ضرورت توسعه همکاری‌های بین‌المللی در حوزه تحقیقات و فناوری

[ad_1]

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه باید از فرصت های بین المللی برای تحقیقات سلامت استفاده شود، گفت: امکان کسب اطلاعات از کشورهای همسایه مانند سوریه، عراق و افغانستان و … و پس از تحلیل های لازم وجود دارد. استراتژی سلامت منطقه ای ما باید تلاش کنیم تا به سایر کشورهای همسایه خوب عمل کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر یونس پناهی; معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با دکتر شقایه خاقاوی جوانمرد; رئیس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزشیابی، دکتر علی علیزاده؛ مشاور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دعوت دکتر محمدحسین نیکنام؛ مدیرکل همکاری های بین المللی وزارت بهداشت در سلسله نشست هایی با موضوع سلامت، سیاست ها و روابط بین المللی، اصول، مشکلات و چشم اندازها شرکت کرد و اقدامات و برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری این وزارتخانه را تشریح کرد. سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه باید از فرصت های بین المللی برای تحقیقات سلامت استفاده شود، گفت: امکان کسب اطلاعات از کشورهای همسایه مانند سوریه، عراق و افغانستان و … و پس از تحلیل های لازم وجود دارد. استراتژی سلامت منطقه ای ما باید تلاش کنیم تا به سایر کشورهای همسایه خوب عمل کنیم.

دکتر پناهی افزود: باید به سمت تحلیل و تحلیل اطلاعات در کنار داده های بین المللی حرکت کنیم و نتایج را به عنوان مدرک علمی به کشور برگردانیم.

وی با تاکید بر اینکه می خواهیم از روابط بین الملل برای نیازهای تحقیقات سلامت کمک بگیریم تا با کمترین هزینه به اکثر اهداف دست یابیم، گفت: در تجهیز آزمایشگاه ها، ایجاد فرصت های تحقیقاتی، تهیه کتاب، طرح های تحقیقاتی، بازدیدهای علمی، جوایز مشترک بین المللی. ، مراکز تحقیقاتی مشترک و … امکان همکاری بین المللی وجود دارد. در حال حاضر همکاری در این سطح وجود دارد، اما ماهیت سازمانی و سیستمی ندارد، بلکه بیشتر مبتنی بر ارتباطات و توانمندی های شخصی محققان و مراکز تحقیقاتی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه بر توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بر تأکید کرد و گفت: متأسفانه دو تهدید اصلی برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بر وجود دارد. وی ادامه داد: یکی از آنها عدم اعتماد به محصولات تولید داخل است به این معنا که مصرف کنندگان به اثربخشی محصولات اعتقاد لازم را ندارند و نکته بعدی عدم وجود تفکر صادراتی در شرکت های دانش بنیان است که فقط به تولید محصولات می پردازند. نادیده گرفتن بازارهای داخلی و خارجی برای رفع این موانع باید اقدامات اساسی انجام شود.

دکتر پناهی همچنین پیشنهاد تشکیل کمیته توسعه صادرات و بین المللی شدن فناوری های سلامت را مطرح کرد و گفت: هم افزایی نهادهای دولتی و خصوصی، ارزیابی وضعیت توسعه صادرات و بین المللی شدن فناوری های سلامت، کمک به رفع موانع قانونی، حمایت و حمایت تسهیل فرآیندهای صادراتی در راستای اهداف کلان بر اساس قوانین، مقررات و ضوابط مربوطه از جمله وظایف و برنامه های این کمیته خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ دکتر نیکنام همچنین از توجه معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و شخص دکتر پناهی به موضوع روابط بین الملل تقدیر کرد و گفت: با ادامه دیدارها و بررسی زمینه های همکاری، توسعه روابط بین دو نماینده مجلس باید با توجه ویژه نظارت شوند.»

وی افزود: امید است در جلسات بعدی شاهد اجرایی شدن برخی از موارد مطرح شده باشیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.