهضت ملی مسکن چیست؟

[ad_1]

به گفته سازندگان و نمایندگان مجلس، پروژه نهضت ملی مسکن که تنها 210 هزار واحد آپارتمان دارد به مرحله نوسازی اساسی راه پیدا کرده است، نشان می دهد که از برنامه پیگیری های ایسنا و ایسنا عقب مانده است. تا ته دیگ و خبری از افزایش مبلغ وام به 450 میلیون تومان نیست. مسئولان هم راضی به پاسخگویی به کندی کار انشاالله هستند.

به گزارش ایسنا، سرعت اجرای طرح ساخت دو میلیون واحدی از طرح چهار میلیون دلاری نهضت ملی مسکن در هفت ماهه اول قانونگذاری، آن چیزی که باید و شاید هم نبود. مطلوب پس از آن که توده ای ها گفتند که برای اجرای این طرح همکاری مناسبی با آنها نداشته اند، حالا نمایندگان هم از عقب ماندگی برنامه می گویند. البته نمی توان تنها وزارت راه و شهرسازی را مقصر دانست. زیرا به گفته رضایا کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، سایر دستگاه ها اعم از شهرداری، بانک ها، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و… باید کار کنند. اما بررسی ها نشان می دهد که موتور برخی از این خودروها هنوز روشن نشده است.

قرار بود در سال اول بانک ها 360 میلیارد تومان برای طرح جهشی مسکن و عرضه (نهضت ملی مسکن) اختصاص دهند که گفته می شود به دلیل کمبود منابع و آنچه که پرداخت شده است این اتفاق نیفتاد. تاکنون بالغ بر 948 میلیارد تومان بوده است. وزارت صمت نیز متولی تامین مصالح ساختمانی ارزان و اعتباری است، اما پیشرفت چندانی در این زمینه صورت نگرفته است. هفت خوان مجوز از سوی شهرداری ها در قدرت باقی می ماند؛ به گفته سازندگان انبوه، پروسه صدور پروانه ساختمانی در ایران گاهی تا یک سال طول می کشد. در روزهای اخیر شهرداری تهران وارد عمل شده است. ایجاد شهرک مسکونی و قول کوتاهی در روند صدور پروانه تولید دادند.

شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور هر ماه برای بررسی مشکلات طرح نهضت ملی مسکن به عنوان مهمترین برنامه دولت سیزدهم تشکیل جلسه می دهد. اما قانونگذاران معتقدند که بهتر است جلسات شورا هر دو هفته یکبار برگزار شود.

تنها 210000 دستگاه به مرحله حفاری رسیده است

به گفته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، ساخت دو میلیون واحد مسکونی در دو سال ابتدایی طرح نهضت ملی مسکن در دستور کار قرار گرفته است که تا پایان امسال 800 هزار واحد مسکونی به اتمام می رسد. بررسی ها نشان می دهد که 760 هزار واحد زمین تا ابتدای دی ماه اختصاص یافته و آماده بهره برداری است. وزارت راه و شهرسازی می گوید، اما ممکن است همه 760 هزار واحد تکمیل نشده باشد. ظاهراً 210000 واحد یا ریشه کن شده اند یا آماده حذف هستند.

گزارش های متقاضیان همچنین نشان می دهد که اکثر پروژه ها یا شروع نشده اند یا در مراحل اولیه متوقف شده اند. به عنوان مثال در شهر جدید پرند برخی متقاضیان مدعی هستند که تاکنون 120 میلیون تومان دریافت کرده اند و در روزهای اخیر پیامک های واریز 40 میلیون تومانی دیگر برای آنها ارسال شده است. پیشرفت پروژه تاکنون حدود 10 درصد است. در تابستان 1399 هزینه ساخت پروژه نهضت ملی مسکن مترمربع 2 میلیون و 700 هزار تومان برآورد شده بود و اخیراً علیرضا جعفری رئیس شرکت عمران شهرهای جدید با احتساب موجود این رقم را 4 میلیون و 700 هزار تومان اعلام کرده است. هزینه ها

شی را بزرگ کنید، شاید زمانی دیگر

با ممانعت از اینکه عمران شهر جدید پرند نتواند پروژه را به اتمام برساند، به نظر می رسد با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی که سازندگان انبوه آن پیش بینی می کنند سالانه حدود 50 درصد افزایش یابد، دیگر امکان پیشرفت وجود ندارد. برنامه هایی برای مبلغ آورده شده توسط متقاضیان. به هر لینک نهضت ملی مسکن بین 250 تا 450 میلیون تومان (بسته به منطقه و شهر) محل اختصاص داده شود. به نظر می رسد تاکنون تصمیم افزایش سقف تسهیلات از 150 به 450 میلیون تومان هنوز اجرایی نشده است.

انشالله با افزایش وام ها فشار بر مردم کم می شود.

پیگیری رکود طرح نهضت ملی مسکن در پرند در حالی به پایان رسید که محسن وطناحی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند برای آخرین بار از پاسخگویی به تماس خبرنگار ایسنا مبنی بر انتقاد متقاضیان از روند ساخت و ساز این نهضت خودداری کرد. . شبانه سازمان مسکن در شهر جدید پرند با ارسال پیامکی به ایسنا نوشت: فکر می کنم با افزایش مبلغ وام، انشالله فشار بر مردم کم شود!

در مجموع بیش از 4 میلیون نفر در رقابت دو طرح «اقدام ملی مسکن» و «نهضت ملی مسکن» ثبت نام کردند که نشان از تقاضای بالای مسکن در کشور دارد. اما تجربه مسکن مهر نشان داده است که به دلیل ورشکستگی متقاضیان، پس از مدتی تعداد متقاضیان واقعی کاهش می یابد. ثبت نام افراد مجرد بالای 23 سال در این طرح هم اکنون در حال انجام است که تا 20 بهمن ماه ادامه خواهد داشت. پس از آن بنا به گفته محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی، امکان ویرایش اطلاعات متقاضیان فراهم می شود. با گذشت زمان، افراد اصلاح می شوند و پیام های متنی برای آنها بارگذاری می شود.

انتظار می رود چینی ها و ترک ها نیز در پروژه جهش تولید و مسکن مشارکت کنند. دلیل حضور آنها استفاده از فناوری های جدید است که می تواند به طور موثر سرعت پروژه را افزایش دهد. در حالی که آنچه که در واقع روند ساخت و ساز را کند کرد، روند طولانی صدور مجوز، تورم مصالح ساختمانی و کمبود منابع است که نقاط عطف اصلی در طول سفر طراحی بودند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.