وام فرزندآوری افزایش پیدا کرد/ اختصاص منابعی برای اشتغالزایی

[ad_1]

عضوکمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 از تصویب تبصره 16 بودجه در خصوص تامین فرصت های ازدواج و اشتغال خبر داد و گفت: کمیسیون تلفیق موسسات قرض البرز علاوه بر تعیین میزان وام ازدواج. حسنا برای حمایت از تولید مثل و اشتغال.

محمدرضا میرتاج الدینی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح مصوبه امشب کمیسیون تلفیق، اظهار کرد: کمیسیون تلفیق تبصره 16 را تصویب کرد که فرصت ایجاد اشتغال و وام ازدواج برای جوانان، حمایت از فرزندآوری و اشتغال را فراهم می کند. .

میرتاج الدینی همچنین گفت: در اجرای ماده 4 قانون جهش تولید و ساخت و ساز مسکن 1401، وجوه تمامی بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی اعم از دولتی و خصوصی به چهارصد هزار میلیارد تومان افزایش یافت. . . در بودجه امسال این مبلغ بالغ بر 360 هزار میلیارد تومان بوده است.

متن قطعنامه کمیسیون مشترک به شرح زیر است:

تبصره 16 – اشیاء واجب

الف- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است وام های قرض الحسنه طبق این بند را از طریق بانک های عامل از 100 درصد باقیمانده سپرده های قرض الحسنه و 100 درصد جاری بازپرداخت کند. سپرده های شبکه بانکی بانک ها موظفند وام را بر اساس اعتبار متقاضیان با پذیرش حداکثر سفته از متقاضی یا فقط یک ضامن بازپرداخت کنند.

1- خدمات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین طبق قانون جوانان جمعیت. یک میلیارد و دویست (1.200.000.000) ریال با سررسید ده ساله. هزینه خدمات ازدواج قرض الحسنه برای زوجین زیر بیست و چهار سال و بانوان زیر بیست و سه سال یک میلیارد و پانصد میلیون (1.500.000.000) ریال می باشد.

2- وجوه قرض الحسنه فرزندآوری برای فرزند اول دویست میلیون (200.000.000) ریال و برای فرزند دوم چهارصد میلیون (400.000.000) ریال و برای فرزند سوم ششصد میلیون (600.000.000) ریال و برای فرزند چهارم. هشتصد میلیون (800.000.000) ریال و برای فرزند پنجم و سپس یک میلیارد (1.000.000.000) ریال.

برای تولد دوقلو یا بیشتر به ازای هر فرزند یک اعتبار تعلق می گیرد و ترتیب تولد در نظر گرفته می شود.

3- قرض الحسنه عبارت است از وثیقه یا خرید یا ساخت مسکن (به درخواست خانواده) با بازپرداخت حداکثر ظرف بیست سال برای خانواده های بی سرپرستی که در سال 1399 یا بیشتر صاحب فرزند سوم یا بیشتر می شوند. مبلغ دو میلیارد و دویست میلیون (2,200,000,000 ریال).

4. بانک مرکزی موظف است حداکثر تا اول اردیبهشت ماه 1401 ضوابط اجرای این بند را به بانک های عامل ابلاغ کند. بانک مرکزی مجاز است در صورت قصور بانک‌های مستقر در این تبصره، سپرده‌های مورد نیاز خود را افزایش دهد. همچنین بانک مرکزی موظف است سامانه آنلاین (دارای سایت اینترنتی) برای نظارت بر تعداد وسایل پرداخت قرض الحسنه در کل این بخش و تعداد افراد در صف دریافت وجوه مندرج در بند (الف) ایجاد کند. ) بر اساس نوع وام، استان و بانک پرداخت کننده و به روز رسانی این سامانه به صورت ماهانه و انتشار اطلاعات مربوطه برای عموم. بانک مرکزی جمهوری اسلامی موظف است هر سه ماه یک بار گزارش اجرای این تبصره را به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و اتاق محاسبات ارائه کند.

5. مبلغ سی هزار میلیارد (30.000.000.000.000) ریال از منابع این بند جهت تامین جهیزیه کالای ایرانی در اختیار ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) قرار می گیرد.

ب- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک های عامل دو هزار میلیارد (000.000.000.000) ریال از صندوق های قرض الحسنه از 100 درصد باقیمانده سپرده های قرض الحسنه و 100 درصد آن را حفظ کند. سپرده ها شبکه بانکی جاری و سایر منابع تخصیص یافته به اجزای این بند.

1. دویست هزار میلیارد (200.000.000.000) ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) و هفتاد هزار میلیارد (70.000.000.000.000) ریال به سازمان تامین اجتماعی کشور اختصاص می یابد. به منظور تسهیل دسترسی به اعتبار و پوشش ریسک پرداخت های خرد برای ایجاد اشتغال، دستگاه های مشمول این مولفه واجد شرایط ایجاد صندوق ضمانت هستند.

همچنین برای استفاده از صنایع دانش‌بر و خلاق در سراسر کشور و کلیه استان‌ها با اولویت مناطق محروم، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک‌های عامل به مبلغ هفتاد هزار میلیارد (70.000.000.000.000) مکلف است. ) ریال. توزیع منبع پس‌انداز و سپرده‌های جاری قرض‌الحسنه در نظام بانکی با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بر و خلاق در طرح‌هایی که پس از تصویب این هیئت به تصویب هیئت برنامه‌ریزی استان می‌رسد. سقف ابزار پرداخت در این بند توسط صندوق و وزارت اقتصاد تعیین می شود.

2- تراز منابع این بخش بین استان ها و شهرستان ها بر اساس شاخص های جمعیتی، نرخ بیکاری بر اساس جدول پیوست توزیع می شود.

ایجاد اشتغال خرد در هر شهرستان بر عهده استاندار و در هر استان بر عهده استاندار است. اشتغال ایجاد شده توسط وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی رصد می شود و باید در سامانه نظارتی وزارت رفاه ثبت شود. استاندار باید بر اساس مشاغل ثبت شده در سامانه نظارت، وام اختصاص دهد. هیئت برنامه ریزی استان و کمیته برنامه ریزی شهری مسئولیت تخصیص منابع مذکور را بر عهده دارند. صندوق امداد مستضعفان، بنیاد برکت، آستان قدس رضوی، کمیته امداد، بهزیستی، بسیج، سپاه و وزارت علوم و سازمان امور عشایر در راس اولویت های این نهاد هستند. این موارد باید توسط هیات برنامه ریزی استان و با هماهنگی هیات استخدامی تصمیم گیری شود.

تخصیص اعتبار در هر استان با اولویت مناطق فقیر و حاشیه نشین یا فعالیت های خلاقانه و دانش بر.

وزارت رفاه باید هر دو ماه یکبار گزارش اجرای این تبصره را به کمیسیون های برنامه، بودجه، محاسبات، اجتماعی و فرهنگی ارائه کند.

3. بانک مرکزی موظف است حداکثر تا اول اردیبهشت ماه 1401 ضوابط اجرای این بند را به بانک های عامل ابلاغ کند. بانک مرکزی مجاز است در صورت قصور بانک‌های مستقر در این تبصره، سپرده‌های مورد نیاز خود را افزایش دهد.

ج- بانک مرکزی موظف است از محل پس انداز و منابع جاری قرض الحسنه و شبکه بانکی جاری مبلغ دویست هزار میلیارد (200.000.000.000) ریال سهم بانک های عامل را برای پرداخت خدمات قرض تعیین کند. الحسنه به صندوق بیماریهای خاص و صعب العلاج برای کمک به زوجین لاعلاج، سرطانی، خاص و نابارور و مبلغ پنج هزار میلیارد (5.000.000.000.000) ریال به فقرا و معلولان تحت پوشش موسسات کمکی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، موسسه خیریه کشور و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران.

د- وزارت امور اقتصاد و دارایی موظف است با همکاری بانک مرکزی مجموعه اسناد بانکی و اخذ خدمات خرد از شبکه بانکی، زیرساخت های لازم برای تایید اینترنتی اوراق بهادار از قبیل سهام، اوراق مالی اسلامی را تدوین کند. واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری تجارت با شبکه بانکی.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.