تبعات کاهش ذخایر آب‌های زیرزمینی و ضرورت پایش کیفیت منابع آب

[ad_1]

کاهش ذخایر آب زیرزمینی و افزایش آلودگی، امکان استفاده از آب های زیرزمینی برای مصارف مختلف را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. تحت این شرایط، یک برنامه پایش کیفیت آب های زیرزمینی می تواند تضمین کند که منابع آب از کیفیت مناسب برای اهداف مختلف برخوردار هستند.

به گزارش ایسنا کاهش ذخایر آب زیرزمینی و افزایش آلودگی، امکان استفاده از آب های زیرزمینی برای مصارف مختلف را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. دلایل اصلی کاهش کیفیت آب های زیرزمینی عبارتند از: نشت کشاورزی به دلیل استفاده نادرست از کودها و سموم و آلودگی شدید این پساب ها، صنایعی که در بسیاری از موارد آب های زیرزمینی را با آلاینده های شیمیایی و هیدروکربنی و بعضاً غیرقابل تصفیه و دفع فاضلاب آلوده می کنند. در شهرها و روستاها از طریق چاه های جذبی که شامل انواع ویروس ها و باکتری ها می شود.

عواقب سلامتی حفظ وضعیت فعلی غیرقابل برگشت خواهد بود. این پیامدها علاوه بر شیوع بیماری های مختلف، باعث افزایش ابتلا به سرطان و بیماری های کشنده و همچنین پیامدهای ژنتیکی درازمدت خواهد شد. تحت این شرایط، یک برنامه پایش کیفیت آب های زیرزمینی می تواند تضمین کند که منابع آب از کیفیت مناسب برای اهداف مختلف برخوردار هستند.

به گفته سازمان حفاظت محیط زیست، نظارت بر کیفیت یک منبع آب، تغییرات آن، برنامه ریزی توزیع بهینه برای اهداف مختلف، ارزیابی تأثیر پیشرفت های جدید و تدوین و اجرای برنامه های مدیریتی غیرممکن است. به طور کلی پایش کیفیت آب مهمترین سیستم پشتیبان تصمیم گیری در یک برنامه مدیریت آب می باشد.علاوه بر این، هنگام توسعه یک سیستم پایش موثر آب های زیرزمینی باید نکات زیر رعایت شود:

1- کنترل عدم ایجاد شهر صنعتی در بالادست سفره های زیرزمینی
2- درک مکانیک و دینامیک انتشار و انتشار آلاینده هایی مانند جریان حلال یا جریان چند فازی.
3- دانستن نوع مکانیزم جریان، اشباع یا غیر اشباع
4- مشخصات آبخوان مانند نفوذپذیری و تخلخل و ….
5- گسترش تحقیقات کیفیت آب های زیرزمینی در منطقه برای درک بهتر رژیم آب های زیرزمینی و مدیریت آب های زیرزمینی برای شناسایی تغییرات طولانی مدت کیفیت آب های زیرزمینی در نتیجه فعالیت های انسانی.
6- شناسایی و پایش منابع اصلی آلودگی از قبیل دفن زباله ها، معادن یا تصفیه خانه های فاضلاب، حرکت آلودگی در آبخوان و وضعیت آبخوان.
7- شناسایی روش های موثر کنترل آلودگی مانند مناطق حفاظت شده برای تعریف قوانین و استانداردها.
8- تعیین تغییرات مساحت آبهای زیرزمینی و شرایط گذشته برای مطالعه تغییرات در یک دوره طولانی
9- تعیین جهت و سرعت جریان آب های زیرزمینی و انتقال آلاینده ها
10- بررسی وقوع حوادث ناگهانی و گسترش آلودگی در آبخوان.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.