پدیده فروچاله برخی مناطق مشهد را تهدید می‌کند/خانه‌های نوساز در مناطق ۱۱ و ۱۲ ترک خورده‌اند

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی هماهنگ کننده پایش، کنترل و شناسایی نقاط بحرانی فرونشست خراسان رضوی گفت: در صورت عدم توجه به مشکلات ژئومورفولوژیکی مشهد، مشکل آبگرفتگی، هاشمی، هفت تیر، بلوار نماز، کوهپایه ها و کوهستان ها را تهدید می کند. مشهد در آینده.

عادل سپر در گفت وگو با ایسنا، درباره رانش زمین و فرونشست آن در مشهد، گفت: زمین لرزه ممکن است ناگهانی رخ دهد اما پدیده فرونشست روندی تدریجی دارد. ریشه فرونشست زمین مانند زمین لرزه زمین ساختی یا زمین ساختی است. در واقع صفحات تکتونیکی در برخی مناطق باعث ایجاد کوه و در برخی مناطق فرونشست می شوند.

استادیار مدیریت آب های خشک و بیابانی دانشکده گفت: ایران کشور جوانی است و پدیده زلزله و حرکات شیب، تحرکات توده ای، ناپایداری شیب ها و رویدادهای شیب کوه به دلیل فعالیت های زمین ساختی طبیعی است. منابع طبیعی و محیط زیست، دانشگاه فردوسی مشهد پدیده ها دارای مزایا و معایب مختلفی هستند.

وی ادامه داد: بر اساس یک فرآیند طبیعی، بخشی از صفحه تکتونیکی به تدریج در حال غرق شدن است. به عنوان مثال، طبق مطالعه ای که در ایالات متحده آمریکا انجام شده است، چندین سال است که برج برق مورد توجه قرار گرفته است. بعد از 100 یا 150 سال مشخص شد که برج برق البته تا حدودی کمتر از ارتفاع قبلی خود بوده که نتیجه یک پدیده زمین ساختی بوده است. باید توجه داشت که در یک پدیده تکتونیکی یا ساختار تکتونیکی، جابجایی ها هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی اتفاق می افتد. گاهی اوقات این جلسات، بیوم‌های عظیمی را ایجاد می‌کنند که در اصطلاح علمی به آن‌ها گرابل می‌گویند. در حال حاضر مشهد دشتی است که در بین دو کوه قرار گرفته و جزو سنگریزه های زمین شناسی محسوب می شود.

سپر با اشاره به اینکه زمین را از روی صورتش می توان تشخیص داد، گفت: بارزترین حالت خروج انرژی، ایجاد شکاف هایی است که به اشتباه آن را فرونشست می گویند، اما این ترک ها، ترک های ناشی از نشست هستند. در واقع این شکاف ها و ترک ها در دشت در خاک های ریزدانه و مواد معدنی جاذب باعث ایجاد رطوبت می شود که به آن نشست می گویند. این شکاف ها در اقلیم های خشک بیشتر دیده می شود. کشورهای مستعد زمین لغزش شامل ایالات متحده، اروپای شرقی، چین و ایران و همچنین بخش هایی از آمریکای جنوبی هستند.

مجری پایش، کنترل و شناسایی نقاط بحرانی فرونشست خراسان رضوی افزود: ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد و بیش از 85 درصد از یک میلیارد و 600 میلیون هکتار آن در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد. منطقه خشک اقلیم. ایران یک سوم میانگین بارندگی جهان را دریافت می کند. به همین دلیل رطوبت سریعتر از آن خارج می شود و به همین دلیل کشور ما بیشتر در معرض فرونشست زمین است.

وی ادامه داد: نیاکان ما با این اقلیم خشک و نیمه خشک ایران سازگار شدند و حرفه ای ترین راه را برای مدیریت منابع آبی یعنی قنات ها ایجاد کردند. متأسفانه امروزه بیشتر این قنات ها از بین رفته اند و اکنون از چاه های عمیق برای تامین استفاده می شود. اب.”

دشت های مشهد و نیشابور در حالت مرگ است

دانشیار گروه مناطق خشک و بیابانی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد گفت: استفاده بی رویه از منابع آبی منجر به رطوبت بیش از حد خاک و ایجاد ترک می شود. این روند تا جایی ادامه یافت که اکنون شاهد تشکیل شکاف های عظیمی به عرض بیش از 10 متر، عمق بیش از 50 متر و طول بیش از یک کیلومتر هستیم. این شکاف های عظیم پدیده ای به نام مرگ دشت را ایجاد می کند. اگر دشت بازسازی نشود، مرگ معمولی رخ می دهد. اکنون این پدیده را می توان در دشت های نیشابور و کاشمر مشاهده کرد. پدیده مرگ ساده باعث بروز مشکلاتی از جمله تخریب خطوط راه آهن و بیرون زدگی لوله های آب می شود که به آن خط لوله می گویند.

رانش زمین برخی از مناطق مشهد را تهدید می کند/ ترک خوردگی خانه های نوساز در مناطق 11 و 12

سپر با بیان اینکه تاب آوری مناطق مختلف متفاوت است، گفت: متاسفانه ایران مدل آبی مناسبی برای توسعه مناطق مختلف ندارد. در حال حاضر الگوی توسعه منطقه گیلان با 2000 میلی متر بارندگی در سال با توسعه خراسان با 150 میلی متر بارش در سال تفاوتی ندارد و همه شهرهای ایران به همین ترتیب در حال توسعه هستند. در واقع بهره برداری بی رویه از منابع آبی در کشوری با اقلیم خشک و نیمه خشک باعث فرونشست زمین می شود. در سال 1354 برای جلوگیری از این شرایط، قانون عدم بهره برداری از چاه های آب به تصویب مجلس رسید، اما در مواردی مجوز بهره برداری از 85000 حلقه چاه در سال صادر شد.

مجری پایش، کنترل و شناسایی نقاط بحرانی فرونشست خراسان رضوی تصریح کرد: در چهار دهه گذشته علیرغم پایداری و تحمل اکوسیستم ها، منابع طبیعی به بدترین شکل بهره برداری می شود و علاوه بر این، عرصه جنگلی در ایران نیز دارای به حداقل خود رسیده است. به عنوان مثال، جنگل های هیرکانی که دارای منابع ژنتیکی و اکوسیستم جهانی هستند، امروزه در خطر هستند. نمونه دیگر حوضه آبریز دریاچه ارومیه است که در آن بیش از 65 سد دائمی خارج از حفاظت این دریاچه ایجاد شد و همین امر باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شد.

سپر ادامه داد: در کتابی از مرحوم کریم ساعی، موسس سازمان جنگلبانی ایران آمده است که وسعت جنگل های ایران بین 12 تا 18 میلیون هکتار بوده است اما امروز این وسعت به کمتر از پنج میلیون هکتار رسیده است. .

ایران یکی از معدود کشورهایی است که ذخایر آب های عمیق در آن مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی بیان کرد: برخی دشت های کشور به دلیل بهره برداری بی رویه 250 تا 300 متر ریزش دارند. به عنوان مثال در ایران مرکزی و برخی مناطق مانند کرمان و اصفهان شاهد این پدیده هستیم. علاوه بر این در برخی از دشت ها که در زمان حفاری ارتفاع آنها به 50 متر می رسید، اکنون با حفر بیش از 250 متر آب استحصال می شود. در حال حاضر ایران یکی از معدود کشورهایی است که استخراج معادن در اعماق دریا در آن انجام می شود. در حال حاضر خراسان جنوبی مجوز توسعه کانسارهای آب عمیق را دارد. چهار یا پنج کشور در دنیا هستند که از ذخایر آب های عمیق بهره برداری می کنند.

رانش زمین برخی از مناطق مشهد را تهدید می کند/ ترک خوردگی خانه های نوساز در مناطق 11 و 12

مجری پایش، کنترل و شناسایی نقاط بحرانی فرونشست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: طی سه دهه گذشته در ایران نقش انسان در فرونشست زمین به دلیل بهره برداری بی رویه از منابع آب های سطحی و زیرزمینی افزایش چشمگیری داشته است.

دانشیار گروه مدیریت خشک و بیابان دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد افزود: در صورت تخریب سازه هایی مانند خانه ها، آبادی ها، راه آهن، روستاها و …. در حال حاضر بدترین وضعیت مربوط به ایران مرکزی است که در اصفهان مشاهده شد. خسارت این شکاف ها به دوران باستان رسیده است. در مناطق 11 و 12 مشهد خانه های نوساز متروکه و در حال تخریب هستند.

50 درصد ساختمان های ایران سنگ آهک هستند.

سپر درباره تفاوت فرونشست و فرونشست گفت: فرونشست در نتیجه انحلال خاک و تشکیل محلول رخ می دهد. به عنوان مثال ساخت و ساز و معدن بی رویه باعث فرونشست می شود که نوعی فرونشست است اما سیستم آن با فرونشست که گاهی به عمق بیش از 50 متر می رسد متفاوت است. تنها 50 درصد ساختمان های ایران آهکی است. مثلاً در کبودرآهنگ همدان، فروچاله‌های بزرگی وجود دارد که در اثر استخراج معادن به وجود آمده است. در اصفهان اغلب شاهد این پدیده هستیم.

کدام مناطق مشهد در معرض ریزش قرار دارند؟

وی گفت: مهمترین مشکل در مسائل ژئومورفولوژی این است که در ایران نقشه مقطعی فرصت ها نداریم. اگر برنامه ریزی می شد متوجه می شدیم که قرار نیست ارتفاعات جنوبی تخریب شود و در دامنه کوه ها ساخت و ساز صورت نگیرد.

نیشابور و کاشمر مهمترین دشت های خراسان رضوی هستند.

مجری پایش، کنترل و شناسایی نقاط بحرانی فرونشست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بحرانی ترین دشت های خراسان نیشابور و کاشمر است. در چند سال آینده در دشت های نیشابور و کاشمر مشکلات زیادی خواهیم داشت. به گفته کشاورزان این مناطق برای رسیدن به آب تا 200 متر حفاری می کنند. همچنین در نیشابور 80 میلیون مترمکعب کسری مخزن و در نیشابور سالانه 15 سانتی متر رانش زمین رخ می دهد.

سپر گفت: متأسفانه مسئولان کشور نگاه اکولوژیکی به کاربری و مدیریت زمین ندارند و نگاه غالب، تفکر غیر زیست محیطی است. در حال حاضر نوع آب مورد قبول در کشور ما انتقال آب بین حوضه ای است. علاوه بر این، هیچ طرح کشت خاصی برای کشاورزی وجود ندارد. مثلا همین محصولات بهاره آذربایجان غربی در خراسان کشت می شود. در حال حاضر بیش از 85 درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی است. از طرفی در کشور ما سدسازی به هر قیمتی حکایت از توسعه دارد. در 50 سال گذشته، چه در بخش دانشگاهی و چه در حوزه مدیریت، مدیریت مبتنی بر اکولوژی نبوده است. علاوه بر این، انسجامی در ترکیب سازمان ها وجود ندارد و سازمان زمین شناسی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، وزارت نیرو، شهرداری ها و سایر نهادهای ذیربط با هم هماهنگ نیستند و قانون توافقی در این سازمان تدوین نشده است. حوضه لغزش

وی ادامه داد: تفکر غیرمحیطی موجب بروز مشکلاتی مانند نابسامانی های اجتماعی، مهاجرت، مشکلات اقتصادی، افسردگی و … می شود. در حالی که حاکمان غیر زیست محیطی فکر می کنند کشور نمی تواند به سمت توسعه حرکت کند.

رانش زمین برخی از مناطق مشهد را تهدید می کند/ ترک خوردگی خانه های نوساز در مناطق 11 و 12

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.