مطالعه بال ولو چیست انواع بال ولو ویژگی های بال ولو (2) مشاهده

بال ولو چیست |انواع بال ولو |ویژگی های بال ولو
بال ولو کستل, بال ولو

جنس شیرآلات صنعتی بسته به کاربرد و خواص سیال می تواند کربن استیل، استنلس استیل و آلیاژ های متعدد فولادی باشد. جنس بدنه شیر توپی معمولا از فولاد ساخته می شود و می توان جهت افزایش دوام بیشتر در مقابل خوردگی با آلیاژ نیکل پوشش شوند.تولید کنندگان بال ولو (شیر توپی) را به صورت فلنج دار، ساکتی و لب جوشی در کلاس های 150،300،600،900،1500،2500 تولید می کنند و در بازار خرید شیر توپی با برندهای ایرانی و خارجی موجود می باشد. با استفاده از این پوشش ، گزارش هایی از ترک خوردگی تحت سیکل حرارتی گزارش شده است. بال ولو فول پورت که بیشتر به نام فول بور شناخته می شود، شیر هایی هستند که توپی آن ها سایز بیشتری دارند بدین معنی که سایز روزنه توپی هم اندازه با سایز خطوط لوله می باشد و منجر به اصطکاک کمتری می شود.

بال ولو کستل

برخی از Ball valve ها دارای عملگرهایی هستند که به صورت دنده خورشیدی کار می کنند. آنها شامل شیر های توپی با دو ، سه و چهار پورت هستند که می توانند از نوع دنده ای از آن باشند. این نوع شیرها با بدنه ای از جنس کست یا فورج (مونوبلاک یا اسپلیت) در دسترس هستند. بال مهم ترین قسمت بال ولو می باشد و وظیفه عبور سیال رو به عهده دارد که معمولا از جنس استنلس استیل تولید می شود. عضو مسدود کننده کانال جریان (کره یا گهگاه نیم کره)، كه بوسيله ساقه شير، حرکت ۹۰ درجه ای خواهد داشت، وظیفه باز و بسته کردن شیر را بر عهده دارد.

در بدنه شیر پرده ای پورت های ورودی و خروجی قرار دارند که با فشار بر دیافراگم عمل قطع جریان در پورت ها اتفاق می افتد. هنگامی که ولو ها دارای سیت های نرم هستند، طراحی آنها باید پیوستگی الکتریکی بین بال و بدنه را با استفاده از یک دستگاه آنتی استاتیک تضمین کند. 100 میلی متر و 30 بار) اغلب دارای یک طرح تنه هستند. این توپی درون شیر شناور است و امکان جابه جایی را تا چندین میلی متر دارد. در توپی ترنیون از مهره و استادبولت برای نصب شیرهای فلنجی استفاده می شود.این توپی با استحکام بالایی که در مقابل فشار خط لوله دارد همچنین باعث افزایش سرعت در سرویس های دوره ای شیر و نگهداری و نصب می شود.

در یک موقعیت کاهش فشار، جایگاه ولو توپی به دلیل برخورد جریان با سرعت بالا تا حدی در معرض قرار میگیرد و به سرعت از بین میرود. ضمن اینکه در طراحی های پیشرفته این قطعات قابل تعمیر نیز هستند؛ که خود یک مزیت بزرگ برای این قطعات به حساب می آید. بال ولوها یا شیرهای توپی، شیرهای دستی مناسبی برای جریان های دوطرفه هستند و دارای عملگرهای مختلفی برای کنترل مستقیم یا غیرمستقیم جریان می باشند اما به طور کلی در سیستم های کنترلی استفاده از این قطعه مناسب نمی باشد. بال ولوها با طراحی خاصی که دارند، از آب بندی بسیار مناسبی برخوردار هستند بنابراین، در شرایطی که قطع و وصل جریان، بخصوص، حالت قطع کامل مدنظر است، شیر توپی گزینه مناسب تری نسبت به شیرهای سوزنی هستند.

بال ولو های یک تیکه معمولا روزنه کوچکتری دارند و به نسبت ارزانتر می باشند و هم چنین در اثر خرابی معمولا قابل تعمیر نیستند. فلوتینگ (Floating ): اکثر بال ولو ها دارای یک توپ شناور هستند. به همین دلیل جنس نشیمنگاه ها از مواد نرم مانند تفلون است. بدنۀ این قطعه اغلب از جنس فولاد ضد زنگ، مواد پلیمری، چدن و دیگر آلیاژهای فلزی است. برای کاربردهایی که سیت elastomeric نامناسب هستند، مانند فشار بسیار بالا، دمای بالاتر از ۳۹۲ درجه فارنهایت، یا جایی که ذرات جامد در مایع وجود دارند، ولو های فلزی / فلزی (metal/metal) با پوشش کاربید تنگستن ساخته میشوند.

Boronizing کردن از رسوب بخار شیمیایی (CVD) برای تولید یک لایه پوشش بسیار سخت استفاده می کند. انواع خرابی معمول یک مهر و موم آسیب دیده است (شیر 100٪ آب نمی گیرد) یا بقایایی به شیر وارد می شود (شیر حرکت نخواهد کرد). این نوع شیر در دستهبندی شیرآلات قطع و وصل جریان (on- off) قرار داشته و در حالت نیم باز دچار آسیب خواهند شد. علاوه بر این، اگر شیر در طولانی مدت در موقعیت نیمه باز (یا مکررا باز / بسته) قرار بگیرد، آسیب می بیند. شیرهای توپی ورودی بالا معمولاً از نوع ورودی جانبی گرانتر بوده چرا که عملیات ریخته گری که برای ساخت بدنه آنها انجام می گیرد، مدت زمان زیادی را می طلبد.

بدنه شیر گازی می تواند از جنس های مختلفی مانند متال، پلاستیک و یا متال همراه با پلاستیک می تواند باشد. جنس بدنه و توپی در شیرها متفاوت می باشد و با توجه به کارایی خاص و استفاده در صنعت به انتخاب مصرف کننده می تواند شیر توپی را از جنس های مختلف انتخاب کند. برای انتخاب یک شیر توپی مناسب لازم است به مواردی مثل فشار جریان، دمای سیال، تعداد مجراهای مورد نیاز، جنس بدنه و … اگر یک طرح ایمن در مقابل آتش مورد نیاز باشد، ولو باید مطابق با یکی از مشخصات زیر، ISO 10497، BS 6755 – 2، API 607 یا API 6 FA به عنوان “آتش – ایمنی” واجد شرایط باشد.

استاندارد جوشهای ساکتی باید مطابق ASME B16.11 باشد. شیر باید کاملاً از لوله خارج شود تا دو قسمت از هم جدا شوند. این شیر برای سیالات سمی و مضر کاملاً مناسب بوده و ساختار آن متضمن عدم نشتی در طول عمر شیر است. در این شیرها از یک توپ فلزی استفاده می شود که به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت کاملاً باز بوده و از یک جهت مسدود است؛ که برای برقراری جریان سیال کافی است سمت باز شیر در مسیر جریان قرار بگیرد. این نوع از دنده ها به شیر اجازه میدهند که از دستـه کوچکتری استفاده کنند ولی نیروی حاصله از آنها به اندازه یک شیر بزرگ میباشد.

از ویژگی های پوشش های الکترولس نیکل میتوان به یکنواختی آن و چسبندگی مناسب این پوشش ها به زیر لایه است که کاربردهای فراوانی در انواع ولو های توپی دارد. همچنین این پوشش می تواند در برابر شوک گرمایی مقاومت داشته باشد. اگر به درستی اعمال شود ، تفاوت کمی در مقاومت در برابر شوک حرارتی مشاهده می کنیم. این ماده در برابر صدمات ناشی از فرسایش ، حفره و شوک های حرارتی مقاوم است و برای سرویس بخار ، کار با کاتالیزورها و گازدهی ذغال مناسب است. مزیت این تجسم این است که می توان شیر را بدون برداشتن کل شیر از خط لوله ، سرویس کرد.

Da​ta has  be᠎en cre ated  by GSA Con te᠎nt G​enerator Dem over sion.

برای حالت های باز و بسته در لوله کشی گاز منازل و آب سرد وگرم و در فشارهای کم و جریان ضعیف کاربرد دارند. علاوه بر این مواد ، سیت های بال ولو (شیر توپی) نیز شیر های هیدرولیکی را برای فشار کاری بالا مناسب می کند. با توجه به طراحی و موادی که در بال ولو استفاده می شود، این شیر ها تا فشار 1000 بار و دمای 752 درجه فارنهایت (400 درجه سانتیگراد) را پوشش می دهند. طرفداران نیکل الکترولس می گویند که با عملیات حرارتی ، این پوشش می تواند به سطوح سختی نزدیک به پوشش کروم سخت برسد ، اگرچه دلیل اصلی استفاده از آن برای مقاومت در برابر خوردگی آن است.

محفظه برنجی برای یک شیر توپی هوا ایده آل است. ولو های توپی مورد استفاده در مناطق خطرناک که میتوانند در معرض آتش قرار گیرند باید از یک طرح تست شده آتش باشند. ولو های کامل در خطوط لوله استفاده میشوند که اغلب در معرض عملیات پیگ کاری قرار میگیرند و برای مطابقت با قطر داخلی خط لوله به ولو توپی نیاز دارند. اگر ولو در معرض کاهش ناگهانی فشار قرار گیرد، گاز به سرعت گسترش خواهد یافت و ممکن است O رینگ را از بین ببرد. ایشان از اردیبهشت تا اوایل شهریور ۵۷ در خارج حضور داشتند و سفرهای متعددی به منظور کاهش اختلاف نظرها و شناسایی نیروهای مناسب برای اتفاقاتی که در حال سرعت گرفتن بود، در اروپا و آمریکا انجام دادند.

علاوه بر مزیت انعطاف پذیری در اندازه، شیر ترونیون دارای گشتاور کمتری در مقایسه با شیر فلوتینگ بوده (و از آنجا که محرک های کوچکتر و اقتصادی می تواند برای کار با شیر تعبیه شود، این ویژگی می تواند در صورت نیاز به فعال شدن دریچه، سودمند واقع شود). گشتاور کار به طور کلی برای شیرآلات ترنیون کمتر است. بال ولو پورت کاهش یافته (شناخته شده به عنوان بور کاهش یافته)، جریان از میان شیر با اندازه کوچکتری از خطوط لوله جریان می یابد که در نتیجه مساحت عبور جریان کمتر از لوله است. همچنین اگر مساحت مجرای عبور سیال، دقیقاً برابر با مساحت خط لوله باشد (Full Bore) نامیده می شود.

این کاهش مساحت کانال جریان در صورت طراحی غلط، بروزاغتشاش و تلاطم در جریان سیال را در پی خواهد داشت. پی وی سی به اندازه برنج یا فولاد ضد زنگ قوی نیست ، بنابراین شیرهای توپی پی وی سی درجه فشار کمتری دارند. 5. به همین مناسبت اشاره این نکته، به مناسبت موضوع بحث، بد نیست و آن اینکه زنان در هنگام حضور در جامعه یک مزیت معنوی نسبت به مردان دارند و آن این است که حضور اجتماعی آنها همواره با یک واجب گره خورده است (حجاب) لذا حضور زن در جامعه، هم امکان رشد سریعتر را برای او (و نیز دیگران) مهیا میکند و هم امکان سقوط شدیدتر را. C᠎on tent h᠎as ​be᠎en gen​erated by GSA Con​te nt G enerator ᠎DEMO.

نکته منفی این است که توپ و محفظه بزرگتر از یک شیر توپی استاندارد با ردیوس بور شده است. در این تست شیر توپی از دو سر کلمپ شده و مجرابند در حالت نیمه باز قرار می گیرد و با استفاده از سیال آب و در فشار کاری 1.5 برابر فشار کاری در منفی 38 درجه سانتی گراد طبق استاندارد API6D تست می شود. تست هوای نشیمنگاه با استاندارد API6D در هر دو طرف بال ولو با سیال هوا در فشار کاری 0.7±5.5 بار و در موقعیتی که یک سر شیر توپی کلمپ شده و مجرابند کامل بسته شده، حدودا دو سانتی متر آب به روی مجرابند در بدنه ریخته می شود و تست انجام می شود، در صورتی عدم وجود حباب و افت فشار در شیر توپی تست مورد تایید می باشد.

بال ولو شیر قطع کننده ای است که جریان مایع یا گاز را با استفاده از یک توپ دوار دارای سوراخ کنترل می کند. در شیرهای توپی از چرخش صفر تا نود درجه ای توپ داخلی نشسته بر روی سیت استفاده می شود. مسیر اول با کاهش در سطح مقطع همراه است و حفره روی گوی کوچک تر از ورودی و خروجی شیر می باشد. یک سطح مقاوم در برابر فرسایش و مقاومت در برابر فرسایش با سختی حدود 70 Rc به طور کلی با استفاده از اسپری حرارتی بر روی بال ولو اعمال می کند. یک بال ولو یک شیر با یک چهارم چرخش است و در جایی مورد استفاده قرار میگیرد که عملیات سریع و مکرر ضروری است.

با مثال فوق، در واقع مورد دیگری از رفتارهای اجتماعی حضرت زینب در مسیر را نشان دادیم: اینکه در هنگام ورود به کوفه، گریه کوفیان را مذمت کرد و تبیین کرد چنین گریههایی خاصیت ندارد. به عنوان مثال تمام شیرهای استفاده شده در سینکها و شیرهای آب منازل، شیرهای صنعتی داخل ماشینهای لباسشویی، ماشینهای ظرفشویی، شومینههای گازی، شیرهای آب خارج از منازل، یخچالها و غیره استفاده میشوند. به عنوان مثال ممکن از قسمت های داخلی ولو اکسید کروم شود ولی بال ولو و سیت ها پوشش متفاوتی داشته باشند. برای برخی از کاربردهایی که در آنها استفاده از مواد نرم امکان پذیر نیست ، به عنوان مثال با درجه حرارت بسیار بالا ، از سیت های شیر فلزی یا سرامیکی استفاده می شود.

برای مثال می توان از صنایع غذایی، دارویی، نساجی، تولید محصولات پلاستیکی، الکترونیک و … ازشیرهای توپی برنجی برای قطع و وصل جریان آب نیز استفاده میشود. انواع شیر توپی از نظر جنس و متریال بدنه به چهار دسته فولادی، استنلس استیل، پلیمری و برنجی تقسیم شده که هر کدام بسته به نوع سیال عبوری، کاربرد خاص خود را دارند. اساسا از شیر های بدنه برنجی برای رنج دمایی وفشاری پایین استفاده می گردد. در مدل Trunnion گوی کروی توسط دو ساپورت انکور از بالا و پایین به بدنه شیر متصل است و برای سیالاتی با فشار بالا مناسب است.

یک راه حل برای این مشکل استفاده از فنر به منظور اعمال فشار مداوم بر روی مهر و موم تفلون است . بال ولو یک تکه تقریباً همیشه ردیوس بور می شوند. بدنه چند تکه (Split Body) : بدنه شیر را می توان به صورت یک تکه، دو تکه، سه تکه طراحی کرد. اغلب رنگ این شیرها نقره ای بوده و دارای بدنه ی یک تکه میباشد. هنگامی که تلاش برای کار با این اهرم بیش از ۳۵۰ اپراتور دنده ای فراهم شده است. این نوع از دنده ها به شیر اجازه می دهند که از دستـه کوچکتری استفاده کنند ولی نیروی حاصل از آنها به اندازه یک شیر بزرگ می باشد.

کنترل جریان در این شیر به وسیله یک قسمت متحرک دیسک مانند است که با قرار گرفتن در حفره ای به نام سیت باعث کنترل جریان سیال می شود. شکل زیر نمونه ای از بال ولو ISO 5211 را نشان می دهد که آماده اتصال به اکچویتور است. 5 مولفه اصلی را می توان در نمودار بال ولو در شکل زیر مشاهده کرد. مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم : شیر برقی چیست؟ اینکه تحلیل ما سلیقه ای (گزینش وقایع بر اساس سلیقه شخصی) نباشد، باید بر مبنای قرآن حرکت کنیم. بنابراین باعث گردش نود درجه ای توپی می شود.

همین گوگل، میلیاردها داده را در خود ذخیره کرده است و با یک گردش کوتاه میتوان اکثر دانش دیروز و امروز و فردا را بدون مراجعه به کتابخانه و استاد پیدا کرد. رنگ این شیرها طلایی و دارای بدنه یک تکه است. تعمیر بدنه بال ولو با توجه به شرایط تعمیر معمولا به دو روش، تعمیر بال ولو در مکان نصب و یا با انتقال به کارخانه انجام می شود. در عوض ، از این نوع پوشش در محیط های فرسایشی یا خورنده مانند بال ولو در پالایشگاه های گاز یا کارخانه های شیمیایی استفاده می شود. بال ولو ها چرا به پوشش نیاز دارند؟

این شیر تمیز کاری بهینه رسوبات نهشته شده، تعویض سیت ها و صیقل دادن خراش های روی توپ را آسان می کند. تفاوت بین آنها در این است که اولی از یک توپ کروی برای باز و بسته کردن جریان استفاده می کند در حالیکه دومی از یک دیسکی که به روی سیت قرار گرفته است؛ در واقع این تفاوت مربوط به طراحی و فشردگی آنهاست. به منظور اطمینان از درزبندی مناسب شیر، یک گسکت بر روی سطح فلنج قرار میگیرد. با این اوصاف با توجه به معالده روبرو : در نتیجه کاهش سطح عبور جریان ، سرعت افزایش می یابد.

این عملیات با بهبود سطح کار می کند. به طور کلی این محصول دارای کاربرد بسیار زیادی بوده و در صنایع زیادی از این محصول استفاده می شود. اما از آنجا که آنها با چنین تنوعی از چالش ها روبرو هستند، تفاوت های زیادی در انواع پوشش های استفاده شده وجود دارد. بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ را می توان به عنوان یکی از مهم ترین محصولاتی دانست که در بازار عرضه شده است و دارای کاربرد بسیار زیادی است. در این مقاله قصد داریم بیشتر در این زمینه به شما ارائه دهیم و شما را با بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ بیشتر آشنا کنیم.

مشخصات BS 5351 ولو های توپی فولادی برای صنایع نفت، پتروشیمی و صنایع وابسته. شیر توپی از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال (نفت، گاز، بخار و غیره) در صنعت پتروشیمی هستند. جهت جریان شیر توپی به سادگی از ورودی به خروجی برای یک شیر دو طرفه است. اعمال یک زن همانند اعمال یک پیامبر اولوالعزم میتواند مبنای تشریع قانون الهی برای همگان شود: در جریان حج، اگر رمی جمرات به اقدام حضرت ابراهیم ع مربوط است، سعی بین صفا و مروه به اقدام حضرت هاجر مربوط است. بدین توضیح که اگر زن وارد عرصه جامعه شد حتما باید اثرات اجتماعی رفتار خود را مد نظر داشته باشد.

وظیفه شیر سوزنی کنترل جریان های کم با دقت زیاد است.

تنها راه ممکن این بود که در قالب اسرا وارد شوند و دو وظیفه فوق را انجام دهند. سیت یا همان رینگ آببندی وظیفه آببندی اطراف بال و نشیمنگاه رو به عهده دارد و محل نشیمنگاه را برای قرارگیری بال آماده می کند. وظیفه شیر سوزنی کنترل جریان های کم با دقت زیاد است. برنج و استنلس استیل رایج ترین متریالی هستند که در ساخت شیر های سوزنی از آن ها استفاده می شود. سیت های آب بندی طراحی شده در این شیر ها با توجه به دما و فشار کاری از نوع PTFE , انواع بال ولو کستل RPTFE می باشند که متناسب با مکانی که باید استفاده شود به کار می روند .

بیشتر سیت های شیر از PTFE (تفلون) ساخته شده اند. جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر به صفحه کاتالوگ ها مراجعه فرمایید. از مزایای مهم این نوع ولو ها، قابلیت عملکرد در نسبت یک به چهارم بسته بودن و باز بودن مجرای توپی، یکپارچه بودن قطعات و عدم نیاز به روانکاری، باز و بست سریع، وزن کم، ساختمان فشرده، نصب و بهره برداری آسان، تغییر سریع جهت جریان، گشتاور پایین مورد نیاز برای باز و بسته کردن و در نهایت، قیمت پایین تر نسبت به سایر شیرها می باشد. تنها موردی که اشاره شده، حکومت یک زن کافر است (بلقیس. آثار انقلاب را در دنیا می بینید این مقداری که از اسلام در اروپا مطرح است قبلا نبود، اکنون همه جا تابلوی غذای حلال و مسجد می بینید یا از ۵ تا ۶ زن در اروپا، یک نفر باحجاب است.

در این نوع ولو، معمولا از یک دیسک به عنوان المان مسدود کننده در مسیر مستقیم جریان استفاده میشود. درست در سیونه سال قبل در همین روز یعنی یازدهم اردیبهشت ۱۳۶۰، آقای مهدوی کنی وزیر کشور بود و او با مهربانی و با نگرانی به درخواست ما برای برگزاری میتینگ روز اول ماه مه (روزجهانی كارگر) در میدان آزادی پاسخ مثبت داد و مجوز صادر کرد و پر شکوهترین میتنیگ سازمان با شرکت بیش از صدهزار نفر برگزار شد كه متاسفانه در آخر با حمله مسلحانه عدهای تحت عنوان گروههای فشار آن برنامه به هم خورد. حتی در یك نوبت در دی ماه۶۱، ایشان مرا به دادستانی انقلاب دعوت كرد تا پیرو نامهای که ما برای آزادی ۷۰تن از اعضای سازمان اكثریت به دادستان نوشته بودیم، صحبت كنیم.

از شیر توپی برای قطع و وصل کردن جریان با کمک یک توپی استفاده می شود. این محصول به عنوان یک شیر توپی با توان مقاومت بسیار بالا در بازار عرضه می شود و در دسترس شما می باشد. در خطوط انتقال زیرزمینی، فشارهای بالا، طول عمر بالا از مزایای این نوع شیرهای توپی است. به طور کلی می توان گفت که بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ دارای طول عمر بسیار بالایی بوده و به دلیل عملکرد مطمئن می توانید نسبت به خرید این محصول اقدام نمایید. یک نقطه ضعف کوچک از PTFE این است که مواد زبر روی ان خط ایجاد می کند ، که می تواند باعث خراب شدن آب بندی در طول زمان شود.

این ماده دارای مقاومت شیمیایی بسیار خوب و نقطه ذوب بالا (high 327 درجه سانتی گراد) است. آلیاژهای پایه کبالت ذوب شده و جوش خورده نرم تر هستند، اما با روش HVOF این ماده می تواند یکی از سخت ترین آلیاژهای موجود باشد. پیروزی بر دشمن با سلاح، سبک مردانه پیروزی است (که امام زنان را در این موقف نهی کرد) اما گریاندن دشمن، یعنی اثبات پشیمانی دشمن، و این یعنی شکست حقیقی دشمن. توپی شناور برای سیالاتی مناسب است که فشار بالایی را متحمل می شوند. مشخصات BS 6755 Pt.1 برای الزامات تست فشار تولید. همین طور که گفتیم معمولاً از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی شود، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل کرد.

همچنین ممکن است از همان پوشش در تمام قسمتهای یک شیر استفاده نشود. این پوشش با استفاده از اسپری حرارتی اعمال بر روی بال ولو ایجاد می شود، که باعث می شود مقداری تخلخل در پوشش نهایی ایجاد شود. در روی توپک سوراخی تعبیه گردیدهاست که در حالت باز در مسیر کانال جریان قرار خواهد گرفت. در روی توپک سوراخی تعبیه شده که در حالت باز در مسیر کانال جریان قرار می گیرد. همچنین در این مدل شیر، برای باز و بسته کردن شیر گشتاور کمتری نیاز است که در زمانی که بر روی شیر اکچویتور (Actuator) نصب شود باعث کاهش سایز اکچویتور و همچنین کاهش هزینه خرید می گردد.

اگر بال ولو بزرگتری دارید یا برای باز یا بستن شیر به گشتاور اضافی نیاز دارید ، ممکن است گیربکس برای بال ولو لازم باشد. مزیت این است که هیچ اصطکاک اضافی وجود ندارد و سیستم به راحتی از نظر مکانیکی تمیز می شود (پیگ گیری). این شیرها توانایی تحمل فشارهای بالا و حجم بالای سیال را دارند و همچنین اغلب می توانند تا دمای 480 درجه سانتیگراد، به راحتی جریان سیال را مدیریت کنند. هنگام بسته شدن شیر و فرورفتن این مخروط در حفره باعث بسته شدن کم کم مسیر جریان می شود، بنابراین حجم سیال عبوری به طور دقیق کنترل می گردد.

شیرهای تمام جوش استحکام بالاتر و وزن و حجم پایین تری نسبت به سایر طرح ها دارند . علاوه بر این توپی ترنیون امکان طراحی قطرهای متفاوتی نسبت به فلوتینگ دارد. مونتاژ و ساخت شیرآلات ورودی جانبی نسبت به شیرآلات ورودی بالا آسانتر بوده زیرا که برای گروه دوم، جهت درستی انجام کار، به تجربه طولانی و استادکاری نیاز است. این طرح چند منظوره برای انتقال مایعات از ورودی شیر اصلی به دو جهت مختلف مورد نیاز است، که هر یک توسط دو خروجی جداگانه انجام می شود. بله ، یک شیر توپی ممکن است خراب شود. زمانی که سیال، آب آشامیدنی باشد، باقی ماندن سیال در شیر، خطری برای سلامتی خواهد داشت و زمانی که سیال به مرور زمان تغییر می کند، آلودگی سیال دیگر با سیال ممکن است رخ دهد.

همچنین وقتی این دریچه کشوئی به بالاترین حرکت می کند، سیال با کمترین مقاومت و افت فشار به جریان می افتد. شایان ذکر است این فشار در سایز بزرگ قابل تحمل نیست و بدین منظور از مدل دیگری استفاده می شود. چون تناسب قدرت به سود مجاهدین نیست و مقابله به مثل مجاهدین به یك فاجعه میانجامد اما رجوی با حساب قدرتهایی كه او را حمایت میکردند بر این تصور بود كه میتواند در این بازی پیروز شود. اگر مجاهدین تن به مناظره و گفتوگو در فضای سیاسی آن دوران میدادند، اگر به جای اسلحه و مقابله به مثل، سلاح منطق را در مقابل رقیبان خود بلند میکردند، وقایع غمانگیز دهه ۶۰ هم به این صورت انجام نمیشد.

در شیرهای V-Port شکل گوی و شکل سیت به صورت V می باشد. در شیرهای V-Port شکل گوی و شکل سیت به صورت V شکل می باشد. مکانیزم قطع و وصل شیر های توپی به این صورت است که با چرخش ساقه متصل به دیسک کروی حفره دار، حفره دیسک در محور عمود بر مسیر عبور جریان سیال جا بجا شده و عمل باز و بست حاصل می شود. از ساده ترین طراحی هایی که برای قطع و وصل جریان سیال از آن استفاده شده، شیر توپی است. از شیرهای جوشی اغلب برای کارهای ساده استفاده می شود. تنها در زمانی که جریان نامحدود باشد از شیر های بزرگ تر و گران تر استفاده می شود. Po st has be en cre ated by G SA C᠎on tent Gener᠎at or  DEMO .

بسیار مقاوم در برابر خوردگی است، اما گران قیمت شناخته شده است. بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ با استفاده از بهترین و مقاوم ترین مواد اولیه تولید شده و در دسترس شما می باشد. همچنین بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ دو تکه و سه تکه می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای شما به شمار رود. از انواع شیرهای بال ولو ، شیرهای کشویی پلی اتیلنی یا پلیمری است که به تازگی و در سالهای اخیر برای اولین بار توسط شرکت تولیدی پارس خاور قزوین تولید شده و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد.

شیر توپی عملکردی مشابه شیر دروازه ای ندارد. طراحی بدنه بال ولو: ولو های توپی در طرحهای بدنه زیر موجود هستند. شیرهای توپی ورودی بالا، عموما با بدنه های کست استیل ساخته شده درحالیکه شیرهای ورودی جانبی با بدنه های فورج استیل ساخته می شوند. که این قطعات به کمک جوش و یا پیچ و مهره به هم متصل می شوند. اکچویتور پنوماتیک یا همان اکچویتور بادی، با فنر رفت و برگشت یا بدون فنر عمل تبدیل و انتقال انرژی را انجام می دهد. شکل طراحی نشیمن گاه و یا همان فضای باز توپی در این حالت شبیه به حرف V انگلیسی است.

عامل انسداد در این شیر یک نیم گوی با لبه V شکل می باشد در نتیجه برای تنظیم دبی جریان به راحتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به منظور اجرای اتصالات جوشی، انتهای ولو ماشینکاری میشود تا بتوان آن را به راحتی درون لوله قرار داد. در حالت بسته ، دسته عمود بر لوله است. توجه به جهت دسته شیر توپی مهم است تا بدانید شیر باز است یا بسته. به جهت استفاده فراوان از این نوع شیرها در خطوط انتقال و توزیع گاز، شیرهای گازی نامیده شده اند. در اینجا به برخی از متداول ترین ولوها یا شیرها می پردازیم.

کاربید کروم که توسط فرآیند HVOF اعمال می شود (اسپری حرارتی) و دارای چسب کروم نیکل کمتری است. کروم سخت به صورت الکترولیتی بر روی بال ولو اعمال می شود. اکچویتور پنوماتیک روی شافت چهارگوش شیر توپی مونتاژ می شود و مجموعه شیر توپی پنوماتیک را تشکیل می دهد. آبکاری الکترولس را همچنین تحت عنوان آبکاری خودکاتالیتیکی نیز مینامند، زیرا قابلیت تشکیل بر روی فلزات و موادی را دارد که از نظر کاتالیتیکی فعال هستند. بال ولو ها استاندارد از محفظه ، سیت ، توپی و اهرم چرخش توپی تشکیل شده است. انواع مختلفی از آب بند ها و سیت در بال ولو وجود دارد و هر کدام کاربرد خاصی دارد که به دلیل سازگاری شیمیایی، فشار و درجه حرارت مناسب هستند.

وجود این رینگ نشیمنگاهی باعث تنظیم فشار وارده می شود، به همین دلیل از این نوع شیر بیشتر در سایز های بالا استفاده می شود و گاها برای کنترل میزان نشتی در آنها نوعی پورت تخلیه قرار داده می شود و بواسطه ی اینکه قطعات به کاررفته در این نوع شیر ها بیشتر از نوع اول می باشد در نتیجه گرانتر هستند. اینگونه شیر ها دارای نشیمنگاه هایی هستند که از مواد نرم ساخته شده اند، که این مواد خود را با توپی منطبق می کنند. این موضوع باعث افت فشار جریان در شیر می شود. در این حالت شفت تنها اجازه اندکی حرکت جانبی را به گوی می دهد که این امر باعث اعمال فشار به سیت شیر می شود.

مزیت دیگر شیرهای Full bore این است که تمیز کردن خط لوله در این حالت ساده تر خواهد بود. این نوع شیر دو تکه است، که یک قسمت آن در انتهای خود دارای اتصال بوده و قسمت دیگر آن که داخل تکه اول قرار میگیرد تریم را در سر جای خود نگاه داشته و دارای اتصال انتهایی دوم میباشد. بسیاری از شیر توپی ها به یک درپوش آب بندی شده یک تکه مجهزند تا از برداشته شدن غیرعمدی درپوش یا حرکت در حین کارکرد جلوگیری شود. بنابراین هزینه کمی بیشتر است و برای بسیاری از برنامه ها این کار مورد نیاز نیست.

این ماده برای برنامه های با فشار بالا با دمای بالا، مواد ساینده و گازهای خشک مناسب است. به گفته Metso Neles ، این پوشش برای مایعات خورنده در دمای متوسط استفاده می شود ، اما فقط باید با محیط مرطوب استفاده شود. همچنین نسخه ای از این پوشش وجود دارد که ترکیبی از تیتانیا و کرومیای اعمال شده بر روی پوشش باند تانتال است. بال ولو یا شیر توپی یکی از پر کاربرد ترین و پر استفاده ترین شیرهای صنعتی است، زیرا ساختمان داخلی ساده ای دارد. این نوع شیر به عنوان “شیر پر کننده حفره” (cavity filler ball valve) شناخته می شود. This a rt ic le was created with the help of GSA C᠎on​te nt Gen​erator D emover᠎sion!

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

آجر شیشه ای یا بلوک شیشه ای چیست؟

بلوک شیشه ای بنابراین، با اعتنا به اسـتفاده های فزاینـده ایـن گیـاه در ادامه طـب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.