بیانیه معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی درباره منع حجاب در مسابقات ورزشی

[ad_1]

پس از اتفاقات سال های اخیر در برخی کشورهای اروپایی، معاون وزیر ارتباطات و نظارت بر قانون اساسی بیانیه ای درباره محدودیت و ممنوعیت حجاب به ویژه در مسابقات ورزشی صادر کرد.

به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسوی.

حقوق بشر اروپایی و

14.00.11.20 چهارشنبه

به گزارش ایسنا، متن بیانیه عزیزالله فضلی معاون وزیر ارتباطات و نظارت بر اجرای قانون اساسی به شرح زیر است:

مدتی است که برخی از مجالس قانونگذاری در کشورهای اروپایی قوانین محدودکننده یا منع رفتار مذهبی در حجاب اسلامی را تصویب کرده اند که مایه کسالت آزادگان جهان شده است. باورهای مذهبی بیشتر جنبه های رفتاری دارند که لایه بیرونی دین را تشکیل می دهند. بر این اساس، تفکیک عقیده و رفتار دینی غیرمنطقی و غیرمنطقی است. وقتی یک زن مسلمان بدون توجه به اهداف سیاسی، حجاب داشته باشد، صرفاً مطابق با افکار خود عمل می کند و به اعتقادات خود پایبند است. برخی از قانونگذاران در غرب با سیاسی کردن حجاب، دو اصل آزادی عقیده و عدم دخالت دولت در امور دینی مردم را زیر پا گذاشته اند. کشورهایی که مدعی آزادی مذهب هستند، حتی به مبانی فکری و سیاسی خود وفادار نمانده اند. ممنوعیت حجاب ناقض اصول اساسی آزادی مذهب و اندیشه است که دولت های غربی همواره آن را نشانه احترام به این اصول معرفی کرده اند.

مذاهب زمانی از برابری قانونی برخوردار می شوند که دولت فعلی از مداخله تبعیض آمیز پرهیز کند و تمام شعائر دینی را در حوزه رفتار فردی براساس اعتقادات دینی رعایت کند، که متأسفانه در دولت های غربی که به ممنوعیت یا محدود کردن حجاب رای داده اند چنین است. . پایه های خود را نیز مخدوش کردند. نکته قابل توجه این است که تمام ظلم ها، خشونت ها، توهین ها، نژادپرستی سیستماتیک، محدودیت ها و تهدیدها علیه اسلام و مسلمانان در چارچوب دین جدیدی به نام اسلام هراسی ظاهر می شود و دولت های اروپایی گاه تا حدی واکنش زننده نشان می دهند، این دین را تغییر می دهند. . بی شک چنین رویکردی بدون توجه به ارزیابی معنادار، تظاهر به سبکسری را به سلاحی علیه خود تبدیل می کند.
اجرای چنین سیاست هایی در حوزه های حقوق داخلی، استانداردهای بین المللی، ارزش های جامعه بین المللی، دموکراسی پویا و حقوق بشر توسط برخی نهادهای بین المللی مانند شورای حقوق بشر سازمان ملل محکوم و رد شده است. در این راستا، تعهدات بین المللی و بشردوستانه اعضای جامعه بین المللی بر اساس بند ج ماده 1 و بند ج ماده 55 منشور سازمان ملل متحد، مواد 2، 18 و 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر، مواد 2، 5، 18، 20، 26. 27 میثاق حقوق مدنی و سیاسی، 1981 اعلامیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، 1992 اعلامیه حقوق افراد متعلق به اقلیت های ملی، قومی، مذهبی یا زبانی. ، مصوب 1992، مواد 2، 14، 30 کنوانسیون حقوق کودک، قطعنامه 158/45 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب 1990، مواد 1، 7، 12 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ماده 9 کنوانسیون اروپایی حقوق، ماده 13 کنوانسیون ماستریخت، ماده 16 قانون نهایی کنفرانس 1989 وین، قطعنامه 621 شورای دائمی شورای امنیت و همکاری اروپایی، مصوب 2004، سند دستورالعمل های شورای اروپا 43 /2000 و 78/2000 باید جدی گرفته شود.
نباید انتظار داشت که فرانسه، که در طول تاریخ خود همواره مدعی است که حامی کینه توزانه حقوق بشر است و خود را منشأ سنت های حقوقی مدرن، آزادی اندیشه و مذهب نشان داده است، به این ترتیب از میراث قانونی خود چشم پوشی کند. از این رو انتظار می رود کشور میزبان بازی های المپیک 2024 به خواسته های همبستگی جهانی، تنوع فرهنگی و احترام به کرامت انسانی توجه بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.