الاخبار: برخورد صدر با آیت‌الله سیستانی؛ اولین مانع بر سر راه پروژه مقتدی صدر

[ad_1]

به نظر نمی رسد که راه رسیدن به هدف اول صدر یعنی تضعیف ساختار هماهنگی شیعیان در قدرت و سپس استفاده از دولت جدید برای اصلاح ساختار حشد شعبی به عنوان نیروی اصلی اپوزیسیون وی برای در دست گرفتن تصمیم شیعیان عراق باشد. تلاش های او به دلیل مسائلی مانند توهین به یکی از رهبران برجسته شیعه یا اختلافات کردها بر سر ریاست جمهوری که به موانع جدی برای اجرای پروژه صدر تبدیل شده است، با مشکل مواجه شده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه لبنانی الاخبار در مقاله ای درباره آخرین تحولات سیاسی عراق و تصمیم مقتدی صدر برای تحریم جلسه پارلمان برای تعیین رئیس جمهور جدید نوشت: این موضوع باعث خشم میلیون ها حامی آنها شده و شانس آنها را کاهش داده است. تشکیل دولت اکثریت ملی علاوه بر این، مانع از انتخاب رئیس جمهور جدید عراق، کار او را با مشکل مواجه کرد و مانعی بر سر راه مقتدی صدر، رهبر جناح صدر، برای تشکیل چنین دولتی شد. به این موانع باید تهدیدات علیه امنیت عراق و منبع ائتلاف بین المللی-منطقه ای را نیز اضافه کرد.

درگیری با مراجع مذهبی در نجف به نقطه توقفی منفی در مسیر پروژه مقتدی صدر برای اداره عراق تبدیل شده است، به ویژه که این پروژه بیشتر بر اساس پراکندگی احزاب دیگر، دخالت عراق در مناقشات مختلف و اختلافات قومی و قبیله ای است تا قدرت. . و این مسائل به مقتدی صدر انعطاف بیشتری برای ایجاد ائتلاف با احزاب مختلف می دهد.

با این حال، نگرش مقتدی صدر به جنبش صدر، به ویژه پس از اظهارات وی در دو روز گذشته، عراقی ها را نسبت به شکل گیری دیکتاتوری جدید در کشورشان به ویژه پس از حازم الاعرجی، یکی از رهبران این کشور، نگران کرده است. شخصیت صدر با این ادعا که تصمیمات سیاسی و مذهبی عراق منحصراً از حنانه، محل اقامت مقتدی صدر در نجف گرفته می شود، به مرجع عالیقدر شیعه توهین کرد.

اقدامات الاعرجه موجی از خشم را برانگیخت که به تظاهرات مردمی و کمپین رسانه های اجتماعی علیه صدر و اظهارات بعدی الاعرجه مبنی بر دستور دادن مقتدی صدر به عذرخواهی منجر شد. کمکی به این وضعیت نکرد.

کاهش “مجازات” برای الاعرجه انتقادهایی را به دلیل حملات وی به دولت و میلیون ها حامی آن برانگیخته است، به خصوص که صدر به اخراج یا اخراج مجرمان مشهور است. واکنش مقتدی صدر با عجله او با اظهارات محکوم‌کننده و برکناری یکی از مقامات فعلی‌اش به دلیل انتقاد از رقصنده‌ای که در یک مصاحبه تلویزیونی نیمه برهنه اعلام کرده بود «قویاً از مقتدی صدر حمایت می‌کند» مقایسه می‌شود.

این انتقال قدرت می تواند نقطه عطفی در تشکیل دولت جدید عراق باشد، به خصوص که بخش مخفی قدرت الصدر مبتنی بر بی طرفی سیاسی او نسبت به مقامات عراقی است که به او اجازه می دهد از شعارهای ضد فساد استفاده کند. خود مطابق با مراجع و مقتدی صدر این موضوع را شعار خود برای تشکیل حکومت اکثریت ملی کرد و چارچوب هماهنگی شیعیان را کاملاً حذف و به دو قسمت تقسیم کرد.

تلاش برای دور زدن مرجعیت دینی عراق موضوع بسیار حساسی است، زیرا صدر به عنوان یک روحانی و فرزند شهید سید محمد محمدصادق صدر، آرزو دارد که بزرگترین مرجع شیعیان در عراق باشد، به ویژه که وی به فعالیت علمی خود ادامه داد. . در قم بسیاری از حوزه های علمیه شیعه را می دهد و در نتیجه بهره می برد.

مبارزات علیه صدر پیشرفت چشمگیری داشته است، او متهم به حمایت از پروژه ای است که در نهایت منجر به تصرف کشور توسط ایالات متحده، بریتانیا، عربستان سعودی و امارات می شود، و به طور گسترده اعتقاد بر این است که صدر با ولیعهد ابوظبی همدل است. شاهزاده محمد بن زاید: او فکر می کند که امروز عراق را اداره می کند.

به این ترتیب؛ این آخوند جوان چاره ای نداشت جز این که اوضاع را بیش از حد ارزیابی کند و به نمایندگان خود دستور دهد در جلسه امروز مجلس برای انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکنند و کار دولت جدید را متوقف کنند.

اختلاف کردها؛ مانع بعدی در مسیر صدر

اختلافات کردها بر سر ریاست جمهوری نیز مانعی برای جاه طلبی های صدر بوده است. مسعود بارزانی، متحد مقتدی صدر، می خواهد از فرصت کردها برای رئیس جمهور شدن استفاده کند، بنابراین حزب دمکرات کردستان عراق هوشیار زیباری را برای رقابت با برهم صالح برای ریاست جمهوری معرفی کرد.

مسعود بارزانی علیرغم تعلیق موقت نامزدی زیباری توسط دادگاه فدرال در تماس با مقتدی صدر، بر ادامه اتحاد با جنبش صدر اصرار داشت. اما او همچنین با انتصاب زیباری به عنوان رئیس جمهور جدید عراق در برابر برهم صالح به دنبال تحقق خواسته های خود و سرنگونی اتحادیه میهنی کردستان عراق است.

مقتدی صدر علاوه بر 73 معاون خود، 31 عضو از حزب دمکرات و 67 عضو ائتلاف حاکمیت (متشکل از ائتلاف اولویت و عزم) برای تشکیل دولت دارد.

به طور خلاصه، به نظر می رسد هیچ راهی برای صدر برای رسیدن به هدف اول خود، یعنی تضعیف ساختار هماهنگی شیعیان در قدرت و سپس استفاده از دولت جدید برای اصلاح ساختار قیام مردمی به عنوان نیروی اصلی مخالف خود وجود ندارد. تصميم گيري شيعيان عراق را تصرف مي كند.

آنچه تحقق اهداف جنبش صدر را دشوار می کند این است که بی طرفی منطقه ای که صدر پرچم خود را بر فراز آن برافراشته است، توهمی بیش نیست در کشوری مانند عراق که این حجم از مداخله خارجی در هم تنیده شده است.

با این حال؛ جهت وقایع در عراق بستگی به این دارد که صدر چه می کند، اگرچه او بارها تعهد خود را پس از انتخابات به موضع خود نشان داده است و این احتمال نهایی شدن گزینه فعلی وی را افزایش می دهد، مگر اینکه شرایط منجر به تغییر موضع وی شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.