نباید به نام ایثارگران و جانبازان و به کام دیگران قانون نوشت

[ad_1]

مخالفان طرح اصلاح قانون منع به کارگیری مستمری بگیران تاکید کردند که نباید از آبروی خانواده های شهدا، ایثارگران و جانبازان برای بازگرداندن عده ای به مناصب رهبری استفاده کرد، در حالی که موافقان این طرح تاکید کردند که باید از توان ایثار و شهادت استفاده کرد. در اداره کشور استفاده شود.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس به بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی از طرح اصلاح تبصره قانون ممنوعیت به کارگیری مستمری بگیران پرداختند و در نهایت با کلیت این طرح مخالفت کردند. .

جلیل رحیمی جهان آبادی با کلیات این طرح مخالف است وی تصریح کرد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان فلسفه وجودی داشت که در مجلس گذشته به تصویب رسید اما از آن زمان استثناهایی به این قانون اضافه شد. متأسفانه در کشور شاهد هستیم که به هر قانون خوبی که به بهانه های مختلف تصویب می شود استثناهایی اضافه می شود که کارایی آن را سلب می کند. شهدا، جانبازان و خانواده شهدا به گردن همه ما حق دارند. اما چند درصد از این استثنائات به نفع این خانواده هاست. متأسفانه می بینیم که گروهی از متخصصان نظام اداری از این استثنائات صرفاً برای دور زدن قانون و ماندن در سمت خود برای منافع خود استفاده می کنند. در این استثناء می گوییم همسر جانباز یا شهید بر سر کار بماند، فردا با چه آماری از ازدواج های ثبت شده مواجه خواهیم شد تا افراد در مناصب سیاسی و اداری خود باقی بمانند؟

وی در ادامه بیان کرد: انتظار می رود کمیسیون در این زمینه کارهای تخصصی انجام دهد و از خانواده و فرزندان شهدا و ایثارگران حمایت واقعی کند. این استثناها فقط به نام این طبقات و به نفع دیگران است. امروزه چند درصد پست ها و ادارات در دست فرزندان شهدا و یا خانواده های آنهاست که متاسفانه در سیستم اداری کشور بوروکرات های حرفه ای وجود دارد و حتی این استثنائات به نفع آنها برای دور زدن قانون در پست های آنها باقی مانده است. متأسفانه برخی از مسئولان در این کشور مانند انرژی هستند و اصلا از بین نمی روند، بلکه از این پست به پست دیگر منتقل می شوند. مسئولیت نباید مثل انرژی باشد، پس جوانان ما کجا باید پست و مسئولیت بگیرند.

ابراهیم عزیزی نماینده شیراز نیز در این خصوص با کلیات موافق است وی گفت: این طرح حدود یک سال و نیم است که در کمیسیون عمومی با حضور کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته است. تقویت و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در هیئت حاکمه کشور امری ضروری است که متأسفانه عده ای به دنبال تخریب آن هستند. جانبازان، آزادگان و خانواده های شهدا می توانند سمت های رهبری را در کشور داشته باشند. البته آنها هرگز به دنبال مناصب و امتیاز نبودند، اما ما به عنوان قانونگذار باید از ظرفیت شهدا استفاده کنیم.

مجتبی یوسفی در مقابل ویژگی های کلی این طرح وی گفت: حمایت از خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان یکی از اولویت های ماست و همه باید نسبت به آنها احساس مسئولیت کنیم اما قانون منع به کارگیری مستمری بگیران اقدام خوبی در مجلس گذشته بود تا شاهد گردش نخبگان باشیم. وارد کشور شود و شغل ایجاد کند.» موفقیت در هر جایی حاصل می شود که تجربه و جوانی با هم ترکیب شوند. اما اینکه ما دائماً استثناهایی را به قانون اضافه می کنیم، اساساً راهی برای دور زدن قانون است. نخبگان خود را به کجا ببریم؟به این استثنائات این است که یک تایپیست در وزارت نفت سه برابر دکتر در آموزش و پرورش دریافت می کند. از طرفی این محرومیت فقط به نفع برخی مدیران است، پس چه زمانی برای جوانان و متخصصان خود شغل ایجاد می کنیم؟

وی ادامه داد: جوانان تحصیلکرده ما تا کی عقب می مانند، اما قانون می نویسیم که 200 مدیر بازنشسته برگردند و فرماندار یا بخشدار یا معاون فرماندار شوند. مشکل جانبازان مدافع حرم را حل کنیم.

مهرداد گودرزوند چگینی هم در این زمینه با کلیات موافق است وی گفت: اکثر پست هایی که دوستان اپوزیسیون ذکر کرده اند با ستاره مشخص شده است و ربطی به این موضوع ندارد. ما هم به دنبال اشتغال و چرخش نخبگان هستیم اما بگذار فرهنگ ایثار پایدار باشد.» ما می خواهیم از توانایی های این افراد در سازمان اداری به خوبی استفاده کنیم و این به معنای اجاره یا کمک به خانواده های شهدا نیست.

علی هزریان در مقابل ویژگی های کلی این طرح وی گفت: حذف گروه های جدید از قانون منع به کارگیری بازنشستگان تنها به نفع تعداد محدودی از بازنشستگان است. ما نباید آبروی شهدا و خانواده شهدا را به خطر بیندازیم تا عده ای به سر کار برگردند. طبق بند 60 قانون ایثارگران تا سن 65 سالگی می توانید از خدمات این قشر استفاده کنید اما این طرح بر خلاف سیاست جوانان مورد تاکید رهبری با هدف بازگرداندن افراد بالای 65 سال به کار است. متخصص. دولت اعلام کرده که بار مالی این طرح مشکلی ندارد، خوب اگر اینطور باشد و دولت توان مالی داشته باشد الان از معیشت همه جانبازان حمایت نمی کند. ما نباید از طرف وکلای کهنه کار، افراد خاصی بنویسیم که می خواهند در پست های رهبری بمانند. حالا فردا گروه می گویند ما انقلابی تریم و به جای جانبازان 25 درصد روی 10 درصد حساب می کنیم. آیا این منطق درست است؟ نباید از آبروی شهدا و جانبازان برای افراد خاصی استفاده کنیم. رهبری در بیانیه گام دوم بر ضرورت جوانی تاکید کردند.

علیرضا سلیمی با کلیات این طرح موافق است وی بیان کرد: امام راحیل در وصیت نامه خود تاکید داشتند که پیشکسوتان جهاد و شهادت در هزارتوی امور اداری گرفتار نشوند. آیا برای اجرای این توصیه امام خمینی (ره) نباید اقدامات تکمیلی در مجلس شورای اسلامی انجام شود؟ آیا نباید به جوانی که دو سال داوطلب جبهه شد فرصت داد؟ این افراد برای تنگ کردن فضای اشتغال در کشور کافی نیستند، ما هم تلاش می کنیم ظرفیت های اشتغال را در کشور توسعه دهیم. اما باید از فردیت روحیه ایثار در اداره کشور استفاده کنیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.