“توافق خوب” از نگاه رامین مهمان‌پرست

[ad_1]

نماینده سابق وزارت امور خارجه معتقد است: اگر جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در فعالیت های اقتصادی و تجاری و روابط با سایر کشورها نداشته باشد و بتواند به عنوان یک کشور مستقل بر اساس منافع خود تصمیم بگیرد و عمل کند، به این معنی است که ما داریم. به توافق خوبی رسید .

رامین مهمانپرست در گفت وگو با ایسنا، تاکید کرد: اساس روابط هر کشور با سایر کشورها در سیاست خارجی، منافع ملی این کشور است و این موضوع باید در تمامی توافقات دوجانبه، چندجانبه یا بین المللی مورد توجه قرار گیرد. محقق شود، باید در راستای منافع ملی کشورهای مربوطه باشد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یکی از مواردی است که در صورت عدم توجه به این موضوع به نتیجه نهایی نمی رسیم.

وی با اشاره به پیش از تاریخ توافق برجامی خاطرنشان کرد: پیش از مذاکرات منتهی به توافق برجامی، نمایندگان غربی ابهامی را مبنی بر ادعای واهی فعالیت های مسالمت آمیز جمهوری اسلامی ایران و به بهانه این ادعاها مطرح کردند. کشور ما تحت فشار زیادی بود و در شورای امنیت قطعنامه های مختلفی علیه ما صادر شد.

این دیپلمات ادامه داد: برای اولین بار قدرت های بزرگ جهان تصمیم گرفتند از طریق دیپلماسی وارد عمل شوند تا بحرانی را که ایجاد کردند حل کنند و آن را به الگویی برای حل سایر بحران های بین المللی تبدیل کنند. مذاکرات در همین چارچوب انجام شد و در نتیجه به توافقی به نام برجام رسیدیم. طبق برجام، قرار بود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان را برای مدت معینی بررسی و گزارش دهد و در مقابل در حین بررسی و پذیرش محدودیت‌ها، همه تحریم‌ها و قطعنامه‌های هسته‌ای لغو شود. و فعالیت های اقتصادی ما باید به طور عادی با سایر کشورها انجام شود.

وی گفت: ما به تعهدات خود عمل کرده‌ایم و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش‌های متعددی منتشر کرده است که همه آنها نشان می‌دهد که به تعهدات خود عمل می‌کنیم. در عمل تحریم ها برداشته نشد و یک نفر اعلام کرد که تعلیق شده است و یک نفر اعلام کرد که لغو شده است اما در عمل موانع زیادی وجود داشت و کشورها و شرکت های مختلف یا ترسیدند یا تحت فشار بودند و نمی توانستند داشته باشند. روابط عادی اقتصادی با کشورمان

با خروج آمریکا از برجام، این توافق به بن بست رسید.

وی گفت: با تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن ترامپ این موضوع تشدید شده و با خروج آمریکا از برجام و تصویب تحریم های جدید علیه ایران، برجام تقریبا به یک نقطه رسیده است. بن بست که علیرغم تقاضای کشورهای اروپایی برای جبران این امر و توسعه تصمیمات مالی، در عمل شاهد بودیم که هیچ اتفاقی نیفتاد.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به جو بایدن به عنوان رئیس جمهور گفت: «دولت جدیدی در آمریکا روی کار آمده است و آقای بایدن به عنوان رئیس ستاد دموکرات ها گفته است که می خواهد برجام را احیا کند». علیه سیاست های ترامپ؛ از سوی دیگر تغییراتی در دولت جمهوری اسلامی ایران رخ داده و آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور روی کار آمد و اعلام کرد که اگرچه اقتصاد ما مشروط و گره‌خورده به موضوع برجام نخواهد بود، اما در حال مذاکره با مشروط به رفع کامل تحریم ها، برای رسیدن به یک توافق خوب، در عین حال اقداماتی را انجام خواهیم داد تا فعالیت اقتصادی ما در موضوع برجام متوقف نشود.

طرف غربی در ابتدا به دنبال اسراف خواهد بود

مجری خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، مذاکرات با رویکردی جدید در وین ادامه یافت و طرف‌های متخاصم مطالباتی را مطرح کردند. شاید طرف غربی در ابتدا به دنبال بزرگ نمایی و طرح موضوعاتی فراتر از موضوع هسته ای کشورمان بود که با پاسخ های لازم از سوی هیئت های ایرانی در مذاکرات مواجه شد.

او گفت: «اگر بخواهیم به یک توافق خوب و کامل برسیم، موضوع بسیار روشن است.» رویدادهای متعددی وجود دارد که ماهیت صلح آمیز فعالیت های ما را تایید می کند. همچنین همکاری های منظمی وجود دارد و ما به عنوان یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی که یکی از طرف های NPT نیز هستیم، باید حقوق خود و دانش اولیه خود را در صنایع مختلف با استفاده از مدرن ترین فناوری ها داشته باشیم. .

اگر غرب به ویژه آمریکا متعهد به احیای برجام و مسئولیت های آن باشد، ایران به همه تعهدات خود پایبند خواهد بود.

سخنگوی سابق وزارت امور خارجه گفت: طرف مقابل ما نیز باید تمام تحریم هایی را که تحت عنوان هسته ای اعمال کرده و همچنین تحریم هایی را که در زمان آقای ترامپ اضافه شده است، بردارد. در عمل، رفع تحریم ها باید فعالیت های اقتصادی ما را با سایر کشورها محک بزند، باید با روشی طبیعی همراه باشد. اگر طرف‌های غربی به‌ویژه آمریکا این اقدام را انجام دهند، به محدودیت‌هایی که در برجام و ضرب‌الاجل‌ها در نظر گرفته‌ایم برمی‌گردیم و با پایان یافتن هر یک از ضرب‌الاجل‌ها، مثل همیشه به کار خود ادامه می‌دهیم.

مجری برنامه گفت: اگر طرف‌های غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها واقعاً به توافق پایبند هستند و علاقه‌مند به احیای برجام هستند، باید به وظایف خود عمل کنند و علاوه بر این، جمهوری اسلامی ایران نیز به این توافق پایبند باشد. تمام تعهداتش “

در ادامه این کارشناس بین المللی به این سوال پاسخ می دهد که آیا نشانه هایی از یک توافق خوب وجود دارد؟ وی خاطرنشان کرد: معمولاً در مذاکرات چانه‌زنی صورت می‌گیرد و طرف‌های قرارداد سعی می‌کنند حداکثر مطالبات و خواسته‌های خود را مطرح کنند. در این مذاکرات، اگر کشوری بتواند از موضع قدرت صحبت کند، در رسیدن به خواسته های خود موفق تر خواهد بود، اما اگر یکی از طرفین از موضع ضعف وارد شود، باید تسلیم خواسته های طرف مقابل شود. . سمت.

مجری اضافه کرد: اگر بخواهیم مذاکرات معاد برجام را به گونه ای انجام دهیم که «دارا» یا «نیاز» توافق داشته باشیم، طبیعی است که طرف های دیگر بیش از حد مطالبه گری کنند و خواسته های نامشروع داشته باشند. اما اگر واقعاً موضع «بی نیازی» بگیریم و راه‌های مختلفی را برای مبارزه با تحریم‌ها و رسیدن به منافع خود و اقتصاد بی‌قید و شرط دنبال کنیم و برای این موضوع برنامه‌هایی داشته باشیم و مذاکرات را با جدیت دنبال کنیم، طرف مقابل متوجه می‌شود که اگر بخواهد مذاکره کند باید به تعهدات خود عمل کند و اگر نشد ما به راه خود ادامه می دهیم. در این مذاکرات، هر کشوری که موقعیت بی فایده و قدرت عالی داشته باشد به هدف خود نزدیک می شود.

این احتمال وجود دارد که طرفین قرارداد در وین در نهایت به توافق برسند

وی گفت: به نظر من این امکان وجود دارد که مذاکره کنندگان در وین در نهایت به توافق برسند، اما شرط این است که کشورهای غربی از طرح موضوعات فراتر از فعالیت های هسته ای کشورمان دست بردارند و به تعهدات خود عمل کنند. ما انجامش خواهیم داد. خیلی سریع.” ما می توانیم به نتیجه نهایی برسیم.

اقدامات انجام شده توسط ایالات متحده ممکن است نشانه کوچکی از تلاش برای دستیابی به توافق باشد

این دیپلمات سابق همچنین به برخی اقدامات انجام شده در هفته های اخیر از جمله بازپرداخت برخی معافیت های تحریمی آمریکا و پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل از محل بودجه بلوکه شده در کره جنوبی اشاره کرد که نشانه های کوچکی از تلاش برای دستیابی به توافق است. وی در عین حال گفت: ممکن است طرف غربی این اقدامات را انجام دهد تا نشان دهد که خواهان بازگشت به برجام است، اما هر اقدامی که در این زمینه لازم است باید با شرایط اولیه اسلام منطبق باشد. جمهوری ایران و همچنین منافع ما را تامین کند.

بیشتر بخوانید:

دولت بایدن برخی از معافیت های تحریمی ایران را بازگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از بازگرداندن برخی استثناها از تحریم‌های ایران صحبت می‌کند

مجری ادامه داد: در واقع اگر آمریکا بخواهد روش هایی را اعمال کند که نشان دهنده همکاری آنها باشد، این اقدامات باید از نظر زمانی بسیار جامع تر، بلندمدت و نامحدودتر و براساس موافقت اولیه شورای امنیت سازمان ملل باشد. و در قالب رفع کامل تحریم ها و روابط اقتصادی. و تجارت ما با سایر کشورها را تسهیل و تضمین کند. اقداماتی که ایالات متحده تاکنون انجام داده است، شاید نشانه کوچکی از تلاش برای دستیابی به توافق باشد، اما قطعا ایالات متحده باید به ساختاری بازگردد که بتواند گام های واقعی به سوی توافق نهایی را منعکس کند.

اگر محدودیتی برای فعالیت های تجاری و اقتصادی و روابط با دیگر کشورها نداشته باشیم، به توافق خوبی رسیده ایم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر محدودیتی برای فعالیت های اقتصادی و تجاری و روابط با سایر کشورها نداشته باشیم و بتوانیم به عنوان یک کشور مستقل و بر اساس منافع کشورمان تصمیم گیری و عمل کنیم، به توافق خوبی رسیده ایم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.