چرا به فرزند شهید رنجبر رحم نکردیم؟

[ad_1]

دوربین بلند می‌شود، از میان جمعیت می‌گذرد، مردی را با کت و شلوار آبی با چشم‌بند مشکی می‌آورند، لنگان لنگان، رئیس ارشد پلیس چشم‌بند را برمی‌دارد، مردی که پشت دوربین است با لحن زیرین، انگار کارگردان فیلم است. او با تندی می گوید: عزیزم، عزیزم، سپس کودک را به سمت مرد کت و شلوار آبی می برند و کودک بی گناه گریه می کند: «چرا وقتی پدرت را کشتی، دستت نمی لرزید؟» سپس حاضران گریه کردند. این ویدئو با عنوان «لحظه مواجهه فرزند شهید رنجبر با قاتل پدرش» بازتاب گسترده ای داشت و واکنش های بسیاری را در پی داشت.

موضوع چیه؟ به عنوان یک افکار عمومی، ما دقیقا نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است که منجر به پیاده شدن افسر و مرد چاقودار از خودروهای خود، درگیری فیزیکی، خلع سلاح افسر و حداقل سه ضربه چاقو به یک افسر پلیس شده است. که دو مورد آن دو جراحت بود که از ناحیه کمر و یکی از ناحیه گردن مورد اصابت گلوله قرار گرفت که منجر به شهادت مامور پلیس شد و قاتل با اسلحه ای که از دست افسر گرفته بود متواری شد و البته دستگیر شد. بلافاصله.

ویدئوی این برخورد بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت و از همان ساعات اولیه واکنش هایی را در پی داشت. برخی گفتند: «حالا از این زندگی دفاع کنیم» و برخی دیگر بر لزوم تغییر و تسهیل استفاده از سلاح توسط نیروهای مسلح تأکید کردند. این در حالی است که گروهی دیگر مدعی شدند که حسن روحانی بدون ارائه مدرکی پلیس را خلع سلاح کرده و رئیس جمهور سابق را به «خلع سلاح پلیس به دستور رئیس جمهور فرانسه و منجر به قتل یک پلیس در شیراز» متهم کردند. برخی نوشتند وقتی پلیس تحت فشار افکار عمومی قرار گرفت و حتی رئیس وقت قوه قضائیه دستور خلاف این رویه را صادر کرد، باید انتظار داشت که اراذل و اوباش به پلیس حمله کنند.

با دستگیری متهم، منابع خبری گزارش دادند که وی حال خوبی ندارد و تحت تاثیر مواد مخدر است. در عین حال عنوان شد که متهم در حین دستگیری از ناحیه پا دچار شکستگی شده و با این وجود با پاهای خود به تشییع جنازه افسر شکنجه شده منتقل شد. از همان ساعات اولیه حادثه، تصاویری از شهادت این پلیس منتشر شد، عکسی از دست در دست او و فرزندانش با وجود حریم خصوصی و اجازه بچه ها توسط جمعی از کاربران فضای مجازی بازنشر شد. تصاویر خود را در فضای مجازی منتشر نکنند. از سوی دیگر توجهی به این موضوع نشد که در چنین مواقعی انتشار گسترده تصویر کودکانه این افسر شهید می تواند امنیت وی را تهدید کند.

پس از دستگیری متهم، در روز تشییع شهید رنجبر، پسرش را با چشمان بسته و چشم بسته نزد قاتل بردند، سروان رنجبر چه کار می کنی و بدتر از آن، هیچکس در جمع پلیس مانع از آزادی نشد. از این ویدیو!

یکی دیگر از واکنش ها در فضای مجازی به این حادثه اظهارات طوفانی از جمله: «با همین چاقو باید دست و گلوی قاتل را در همان محل قطع کنید» بود. عباراتی که زنگ خطر را به صدا در می آورد و توجه جدی به سلامت روان جامعه را می طلبد.

اما یکی از مهم ترین واکنش ها به این اتفاق درخواست گسترده برخی کاربران و حتی مسئولان برای تسهیل در استفاده از سلاح توسط پلیس بود. باید تاکید کنیم که بر اساس قوانین جاری و بر اساس آنچه در فیلم منتشر شده مشاهده می شود، شهید رنجبر مجوز کامل قانونی برای تیراندازی به متهم دارد و اینکه تیراندازی صورت نگرفته نیاز به آناتومی آسیب شناسی و کارشناسی دقیق پلیسی و حقوقی دارد. از سوی دیگر، مجوز نامحدود برای استفاده از سلاح ممکن است منجر به حوادث تلخ تری در آینده شود که وجهه پلیس را خدشه دار کرده و در واقع از پشت بام سقوط خواهیم کرد. همانطور که قاضی محمد شهریاری، معاون دادستان و رئیس دادگاه کیفری استان تهران در پستی اینستاگرامی درباره این حادثه نوشت: «او نبود. بدیهی است ضابط به هیچ وجه مورد بازجویی قرار نمی گیرد و به دلیل رعایت قانون از جمله منهن فیه پاسخگو نخواهد بود، اما اختیارات نامحدود با شعار این حادثه و یا تخطی از قوه قضائیه با این ابزار روش اشتباهی است و به دور از عدالت اقدامات ممنوعه توسط قانون تنظیم می شود و قانون استفاده از سلاح قبلا وجود داشته و تیراندازی را مجاز کرده است. تدوین قانون در مواجهه با عدم درک حادثه قطعا آسیب بیشتری به ماموران وارد می کند.

به طور کلی خواستار انتقام جویی خشونت آمیز، بی توجهی در رویارویی پدر فرزند رنجبر با قاتل پدرش و همچنین موقعیت ناخوشایند متهم که اتفاقاً غذای قابل توجهی برای شعله ور شدن آتش می داد. موج می زنند و نمی فهمند دارند چه می کنند و چه هزینه هایی را تحمیل می کنند.

رسانه های اجتماعی فضایی ساده و محدود برای دستکاری افکار عمومی هستند. ایجاد امواج و دمیدن آتش به نتایج خیره کننده ای منجر می شود. تشویق به خشونت و انتقام تنها به نوشتن چند توییت توهین آمیز و تهاجمی ختم نمی شود و نویسندگان انرژی خود را تخلیه می کنند، بلکه ظاهر این پروانه ها طوفانی ایجاد می کند.

در نهایت فراموش نکنیم که قوه قضاییه و قانون باید جلوی خصوصی سازی انتقام را بگیرد. قانون تعیین می کند که چه کسی اشتباه کرده و چگونه باید مجازات شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کود در هر هکتار استفاده شود

کود در ادامه هر هکتار به کارگیری شود سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, مونو پتاسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.