نصیرایی: چرا از طب سنتی حمایت نمی شود؟

[ad_1]

نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حمایت از طب سنتی و ایرانی گفت: نظام سلامت ما خود نیازمند درمان است. سال‌هاست که این نظام با رشته طب سنتی مخالف بوده و از این رشته حمایت قوی و واقعی دارد.»

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره لزوم آسیب‌شناسی در حوزه سلامت و درمان گفت: قطعاً باید ابعاد مختلف نظام سلامت کشور را عمیق‌تر بررسی کرد و آسیب‌شناسی را دقیق‌تر تعریف کرد. اکنون بیشتر منابع مراقبت های بهداشتی و درمانی در بخش پزشکی هزینه می شود، بیمارستان ها ساخته می شوند، مجتمع های درمانی ساخته می شوند، حقوق بیشتری صرف درمان می شود.

وی افزود: نظام بهداشتی و درمانی کشور بیماری زا است، اصولاً هزینه های اصلی باید در حوزه پیشگیری از بیماری ها باشد نه درمان. یعنی جامعه باید آموزش و جهت گیری کند تا پیشگیری برای مردم مهمتر از درمان باشد، اما الان بیشتر هزینه ها صرف درمان می شود، در واقع درآمد این نظام در همان موضوع درمان و بیمارستان های ماست. اینگونه اجرا کنید. بنابراین رویکرد کاملاً اشتباه است. بنابراین، ضروری است که نخبگان بهداشت و درمان، بدون توجه به اعتیاد و تضاد منافع، در این زمینه بحث و بررسی کنند.

کفت، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: یکی از مشکلات اساسی در این زمینه عدم توجه به طب سنتی است، بسیاری از کشورهای پیشرفته به ویژه شرق آسیا از پتانسیل طب سنتی در در زمینه پیشگیری و درمان چرا در کشور ما مقاومت خاصی وجود دارد؟ چرا همیشه اغراق می کنند؟ چرا اقدامی عاقلانه، دقیق و همه جانبه در این زمینه انجام نمی دهیم؟ آیا می توان به طور کلی مشکل طب سنتی را برطرف کرد؟ چه کسی تشخیص می دهد که مسائل حوزه طب سنتی در حیطه علم نیست؟ چرا از امکانات طب سنتی و ایرانی استفاده نمی شود؟

نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس گفت: طب سنتی ما از نظر اعتباری و همچنین در زمینه زیرساخت ها مشکل دارد. به نظر می رسد مقاومت شدیدی در این زمینه وجود دارد. سیستم بهداشت و درمان ما خود نیاز به درمان دارد. نظام در مقابل رشته طب سنتی مقاومت می کند و حمایت جدی و واقعی از این رشته ندارد.

وی ادامه داد: در حوزه طب سنتی نیز باید شاهد همین حمایت های بیمه ای و حدود 100 درصدی باشیم. باید دانشمندان و اساتید طب سنتی و اساتید این رشته حوزه طب سنتی را مشخص کنند و دولت بودجه و حمایت های لازم را انجام دهد. در زمینه های مختلف از جمله تحصیلی و علمی حتی می تواند با توجه به محدوده و تعاریف خود در کنار سایر بیمارستان ها کلینیک طب سنتی تأسیس کند.

نصیرایی گفت: سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت نیز باید به میدان بیایند و از این حوزه حمایت کنند. نباید به رشته طب سنتی جدا نگاه کنند و تا این حد مقاومت کنند، در کنار این نظام، رشته طب سنتی هم کار کند و مردم روش پیشگیری و درمان را انتخاب کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.