راه‌اندازی کریدور ترانزیتی خلیج فارس-دریای سیاه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است

[ad_1]

سفیر ایران در ارمنستان با تبریک سالروز برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور و تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مهمترین موضوعات روابط دو کشور را در سه حوزه روابط سیاسی تشریح کرد. روابط اقتصادی و روابط فرهنگی و دیپلماسی عمومی.

به گزارش ایسنا، عباس ظهوری سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان روز چهارشنبه در همایش سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان به ایراد سخنرانی پرداخت. وی گفت: ظرفیت های فراوان مبادلات تجاری در منطقه و جهان، راه اندازی کریدور ترانزیتی خلیج فارس – دریای سیاه را اجتناب ناپذیر کرده است. جاده شمال – جنوب ارمنستان می تواند به حلقه مهمی در این مسیر استراتژیک تبدیل شود.

متن سخنان سفیر کشورمان به شرح زیر است:

بسیار خوشحالم که در کنفرانس شما به مناسبت سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان شرکت می کنم. از وزرای امور خارجه عزیز به خاطر پیام شما، تلاش برگزارکنندگان و مشارکت فعال شما در کنفرانس تشکر می کنم.

سی سال پیش در 9 فوریه 1992 صفحه جدیدی در کتاب روابط تاریخی ایران و ارمنستان باز شد و روابط دیپلماتیک بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تازه استقلال یافته ارمنستان برقرار شد. . روابطی که همیشه دوستانه و مبتنی بر حسن همجواری بوده است.

در طول این سه دهه، سنت دیرینه دوستی و حسن همجواری بین دو ملت، زیربنای محکمی برای تفاهم متقابل، تعامل سیاسی و در نتیجه تحکیم روابط دوجانبه بوده و ما را در عبور از فراز و نشیب های بسیاری یاری کرده است. امروز دولت‌های ما با بهره‌گیری از این سرمایه ارزشمند که حاصل پیوندهای فرهنگی بین مردم دو کشور است، به گام‌های عمیق‌تری برای تعمیق بیشتر روابط و همکاری در عرصه‌های جدید می‌اندیشند. تحولات اخیر منطقه نیز به نوبه خود تلاش مضاعف دو کشور را در این مسیر اجتناب ناپذیر کرده و افق های جدیدی را به روی ما گشوده است.

همچنین در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران هستیم. چهل و سه سال پیش، در چنین روزهایی، مردم ایران آخرین گام‌های خود را به سوی پیروزی انقلابی شکوهمند برمی‌داشتند که به‌عنوان رویداد بزرگ اواخر قرن بیستم شناخته می‌شد.

روز جمعه 20 بهمن ماه، چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را با امید به آینده ای بهتر، با احساس دینی برای همه مردم فداکار ایران و با تعهد به انجام مسئولیت های خود جشن می گیریم. به ویژه در تقویت روابط با ارمنستان.

دو سال از تصدی سمت سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان می گذرد و علیرغم فراز و نشیب های زیادی که شاهد بوده ایم، اکنون با تلاش مشترک دو طرف امیدوارم وضعیت بهتری داشته باشیم. آینده از همیشه یا قبل از.

دیدگاه خود را در مورد وضعیت رابطه و نیازهای پیش رو در سه بخش و به اختصار خدمت شما عرض می کنم.

در حوزه سیاسی، هر دو کشور معتقدند که روابط سیاسی بسیار خوبی داریم. تلاش های مشترک برای حفظ و تعمیق این روابط خوب سیاسی به ویژه از طریق ادامه رایزنی های مداوم بین رهبران دو کشور مورد نیاز است. وقایع سال های اخیر باید ما را به این نتیجه رسانده باشد که رایزنی ها و اجماع مستمر در مورد مسائل مهم منطقه و روابط دوجانبه موثر و قطعا ضروری است. در این راستا قطعا آغاز مذاکرات راهبردی بین دو کشوری که بر سر آن توافق وجود دارد مفید و موثر خواهد بود.

دولت جمهوری اسلامی ایران با تصمیم اخیر خود مبنی بر افتتاح سرکنسولگری در کاپان که مقدمات آن در حال تکمیل است، به صراحت نظر خود را در خصوص اهمیت گسترش روابط با ارمنستان در زمینه های مختلف اعلام کرد.

در سال 2018، ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بر سر یک توافق تجاری ترجیحی بین دو طرف توافق کردند که تأثیر آشکاری بر رشد تجارت داشت. طی سال گذشته، مقامات جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان از تلاش‌ها برای افزایش تجارت بین دو کشور به یک میلیارد دلار در سال یاد کرده‌اند. در سال 2021، شاهد افزایش قابل توجهی در تجارت دوجانبه نسبت به سال 2020 بودیم. این رشد نوید آن را می دهد که با تلاش زیاد، هدف یک میلیارد دلار تجارت سالانه در سال های آینده محقق شود که حدود ده درصد سهم تجارت ایران و ارمنستان در تجارت خارجی ارمنستان است.

همکاری دو طرف در زمینه مسائل زیرساختی از جمله انرژی و حمل و نقل نه تنها برای گسترش روابط اقتصادی دو کشور، بلکه برای حفظ ثبات و امنیت منطقه نیز پایه محکمی است که باید به آن توجه جدی داشته باشیم. به.

امروزه تسریع در پیشرفت پروژه جاده ارمنستان شمالی-جنوبی به یک هدف مشترک برای تضمین منافع دو کشور از طریق استفاده از مسیرهای حمل و نقل پایدار و قابل اعتماد تبدیل شده است. همچنین ظرفیت گسترده مبادلات تجاری در منطقه و جهان، راه اندازی هر چه سریعتر کریدور ترانزیتی خلیج فارس – دریای سیاه را اجتناب ناپذیر کرد. جاده شمال – جنوب ارمنستان می تواند به حلقه مهمی در این مسیر استراتژیک تبدیل شود. دستیابی به این هدف استراتژیک نیازمند تعهد و تلاش جدی ما است. امیدواریم با نگاه به آینده و تقویت تلاش ها، شاهد تقویت جایگاه ارمنستان در این زنجیره ترانزیتی باشیم.

سومین و آخرین موضوع مهم یعنی روابط عمومی، همکاری های علمی، فنی و فرهنگی را میهمان افتخاری که چند روز پیش با ایشان ملاقات کردم بیان شد. وی معتقد بود که موانع ذهنی که مانند دیواری نامرئی مانع از ارتباط بیشتر مردم دو کشور، نخبگان دو کشور و دانشمندان دو کشور می شود، باید از بین برود. این دیوار، اگر وجود داشته باشد، غیر واقعی و فقط در تصور ماست. همه ما باید در همه زمینه های مفید و عملیاتی برای بهبود روابط کار کنیم. مرزهای زمینی و هوایی ما باید بیشتر فعال و متحرک باشد. نخبگان، دانشمندان و فرهنگیان هر دو کشور باید امکانات و فرصت های کشور مقابل را بهتر بشناسند. واحدهای اقتصادی باید از فرصت های موجود به نحو احسن استفاده کنند. ساکنان دو کشور باید بیشتر سفر کنند.

مردم ایران و ارمنی همیشه با هم زندگی کرده و خواهند داشت. علیرغم هر گونه اختلاف و اختلافی که ممکن است در دیدگاه ها و اعتقادات ما در مورد مسائل مختلف داخلی و خارجی وجود داشته باشد، تلاش برای تقویت روابط ایران و ارمنستان را تلاشی میهن پرستانه می دانم.

به امید موفقیت، سعادت و بهروزی ملت های ایران و ارمنستان و امید به آینده ای روشن در روابط دو کشور.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.