احتمال انتخاب مجدد برهم صالح به عنوان رئیس جمهور عراق

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی این تحلیلگر بین المللی گفت که برهم صالح از اتحادیه میهنی کردستان احتمالاً مجدداً به عنوان رئیس جمهور عراق انتخاب خواهد شد.

دکتر حسین اصغری ثانی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح ارزیابی خود از وقایع پیرامون انتخابات ریاست جمهوری عراق، گفت: بر اساس سنت سیاسی در عراق و با توجه به فدرال بودن نظام سیاسی، در اختیار قرار خواهد گرفت. کردها.” در کردستان عراق دو حزب، حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان اکثریت را تشکیل می دهند. اتحادیه میهنی کردستان با خانواده طالبانی و حزب دمکرات با خانواده بارزانی مرتبط است.

وی افزود: در سال 2003 پس از حمله آمریکا به عراق و سقوط دولت صدام، احزاب کرد عراق قدرت بیشتری پیدا کردند. در ابتدا، دو حزب کرد در عراق توافق کردند که حزب دموکرات ریاست این منطقه را بر عهده بگیرد و حزب اتحادیه میهنی ریاست این منطقه را بر عهده بگیرد. اما بعداً، در سال 2018، حزب دمکرات برای اولین بار این توافق را رد کرد و از نامزدی فواد حسین علیه برهم صالح حمایت کرد. حزب دمکرات در حال حاضر از هوشیار زیباری نامزد خود در برابر برهم صالح رئیس جمهور سابق و نامزد حزب اتحادیه میهنی حمایت می کند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: این موضوع علاوه بر تعداد کرسی هایی که حزب دمکرات در انتخابات اخیر به دست آورد، به اختلافات و رقابت های سیاسی درون خاندان بارزانی نیز اشاره دارد. مسرور بارزانی و پدرش مسعود بارزانی عموی شیروان بارزانی در تلاش هستند تا شیروان بارزانی را از صحنه سیاسی کردستان حذف یا به حاشیه برانند. هوشیار زیباری، کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری، عموی مسعود بارزانی است و تلاش می کنند از ریاست جمهوری برای تاثیرگذاری بر مسائل کردستان عراق استفاده کنند. در واقع، حزب دموکرات ریاست جمهوری را نه به عنوان سهمیه انتخاباتی اتحادیه میهنی، بلکه به عنوان ابزار رقابت سیاسی در خانواده بارزانی می بیند.

اصغری با اشاره به اینکه اکثریت نسبی کرسی های پارلمان عراق معادل 73 کرسی متعلق به مقتدی صدر است، گفت: مقتدی صدر ابتدا از هوشیاری زیباری حمایت کرد، اما با توجه به اینکه زیباری وزیر اقتصاد عراق بود، پس از آن وزیر اقتصاد عراق بود. مدتی وزیر امور خارجه بود. وی در دوران تصدی وزارت اقتصاد به فساد مالی متهم شد، بنابراین دادگاه عالی عراق به اتهامات اقتصادی علیه وی رای داد و نمایندگان صدر چند روز پیش انتخابات ریاست جمهوری پارلمانی را تحریم کردند. در آن شرکت نکرد و مقتدی صدر در توییتی از تایید زیبایی خود پس گرفت. بنابراین، انتخاب رئیس جمهور موقت عراق اکنون به یک مشکل تبدیل شده است.

وی با اشاره به پارلمانی بودن نظام سیاسی عراق گفت: در نظام های پارلمانی چنین مشکلاتی در انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر به وجود می آید. به ویژه در کشورهایی مانند عراق که ساختار قومیتی دارد و این اقوام نتوانسته اند به بلوغ سیاسی برسند و برای حفظ منافع ملی به اجماع برسند. در قانون اساسی عراق مهلت 30 روزه برای انتخاب رئیس جمهور پیش بینی شده است، اما می بینیم که پس از مهلت مقرر، مجلس هنوز نتوانسته رئیس جمهور را انتخاب کند. از سوی دیگر، انتصاب رئیس جمهور و نخست وزیر عراق نوعی رقابت میان جناح صدر و جناح حامی ایران است.

این تحلیلگر بین المللی افزود: برهم صالح از اتحادیه میهنی کردستان احتمالا بار دیگر به عنوان رئیس جمهور عراق انتخاب خواهد شد. البته این بدان معنا نیست که نخست وزیر لزوماً از صدر خواهد بود. یا از میان اعضای خود نخست وزیر بعدی عراق را انتخاب می کند یا از نامزدی حمایت می کند که توسط گروه های دیگر حمایت می شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.