منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی با آیین‌نامه سازمان حفاظت محیط زیست

[ad_1]

مدیرکل پسماند سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین ضوابط ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی در مراکز خرید و تره بار خبر داد.

به گزارش ایسنا، حسن پسندیده وی در وبینار آلاینده های نوظهور و پیامدهای آن برای انسان و محیط زیست افزود: بر اساس قانون مدیریت پسماند، در راستای رعایت اصل 50 قانون اساسی و حفظ محیط زیست، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی موظف به رعایت اصل 50 قانون اساسی و حفظ محیط زیست هستند. قانون مدیریت پسماند را رعایت کنید.»

وی پسماندها را به پنج دسته «معمولی»، «بیمارستانی»، «ویژه»، «کشاورزی» و «صنعتی» تقسیم کرد و ادامه داد: مدیریت پسماندهای معمولی بر عهده شهرداری ها و دهیاری ها است، در حالی که مدیریت پسماندهای صنعتی بر عهده شهرداری ها و دهیاری ها است. مسئولیت تولیدکنندگان است.”

پسندید افزود: در ماده 11 قانون مدیریت پسماند آمده است که سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سایر وزارتخانه های ذیربط مانند وزارت بهداشت، صنعت، معدن و تجارت، نفت و نیرو و جهاد کشاورزی موظف به تدوین ضوابط و مقررات است. . برای روش های مدیریت پسماند.و مصوب شورای عالی حفاظت محیط زیست است و این وزارتخانه ها نیز بر اجرای بهینه مدیریت پسماند نظارت دارند.

مدیرکل مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قانون مدیریت پسماند بر کاهش تولید زباله تاکید دارد و بیانگر آن است که باید قوانینی تصویب شود که زباله کمتری در فرآیندها ایجاد کند و به سمت تولید کالاهایی برویم که بازیافت آنها راحت‌تر باشد. “

وی زباله های پلاستیکی را یکی از معضلات کشور و جهان دانست و گفت: در کشور ما قانون خاصی برای رسیدگی به زباله های پلاستیکی وجود ندارد، اما قانون مدیریت پسماند، مقررات و ضوابط اجرایی آن وجود دارد. در این منطقه. همه این قوانین تدوین شده اند و شامل قوانینی برای رسیدگی به زباله های پلاستیکی هستند.

وی گفت: مواد پلاستیکی نقش زیادی در توسعه و رشد صنایعی مانند خودروسازی، ساختمان، نساجی، الکترونیک و بهداشت و درمان دارند اما اگر این محصولات به درستی مورد استفاده قرار گیرند. در صورت عدم استفاده، این امر به یک معضل و معضل جدی تبدیل خواهد شد. برای محیط زیست

“مطالعات نشان می دهد که آلودگی میکروپلاستیک در خشکی می تواند 4 تا 23 برابر بیشتر از اقیانوس ها باشد. علاوه بر این، میکروپلاستیک ها در خاک های صنعتی تا 70 گرم، در خاک های ساحلی تا 1500 ذره در کیلوگرم و در خاک های سیلابی تا 60 میلی گرم در کیلوگرم است.

مدیرکل مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست به وفور میکروپلاستیک ها در نزدیک شدن به مراکز صنعتی و شهری اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد میکروپلاستیک در نمونه 13 هزار مترمکعبی پساب شهری ساری و بندرعباس وجود دارد. . .

وی با تاکید بر اینکه در ایران درباره میکروپلاستیک ها در آب آشامیدنی تحقیقی انجام نشده است، بر لزوم انجام تحقیقات در کشور و استان های مختلف تاکید کرد.

پسندیده از تدوین آیین نامه ای برای کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در این سازمان خبر داد و گفت: در حال حاضر کیسه های پلاستیکی به صورت گسترده در تره فرنگی و فروشگاه ها عرضه می شود اما بر اساس این آیین نامه استفاده از آن در این مراکز ممنوع است و مشتریان می توانند از آنها استفاده کنید.” این نوع کیسه ها باید مالیات بپردازند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.