آمریکا: اهداف معافیت‌های هسته‌ای ایران در راستای منافع ملی اساسی ماست

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه در این کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوالی درباره استثناهای اخیر دولت بایدن در مورد تحریم های ایران، اهمیت چنین استثناهایی را توضیح داد.

به گزارش وب سایت وزارت امور خارجه، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سوالی درباره معافیت های اخیر از تحریم های هسته ای واشنگتن در مورد بازگرداندن ایران به میز مذاکره، گفت: این معافیت ها به دلیل دو چیز است. عدم اشاعه هسته ای و ایمنی هسته ای. من فکر می کنم اکثر ناظران صادق قبول دارند که هر دو در جهت منافع اساسی ملی ما هستند، هر چه برای برجام اتفاق بیفتد.
پرایس ادامه داد: برای یک هدف تصمیم گرفته ایم این استثنائات تحریمی را بازگردانیم و گسترش دهیم، یعنی تسهیل مشارکت طرف های ثالث در پروژه های منع اشاعه و امنیت هسته ای در ایران. این به دلیل نگرانی های فزاینده ما در مورد گسترش سلاح های هسته ای، به ویژه در زمینه افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران انجام می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در صورت عدم وجود این استثنائات، بحث های فنی دقیق با اشخاص ثالث در خصوص جابه جایی ذخایر انجام شد.[اورانیوم] و هیچ فعالیت غیر تکثیری دیگری رخ نداد. دولت ترامپ همانطور که می دانید چندین سال است که استثناهایی از این دست را حتی پس از تصمیم غیرمنطقی خود مبنی بر خروج از برجام انجام داده است، دقیقاً به این دلیل که ارزش تمدید نکردن آنها را می دانست. نمی‌دانم قبلاً از پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا نقل قول کرده‌ام یا نه، اما او درباره استثنا گفت: «این تصمیم به کاهش خطرات اشاعه کمک می‌کند».
وی افزود: بحث‌های فنی که با این معافیت‌ها تسهیل می‌شود در هفته‌های پایانی برجام مورد نیاز است زیرا در صورت از سرگیری تعهدات هسته‌ای ایران، معافیت ضروری خواهد بود. اما اگر گفتگوها به تعهد مجدد دوجانبه منجر نشود، این بحث های فنی ممکن است همچنان اهداف عدم اشاعه ما را پیش ببرد.
به گزارش ایسنا، اعلام پرایس پس از آن منتشر شد که رویترز در آخر هفته گزارش داد که دولت بایدن در روز جمعه برخی از تحریم های ایران را که در دوره ترامپ لغو شده بود، لغو کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که این اقدام با هدف تسهیل مذاکرات در وین انجام شده و به معنای بازگشت به برجام نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه چندین معافیت تحریمی مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد.

آسوشیتدپرس همچنین به بیانیه وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد که معافیت‌های جدید به کشورها و شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد در پروژه‌های غیرنظامی در نیروگاه هسته‌ای بوشهر، آب سنگین در اراک و یک رآکتور تحقیقاتی در تهران کار کنند.

در ماه مه 2020، دونالد ترامپ معافیت ها را تحت برنامه «فشار حداکثری» خود بر ایران لغو کرد.

به گزارش یورونیوز، وزارت خارجه آمریکا روز جمعه «تهدید تحریم‌ها» را علیه دولت‌ها و شرکت‌های خارجی از جمله روسیه، چین و کشورهای اروپایی که با بخش غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران همکاری می‌کردند، لغو کرد.

وزارت امور خارجه گفت این معافیت برای تسهیل مذاکراتی طراحی شده است که به دستیابی به توافقی در مورد بازگشت متقابل به شورای امنیت کمک می کند و راه را برای بازگشت ایران به تعهداتش هموار می کند.

وزارت امور خارجه نیز کنگره را مطلع کرد.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرد که این اقدام همچنین برای کمک به منع اشاعه هسته‌ای و منافع امنیتی آمریکا و محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

وزارت امور خارجه گفت که این اقدام بخشی از تعهد یا بخشی از توافق قبلی نیست و افزود که آنها همچنان بر همکاری با شرکا و متحدان برای مقابله با طیف وسیعی از تهدیدات ایران متمرکز هستند.

ما از طریق برخی از افرادی که این روزها پیام می دهند به طرف آمریکایی گفته ایم که باید حسن نیت خود را در عمل نشان دهند. در عمل، خیرخواهی به این معناست که اتفاقی ملموس بر روی زمین در حال وقوع است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: ممکن است لغو برخی تحریم ها به معنای واقعی کلمه تجسم نیت خیر آنها باشد. آمریکایی ها در مورد آن صحبت می کنند، اما باید بدانید که آنچه روی کاغذ اتفاق می افتد خوب است، اما کافی نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

آجر شیشه ای یا بلوک شیشه ای چیست؟

بلوک شیشه ای بنابراین، با اعتنا به اسـتفاده های فزاینـده ایـن گیـاه در ادامه طـب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.