تا دو هفته آینده به قله پیک ششم کرونا می‌رسیم

[ad_1]

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر در آستانه رسیدن به اوج ششمین قله کرونا هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم تا دو هفته آینده به اوج پیک برسیم.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی وی در دومین نشست با نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی سلامت محور در ایران در مراسم گرامیداشت ایام الله دهه فجر اظهار داشت: ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد و در این مدت دستاوردهای زیادی در همه حوزه ها به ویژه در حوزه بهداشت و درمان.

دستاوردهای بهداشت و درمان در سالهای پس از انقلاب را شرح دهید.

وی یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران را دستاوردهای علوم بهداشتی و پزشکی دانست و افزود: در ابتدای انقلاب با وجود جمعیت 30 میلیونی خودکفا نبودیم. در پزشکی و بهداشت و درمان و بیماران برای درمان به خارج از کشور اعزام شدند. به طور کلی، نه همه شاخص های سلامت، ما وضعیت مطلوبی داریم. به عنوان مثال در اوایل انقلاب شاخص امید به زندگی 55 درصد بود و اکنون به 76.2 درصد رسیده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین نهادهای دولتی که علاوه بر مسئولیت تامین، حفظ و تقویت سلامت جامعه، به تربیت متخصصان کشور می پردازد. نیروها در حوزه های مختلف علوم پزشکی بهبود سلامت عمومی شهروندان، افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان و سایر شاخص های مهم بهداشتی از طریق توسعه سیستم مراقبت های بهداشتی شبکه ای و ادغام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمات از جمله: به طور قابل توجهی در طول 43 سال گذشته.

عین اللهی افزود: در سال 86 اقدام بسیار بزرگی انجام شد، الحاق آموزش پزشکی به وزارت بهداشت. این امر باعث پیشرفت بیشتر در این زمینه شده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر 68 دانشکده علوم پزشکی کشور با بهره گیری از بیش از 1000 بیمارستان دانشگاهی، 20 هزار معلم و 220 هزار دانشجو در حال ارائه خدمات هستند و با ظرفیت کامل آماده پذیرش دانشجوی خارجی هستند. .

وی ادامه داد: ما امروز در تمامی رشته های علوم بهداشتی کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، تخصصی، فلوشیپ و فوق تخصصی دانشجو تربیت می کنیم و این توانایی را ایجاد کرده ایم که بتوانیم تمامی نیازهای خود را با انسان تامین کنیم. منابع.” .

عین اللهی افزود: 800 مرکز تحقیقاتی در کشور داریم که در دانشگاه های علوم پزشکی کشور فعالیت می کنند. در حوزه سلامت، با توسعه و گسترش شبکه بهداشت و درمان در تمام روستاها و شهرهای ایران، خدمات اولیه بهداشتی مانند واکسیناسیون، مراقبت از مادر و کودک و بسیاری از خدمات اولیه بهداشتی ارائه می شود.

وزیر بهداشت با اشاره به ارائه خدمات نوین پزشکی در کشور گفت: ایران جزو اولین کشورهایی است که از سلول های بنیادی برای درمان برخی بیماری ها استفاده می کند. پزشکان ایرانی از نظر توانمندی در بالاترین سطح علمی و تخصصی دنیا قرار دارند و تقریباً هیچ روش جراحی یا درمانی وجود ندارد که در ایران به کار گرفته نشده باشد.

عین اللهی ادامه داد: سالانه حدود 3000 پیوند عضو در کشور انجام می شود که پیشرفت های زیادی در این زمینه حاصل شده است.

وی ادامه داد: در حوزه تامین دارو هم اکنون بیش از 97 درصد داروهای مورد نیاز مردم در کشور تولید و 3 درصد وارداتی است. همچنین داروهای تولید شده در ایران امروزه در بسیاری از کشورهای همسایه استفاده می شود.

وزیر بهداشت افزود: تحریم های سرکوبگر نتوانسته ما را متوقف کند و خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از تجهیزات پزشکی مورد نیاز در کشور ساخته می شود.

وزیر بهداشت در خصوص همه‌گیری کووید 19 در جهان گفت: نزدیک به دو سال است که با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم و در این مدت فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده‌ایم. حتی هفت ماه پیش نیز روند واکسیناسیون بسیار کند بود، اما هفت ماه پیش با روی کار آمدن دولت جدید، پیشرفت چشمگیری در این زمینه حاصل شد. اکنون 6 مرکز تولید واکسن در کشور با پلتفرم های مختلف داریم که تا حدودی می تواند نیاز داخلی ما را تامین کند.

وی افزود: تا امروز 135 میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است. گروه هدف ما 68 میلیون نفر است و تاکنون 90 درصد این گروه هدف اولین تزریق، 83 درصد دو تزریق و 30 درصد سه تزریق بوده اند.

در آستانه رسیدن به قله ششمین قله تاج هستیم

وزیر بهداشت با وجود اینکه همکاری مردم در زمینه واکسیناسیون بسیار خوب بود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در آستانه ششمین پیک کرونا هستیم و انتظار داریم تا دو هفته آینده به اوج برسیم.

عین اللهی گفت: Omicron به سرعت در حال گسترش است و در برخی از کشورها باعث مرگ و میر زیادی شده است، اما در کشور ما به دلیل واکسیناسیون گسترده میزان بستری و مرگ و میر در بیمارستان بسیار پایین است و بستری ها عمدتاً افرادی هستند که واکسینه شده اند. تزریق نکرده است وگرنه سایر افراد اگر مبتلا شوند بیماری آنها بسیار خفیف است.

به گزارش وب دا، وزیر بهداشت گفت: از سازمان های بین المللی برای حمایت و کمک به کشورمان در مبارزه با بیماری کووید ۱۹ در دو سال گذشته تشکر می کنم. از سوی دیگر، آمادگی داریم به کشورهای منطقه که با ما همکاری مشترک دارند، با فرصت هایی که در کشورمان داریم، کمک کنیم تا در حوزه سلامت و سیاست سازمان جهانی بهداشت نقش موثری داشته باشند. . .

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

آجر شیشه ای یا بلوک شیشه ای چیست؟

بلوک شیشه ای بنابراین، با اعتنا به اسـتفاده های فزاینـده ایـن گیـاه در ادامه طـب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.