برای مرمت قلعه پرتغالی‌ها با وزیر میراث مذاکره می‌کنم

[ad_1]

سفیر پرتغال درخواست کرد که کتاب «قلعه استعماری» که اطلاعات نادری از کاوش‌های قلعه پرتغالی‌ها در چشمه را منتشر می‌کرد، به انگلیسی و پرتغالی ترجمه شود و حتی در صورت ملاقات با این قلعه بر حفاری و بازسازی قلعه پرتغالی اصرار داشت. وزیر میراث فرهنگی با او مذاکره می کند.

فاطمه علی اصغر، مدیر انتشارات دادکین در گفت وگو با ایسنا، گفت: کارلوس کاستا نوچه، سفیر پرتغال در ایران با اسماعیل یغمایی، باستان شناس و نویسنده کتاب قلعه استعماری در سفارت پرتغال در تهران دیدار کرد. دوشنبه. «بعد از خواندن اخبار مربوط به انتشار این کتاب در تهران تایمز، علاقه زیادی به دانستن جزئیات بیشتر درباره این کتاب و باستان شناس آن پیدا کردم. از خواندن و مطالعه کتاب های تاریخی لذت می برم. اما از آنجایی که این کتاب بخش مهمی از تاریخ کشور من را روایت می‌کند، برای من بسیار مهم شد، بنابراین می‌خواستم کتاب را ترجمه کنم و همچنین با باستان‌شناس آن ملاقات کنم.»

علی اصغر که در این نشست حضور داشت، با اشاره به نگرش بی طرفانه و موشکافانه سفیر پرتغال نسبت به درک واقعیت تاریخی کشورش، گفت: این دیدار دو ساعته به دعوت سفیر پرتغال انجام شد. وی افزود که سفیر بارها بر اهمیت این کتاب تاکید کرده است. این کتاب داده‌های علمی و تاریخی را برجسته می‌کند و ناگفته‌های تاریخ را روشن می‌کند و می‌گوید: «من بسیار علاقه‌مندم که علم باستان‌شناسی در ایران چقدر پیشرفته و مهم است».

به گفته وی، سفیر پرتغال خواستار ترجمه این کتاب به انگلیسی و پرتغالی شد و گفت: برای بازسازی قلعه های پرتغالی در حاشیه خلیج فارس مذاکره خواهم کرد.

مذاکره با وزیر میراث برای مرمت قلعه پرتغالی ها

علی اصغر همچنین با اشاره به درخواست اسماعیل یغمایی، باستان شناس باتجربه ایرانی از سفیر پرتغال، درخواست کرده بود که «اسناد، اسناد، نقشه ها و دست نوشته های قلعه های پرتغالی که در اختیار وزارت امور خارجه است برای ادامه در اختیار باستان شناس قرار گیرد. مطالعه.” انتشار.” “پیدا می شود.”

وی افزود: خوشبختانه سفیر پرتغال در گذشته نسبت به تاریخ کشورش بسیار بی طرف بود و با اذعان به اینکه پرتغال در آن زمان یک قدرت استعماری محسوب می شد، خواستار تهیه و ارسال این کتاب ها به مراکز فرهنگی و علمی سراسر جهان شد. او گفت. فقط مسئولان وزارت میراث فرهنگی ایران، اما تاکنون هیچ یک از مسئولان میراث فرهنگی قشم جلدی از این کتاب را برای نگهداری در کتابخانه میراث فرهنگی قشم آماده نکرده اند.

به گفته وی، کتاب «قلعه استعماری» بر اساس دو فصل کاوش های باستان شناسی، اطلاعات نادری از قلعه پرتغالی ها در قشم منتشر کرده است. اگرچه بیشتر داده های این کتاب به دلیل عدم مراقبت و حفاظت فیزیکی لازم و همچنین به دلیل بی توجهی نمایندگان میراث فرهنگی همچنان از بین رفته است. با بیست سال تلاش اسماعیل یغمایی، سرانجام در اردیبهشت ماه سال جاری گزارش کاوش این باستان شناس مجرب از لایه های مختلف قلعه پرتغالی توسط انتشارات دادکین منتشر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.