۳۵ میلیون هکتار، وسعت کانون‌های گردوغبار داخلی کشور

[ad_1]

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مدیریت و کنترل کانون‌های گرد و غبار را در گرو مشارکت مردم دانست و گفت: اگر طرح‌های مقابله با گرد و غبار در مدیریت، سازگاری و مقابله با پدیده گرد و غبار اقتصادی باشد، می‌توانند از کاربران استقبال و مشارکت کنند. از جمله کشاورزان، دامداران و دامداران».

به گزارش ایسنا، علی سلاجقه وی در سخنرانی تصویری خود در افتتاحیه پنجمین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار که صبح امروز (20 بهمن) در دانشگاه یزد برگزار شد، اظهار کرد: تحقیقات انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست نشان می دهد که اندازه حفره های داخلی گرد و غبار در حال حاضر. 35 میلیون هکتار بالغ شده و میزان گرد و غبار ناشی از آنها 2.4 میلیون تن ذرات کمتر از صد میکرون است.

وی مدیریت و کنترل کانون های گرد و غبار را تنها توسط سازمان های دولتی غیرممکن دانست و افزود: برای این امر باید سیاستی همراه با پروژه های کم هزینه و پرتحرک با مشارکت مردم در نظر گرفت.

معاون رئیس جمهور با توجه به مشارکت مردم، جهت‌گیری اقتصادی طرح‌های مقابله با گرد و غبار را بسیار مهم دانست و گفت: اگر این طرح‌ها در مدیریت، مناسب‌سازی و مقابله با پدیده گرد و غبار صرفه اقتصادی داشته باشند، می‌توانند استقبال و مشارکت کاربران اعم از کشاورزان، دامداران و دامداران را داشته باشند. رنجرز.” دنبال کنید.

سلاجقه بیان کرد: در این راستا تمامی دستگاه های عضو ستاد هماهنگی و سیاست گذاری مقابله با گرد و غبار کشور با رعایت تکالیف مقرر در آیین نامه پیشگیری و مدیریت هماهنگی گرد و غبار اقدامات لازم را با دقت و ظرافت انجام دهند. در این میان نقش کلیدی برای ارتقای کارایی و هم افزایی اقدامات، انسجام و همکاری عملیاتی مورد نیاز است که نقش محوری آن در قالب این آیین نامه به سازمان حفاظت محیط زیست تعلق دارد. در واقع، انسجام سازمانی یک موضوع کلیدی است که در همه زمینه ها از جمله مدیریت، سازگاری، کنترل گرد و غبار و فرسایش بادی نادیده گرفته شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در ماده مذکور وظایفی برای هر یک از دستگاه ها در نظر گرفته شد که در صورت انجام صحیح و عدم مغایرت با وظایف دستگاه های همکار، موجب هم افزایی و آمایش سرزمینی بیشتر می شود. در سازگاری و کنترل گرد و غبار، به ویژه با نتایج بسیار خوبی همراه خواهد بود.

وی با ذکر مثالی توضیح داد: از مناطق پر گرد و غبار کشور، 15 میلیون هکتار شامل مراتع فقیر است که برای مدیریت این کاربری به لحاظ علمی در قالب اقدامات مدیریتی مانند فنس کشی و مدیریت چرا و تعداد … دام با مرتع. این دو اقدام بیانگر مجموعه ای از اقدامات موثر و کم هزینه است که باید جزء راهبردهای بلندمدت دستگاه های مسئول باشد و در سطح وسیع و با مشارکت مردم قابل اجرا باشد.

سلاجقه با بیان اینکه اراضی زراعی آبی و دیم چهار میلیون و 500 هزار هکتار از اراضی غبارآلود کشور را پوشش می دهد، تصریح کرد: برای مدیریت و کنترل مناظر گرد و غبار در این کاربری، کشاورزان باید آموزش کشاورزی پایدار را مد نظر قرار دهند. بررسی ها نشان می دهد که وزارت جهاد کشاورزی این مهم را نادیده گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دشت ها و تالاب های کشور به دلیل کمبود رطوبت و منشا گرد و غبار خشک شده اند. این اقدامات لزوما نیاز به اعتبار چندانی ندارد و اکثر عملیات مدیریتی که می تواند در راستای اقتصاد مقاومتی مورد توجه نهادهای مسئول قرار گیرد، قطعا کارایی و منافع زیادی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به خسارات اقتصادی ناشی از پدیده گرد و غبار گفت: بررسی های انجام شده توسط ستاد ملی در شش استان ریزگردهای کشور برای تعیین خسارت گرد و غبار نشان می دهد که کل خسارت سالانه این پدیده به منابع بیولوژیکی و اقتصادی 1.20 است.” درصد کل تولید ناخالص داخلی (GDP) این استان ها و میزان خسارت ناشی از رویداد گرد و غبار طی یک دوره 10 ساله (1397-1406) بالغ بر 590 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که می توان گفت اگر اقدامات مؤثری انجام شود. با مدیریت و کنترل گرد و غبار، رفاه اقتصادی جامعه طی 10 سال در این 6 استان به همین میزان افزایش خواهد یافت.

وی تاکید کرد: علیرغم همه سختی ها و مشکلات پیش روی فعالیت های مقابله با گرد و غبار، در برنامه ششم توسعه و با نیاز جدی تری به برنامه ریزی و انجام فعالیت های مقابله با گرد و غبار و از طریق تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی با مجوز رسمی انجام شود. . مقام معظم رهبری در مبارزه با این پدیده گام مهمی برداشته اند. با وجود همه محدودیت های اعتباری در کشور، در مجموع بیش از 28 هزار میلیارد ریال برای مدیریت، مناسب سازی و کنترل پدیده گرد و غبار و بهسازی شبکه برق هزینه و تخصیص داده شده است که منجر به اجرای 2.5 میلیون ریال شده است. هکتار اقدام اجرایی از سوی مراجع مسئول نظر ستاد ملی.

به گفته سلاج، مدیریت، سازگاری و کنترل پدیده گرد و غبار مستلزم هماهنگی، همکاری و مشارکت نهادهای دولتی، خصوصی، غیردولتی و مردم محلی در قالب عملیات اجرایی موثر با رویکرد اقتصادی محور و در قالب مقاومت. اقتصاد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که وسعت کانون‌های گرد و غبار خارجی تأثیرگذار بر کشور بیش از ۲۷۰ میلیون هکتار معادل ۱۸۰ میلیون تن در سال ذرات کمتر از صد میکرون است، بنابراین ضروری است. با وزارت امور خارجه همکاری های بین المللی و منطقه ای داشته و با استفاده از پتانسیل کنوانسیون ها و نهادهای بین المللی نسبت به کنترل و مدیریت منابع فرامرزی گرد و غبار اقدام کرده است.

وی افزود: بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست دو برنامه عملیاتی زیرمنطقه ای شامل یک برنامه عملیاتی زیرمنطقه ای برای غرب آسیا و یک برنامه عملیاتی زیر منطقه ای برای بخشی از آسیای مرکزی و غربی تهیه کرده است که امیدواریم بتوانیم با استفاده از این برنامه های اقدام استفاده شود. اقدامات پیش بینی شده با همکاری کشورهای منطقه اجرا شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد کرد: جهت گیری و اهداف مقالات و مطالعات آتی در حوزه مدیریت گرد و غبار، الزامات رویکرد ارزیابی اقتصادی پروژه های اجرایی با توجه به پروژه های کم هزینه و کارآمد با استفاده از فناوری های نوین و کم آب بودن باشد. روش هایی مانند یکی از گونه های بومی اقتصادی بودن و سازگاری با کم آبی با مشارکت جوامع محلی و سازمان های غیردولتی.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، سلاجه همچنین از شرکت کنندگان خواست تا با رویکرد اقتصاد پایدار و با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی کشور به ویژه کمبود رطوبت و منابع آبی در دسترس برای آبخیزداری، اثربخشی طرح های اجرایی گذشته را ارزیابی کنند. و آبخوان داری از یک طرف استفاده از سیلاب و از یک طرف افزایش پوشش گیاهی و کاهش ریزگردها می توان گام های مفیدتری برداشت.
انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.