انتخاب رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر؛ بحران سیاسی جدید در عراق

[ad_1]

وی با اشاره به اختلافات بین جریان ها در انتخابات ریاست جمهوری و نخست وزیری گفت: تحولات جدید نشان می دهد که بحران سیاسی گریبان عراق را گرفته است و اگر ظرف دو هفته حل نشود، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.

حسن خانی زاده در گفت وگو با ایسنا، درباره روند سیاسی عراق برای انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور، اظهار کرد: صدر با توجه به اینکه اکثریت مجلس را به دست آورده، تلاش می کند هم دولت و هم ریاست جمهوری را کنترل کند. به نحوی انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر را مدیریت کند.

وی افزود: با توجه به اینکه اختلافاتی بین این جریان ها وجود دارد، در حال حاضر در خصوص انتخابات ریاست جمهوری اختلافات زیادی بین کردها و شیعیان وجود دارد و همین موضوع باعث تاخیر در روند انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر شده است. البته امکان قانونی رو به پایان است.

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: عراق در چنگال یک بحران سیاسی جدید قرار دارد و در صورت عدم انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر ظرف دو هفته، پارلمان جدید و احزاب سیاسی و همچنین کشور با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

خانی زاده همچنین گفت که صدر در تلاش است تا الکاظمی را به خاطر پست نخست وزیری در قدرت نگه دارد. از سوی دیگر، کردها برای معرفی رئیس جمهور با مشکل مواجه شده اند و حزب دموکرات نیز مایل است زیباری زیباری را به قدرت برساند، اما با توجه به موفقیت های گذشته او، احتمال کمتری به نظر می رسد. در همین حال، اتحادیه میهنی کردها نیز در تلاش است تا برهم صالح را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کند.

وی افزود: بنابراین اختلافات طولانی مدت مشکلاتی را ایجاد کرده و ممکن است به نتیجه مطلوبی نرسد و این وضعیت ادامه خواهد داشت.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: بازیگران منطقه ای و بین منطقه ای نقش مهمی در تحولات عراق دارند به ویژه آمریکا که تلاش می کند کنترل سیاسی را در اختیار بگیرد. از سوی دیگر، انتخابات ریاست جمهوری و نخست وزیری مورد توجه عربستان، امارات، مصر و اردن است و آنها معتقدند که برهم صالح و الکاظمی باید هر دو در قدرت باقی بمانند. این باعث افزایش اختلاف و ایجاد شکاف بین جریان شیعه و کرد می شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.