معافیت‌های هسته‌ای؛ چراغ سبز آمریکا یا اهرم فشار جدید در مذاکرات وین!

[ad_1]

در حالی که ایران برای تقویت اعتماد و نشان دادن حسن نیت خواستار لغو تحریم های مالی، بانکی و نفتی یکجانبه آمریکا است، چرا آمریکا به دنبال بازگرداندن معافیت چند پروژه هسته ای ایران با دو کشور بریکس بوده است؟

به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه چندین معافیت تحریمی مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد. این تحریم ها به دوران دونالد ترامپ برمی گردد. با این حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «این اقدامی برای تسهیل مذاکرات در وین است و به معنای بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل نیست».

معافیت های جدید به کشورها و شرکت های خارجی اجازه می دهد تا در پروژه های غیرنظامی نیروگاه هسته ای ایران در بوشهر، آب سنگین در اراک و یک رآکتور تحقیقاتی در تهران کار کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ماه می ۲۰۲۰ به عنوان بخشی از برنامه «فشار حداکثری» خود بر ایران، معافیت‌ها را لغو کرد.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتر نوشت: تا زمانی که تهران به تعهدات خود در قبال برجام بازنگردد، پیشنهاد لغو تحریم ها علیه ایران را نخواهیم داد و نخواهیم داد.

در یکی دو هفته اخیر مذاکرات در وین برای احیای برجام با جدیت و سرعت انجام شد تا اینکه اکثر اختلافات و برجام ها حل شد و در مورد بقیه اختلافات طرفین برجام نظرات و پیشنهادات متفاوتی را مطرح کردند، اما در برای تصمیم گیری در مورد هر راه حلی، طرفین نیاز به تصمیم نهایی در پایتخت داشتند. از این رو هیات ها هفته گذشته برای رایزنی با مقامات ارشد به کشورهای خود بازگشتند و بر اساس توافق هیات مذاکره کننده ایران و 1+5 با آمریکا، مذاکرات از روز دوشنبه هفته جاری در وین از سر گرفته می شود.

در همین حال، اعلام چندین معافیت هسته‌ای آمریکا، گمانه‌زنی‌هایی را در رسانه‌های غربی برانگیخت که نشان می‌دهد آمریکا در روزهای آینده برای توافق در وین چراغ سبز نشان داده است. اما پشت صدور این استثنائات در این مرحله از مذاکرات چیست؟

به گزارش ایسنا، استثنائات مربوط به پروژه هایی است که ایران با همکاری کشورهای عضو برجام به ویژه چین و روسیه اجرا می کند.

نیروگاه بوشهر در دولت اوباما در مرحله اول از تحریم های آمریکا مستثنی شد و بعداً در دولت ترامپ با وجود تحریم های حداکثری، پروژه مراحل دوم و سوم را طی کرد تا اینکه با مشکلات فراوانی مواجه شد. در حواله بانکی عملاً این روند با تاخیر انجام می شود و در حال حاضر بسیار کند پیش می رود به طوری که این دو پروژه از زمان بندی تعیین شده برای آن بسیار عقب هستند.

پروژه بازسازی راکتور اراکس مشکلات بیشتری هم داشت. اگرچه این پروژه با هماهنگی کشورهای اروپایی عضو برجام انجام شد، اما با خروج ترامپ از برجام و اختلافات پیش آمده بین آمریکا و اروپا و عدم تایید و تایید این روند توسط این کشورها و همچنین مالی و مشکلات بانکی انتقال پول و موانع بر سر راه برخی شرکت های چینی طرف قرارداد، پروژه را مجبور به سکوت کرد.

در مورد رآکتور تهران، بحث تامین سوخت این راکتور یکی از سخت ترین ها بوده و هست. راکتور تهران تامین کننده عمده مواد اولیه تولید رادیوداروها در کشور و همچنین بخش قابل توجهی از رادیوداروهای کشور است که متاسفانه حداقل در سه سال اخیر در برجام دستخوش تغییراتی شده است.

برخی معتقدند آمریکا به جای اینکه حسن نیت خود را نسبت به ایران نشان دهد، «نفت ریخته شده روی زمین را فدای امام زاده کرد». از آغاز از سرگیری مذاکرات در ماه دسامبر، آمریکا و سه کشور اروپایی عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته‌اند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل اقدامات موسوم به کاهش هسته‌ای ایران «خالی» است و تلاش کرده‌اند تا مذاکرات را تسریع کنند و خواسته‌های خود را کاهش دهند. در مورد فشار ابراهیم رییسی دولت. در این روند آنها مدام بر تعیین ضرب الاجل و فشار در داخل و خارج از اتاق مذاکره اصرار داشتند، اما ایران از خواسته های خود کوتاه نیامد و بر روند جدی و منطقی مذاکرات تاکید کرد.
با این حال، طرف های غربی تسلیم نشده اند و همچنان بر ادعای دروغ خود مبنی بر عبور ایران از آستانه هسته ای پافشاری می کنند.

به نظر می رسد اقدام آمریکا برای صدور معافیت های هسته ای بیش از یک چراغ سبز و اعتماد و حسن نیت برای تحت فشار قرار دادن ایران در مذاکرات و همچنین افکار عمومی در ایران و جهان است. یکی از انتظارات و خواسته هایی که باید منتظر باشیم تا آمریکا و سه کشور اروپایی در مذاکرات این هفته در وین مطرح کنند، اقدام تلافی جویانه ایران در قبال معافیت های هسته ای آمریکا است و احتمالاً این انتظار جز با تبدیل شدن به این کشور برآورده نخواهد شد. اورانیوم 60 درصد تا 20 درصد یا کاهش تولید سوخت 20 درصد و 3.5 درصد. بنابراین آنچه رسانه های غربی و مقامات آمریکایی درباره صدور معافیت های هسته ای به عنوان امتیاز آمریکا به ایران و نشانه حضور این کشور در مذاکرات یا تسریع روند مذاکرات می گویند، نه تنها امتیاز نیست، بلکه اهرم فشار قوی بر ایران است. شرایط آنها را بپذیرد و خواستار مبادله ذخایر اورانیوم یا انتقال ذخایر از غنای بالا به غنی سازی متوسط ​​و پایین شد.

حسین وزیر امور خارجه کشورمان شنبه هفته جاری در حاشیه مراسم تجدید با آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امیرعبداللهیان گفت: ما از طریق برخی از افرادی که این روزها پیام می دهند به طرف آمریکایی گفتیم باید در عمل حسن نیت نشان دهند. در عمل، خیرخواهی به این معناست که اتفاقی ملموس بر روی زمین در حال وقوع است. لغو برخی تحریم ها به معنای واقعی کلمه می تواند به معنای حسن نیت باشد. آنچه روی کاغذ اتفاق می افتد خوب است، اما کافی نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

آجر شیشه ای یا بلوک شیشه ای چیست؟

بلوک شیشه ای بنابراین، با اعتنا به اسـتفاده های فزاینـده ایـن گیـاه در ادامه طـب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.