وزیر خارجه فنلاند: بی‌صبرانه منتظر احیای برجام هستیم

[ad_1]

وی گفت: ما مشتاقانه منتظر رسیدن به توافق در مورد مذاکرات وین و احیای شورای امنیت سازمان ملل هستیم.

به گزارش ایسنا، پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند بعدازظهر دوشنبه در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در وزارت امور خارجه ایران با ابراز خوشحالی از سفر به تهران گفت: ایران یکی از اولین کشورهایی بود که حدود 90 سال از عمرش را می گذراند. قبل.” . به رسمیت شناختن استقلال فنلاند و گسترش روابط با این کشور همواره برای فنلاند مهم بوده است زیرا ایران یکی از مهم ترین کشورهای منطقه است.

یک دیپلمات ارشد فنلاند با اشاره به رایزنی های امروز خود با وزیر امور خارجه ایران گفت: «امروز با آقای امیر عبداللهیان در مورد موضوعات مختلف صحبت کردیم. فنلاند یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و امیدواریم همکاری های ایران و اتحادیه اروپا گسترش یابد و امروز درباره این موضوع بحث و تبادل نظر کردیم.

وی همچنین یکی دیگر از موضوعاتی که در سفر به تهران و گفتگو با مقامات کشورمان به آن پرداخته، تحولات افغانستان است، افزود: امروز با آقای کاظمی قمی نماینده دولت ایران در افغانستان دیدار و رایزنی کردم. می دانیم که ایران می تواند نقش بسیار مهمی در توسعه افغانستان داشته باشد. در این مدت مهاجران افغان زیادی وارد ایران شدند. فنلاند با کمک کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان درصدد کمک به ایران در این زمینه بوده است. در این زمینه تعدادی پناهجو از ایران به فنلاند پذیرایی کرده ایم که امیدواریم این روند افزایش یابد.

یک دیپلمات ارشد فنلاند در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر اینکه ثبات در منطقه غرب آسیا برای فنلاند مهم است و ایران نیز بازیگر مهم منطقه است، افزود: امیدواریم بتوانیم مشکلات منطقه از جمله سوریه را حل کنیم. و یمن.” دستیابی به راه حل های مسالمت آمیز

وی همچنین به برگزاری مجمع هلسینکی در فنلاند اشاره کرد و گفت: امیدواریم هیات ایرانی در این مجمع شرکت کند و در این زمینه به همکاری های خود با ایران در زمینه مسائل منطقه ای ادامه دهیم.

پکا هاویستو با اشاره به مذاکرات در وین گفت: ما از احیای مجدد برجام حمایت می کنیم. امیدواریم مذاکرات در وین به پایان برسد و توافق حاصل شود. ما از دستیابی به توافق در وین حمایت می کنیم. ما از همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت می کنیم. ما می دانیم که همکاری خوبی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد و تاکید می کنیم که نتیجه موفقیت آمیز مذاکرات در وین ممکن است فرصت های بیشتر و بهتری را برای افزایش همکاری ها و تبادلات بین دو کشور فراهم کند.

وزیر امور خارجه فنلاند در پاسخ به سوال خبرنگار ایرانی مبنی بر انفعال اروپا در قبال برجام و خروج غیرقانونی آمریکا از توافق بین المللی گفت: اتفاقی که برای برجام افتاد ناامیدکننده بود. ما کشورهای اروپایی همیشه از برجام حمایت کرده ایم. در اروپا امیدوار بودیم و در سازوکار اینستکس مشارکت داشتیم.

وی ادامه داد: آقای بورل که مسئولیت سیاست خارجی اروپا را بر عهده دارد نیز در این زمینه بسیار فعال بوده است تا بتوانیم راه حلی پیدا کنیم و همکاری ها را ادامه دهیم.

وی گفت: ما مشتاقانه منتظر رسیدن به توافق در جریان مذاکرات در وین و احیای شورای امنیت سازمان ملل هستیم.

به گزارش ایسنا، پس از این نشست خبری، دور دوم مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و فنلاند برگزار شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.