مطهری: اجرای گام به گام توافق بین المللی امری صحیح است

[ad_1]

یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: عقل سلیم حکم می کند که هنگام امضای هر قرارداد بین المللی، تعهدات باید مرحله به مرحله انجام شود تا اگر طرف مقابل اشتباه کرد، از اقدامات بعدی خودداری کند. و حتی گام هایی در جهت عقب نشینی بردارد.

اردشیر مطهری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سخنان «رابرت مالی» نماینده آمریکا در ایران مبنی بر اینکه «در صورت احیای توافق هسته ای ایران، تحریم های غیرمرتبط با برنامه هسته ای ایران همچنان اعمال خواهد شد»، گفت: «در صورت احیای توافق هسته ای ایران، تحریم ها ادامه خواهد داشت. تحریم‌های مختلفی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی علیه ایران اعمال شده است، اما مخرب‌ترین آثار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ رخ داد که یکی از آن‌ها کاهش تولید ناخالص داخلی بود. اقتصاد ایران از سال 2017 تا پایان سال 2020 حدود 99.4 درصد کوچک شد و البته تأثیر شدید این تحریم‌ها کاملاً به روش‌های نادرست دولت قبل برای مقابله با تحریم‌ها بستگی دارد و تا کنون سایه سنگین تحریم‌ها بر این اساس بوده است. این تحریم ها بر اقتصاد کشور و زندگی مردم مشهود است.

وی در تشریح روند فعالیت های صلح آمیز هسته ای افزود: رئیس جمهور وقت ایران در 20 بهمن 1381 از تامین سوخت هسته ای توسط متخصصان ایرانی برای نیروگاه های هسته ای ایران خبر داد. در فروردین 1385 رئیس دولت نهم اعلام کرد که ایران موفق به غنی سازی 3.5 درصدی اورانیوم شده است. در 17 فوریه 2012، ایران ساخت یک میله سوخت هسته ای غنی شده 20 درصد و بارگیری آن را در یک راکتور تحقیقاتی 5 مگاواتی در تهران اعلام کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان تصریح کرد: اگرچه دور اول مذاکرات ایران و کشورهای غربی از سال 1382 آغاز شد، اما یک دهه مذاکره با 1+5 و دستیابی به توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به بی تدبیری دولت وقت و لنگر انداختن مسائل اقتصادی کشورها به این مذاکرات و انتظار توافق با بلاتکلیفی اقتصادی همراه شد و آسیب های زیادی به کشور وارد کرد.

مطهری خاطرنشان کرد: با توجه به اشتهای سیری ناپذیر استکبار برای حفظ تحریم ها، اعمال مجدد تحریم ها و اعمال احتمالی تحریم های جدید غرب علیه ملت مسلمان ایران، هوشیاری ایران برای محدود کردن مذاکرات ثمربخش به موضوع هسته ای ضروری است. “.

وی افزود: گنجاندن سایر موضوعات در مذاکرات برجام، دریچه جدیدی را برای فشارهای احتمالی غرب بر ایران در آینده باز خواهد کرد که بارها و بارها اتفاق افتاده است. فرصت طرح مسائل دیگر برای غربی ها که تجربه نشان داده تمام نمی شود و رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر این موضوع تاکید کردند و در سال 94 فرمودند که اگر طرف مقابل از حد معمول فراتر رفت و همیشه وقت برای دادن است، حالا زمان مذاکره با آنها در مورد هر موضوع دیگری است، در غیر این صورت ما در مورد هیچ موضوعی غیر از هسته ای مذاکره نخواهیم کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدعهدی های بین المللی طرف ایرانی که آخرین نمونه آن است، گفت: متأسفانه هیچ مرجع و مرجعی در نظام بین الملل وجود ندارد که بتواند توافق بین دولت ها را نقض کند. رفتار غیرمسئولانه ترامپ بود، خیر، بنابراین اخذ تضمین های لازم در مذاکرات هسته ای امری ضروری، ضروری و اجتناب ناپذیر است.

مطهری همچنین به حضور اوباما و دولت او در کاخ سفید تا 18 ماه پس از توافق برجام اشاره کرد، اما با روی کار آمدن ترامپ به کاخ سفید، آمریکا با سرپیچی کامل از برجام خارج شد.

وی اجرای مرحله ای یک توافق بین المللی را صحیح دانست و گفت: عقل سلیم حکم می کند که هنگام امضای هر توافق بین المللی، تعهدات به صورت مرحله ای انجام شود تا طرف مقابل از اقدامات بعدی خودداری کند. اگر سهل انگاری کند.» حتی یک قدم به عقب رفت.

نماینده مردم گرمسار و آرادان با بیان اینکه هیچ سازوکاری در نظام بین الملل برای مجازات تخلف از تعهدات انجام شده وجود ندارد، گفت: این موضوع نقشه پنهان آمریکایی ها و غرب برای نابودی صنعت هسته ای ما را آشکار کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.