مطالعه شیر برقی چیست؟ (3) با تجربه

شیر برقی چیست؟
شیر برقی, شیر برقی کستل

از شیرهای توپی برای سیال های مختلف در سرویس های مختلف می توان به عنوان شیر قطع کننده (Shutoff) و از بین برنده حباب استفاده کرد. همین ویژگی موجب گردید تا با ترکیب این دو نوع شیر شیر برقی نیمه مستقیم توسط سازندگان این قطعات طراحی و تولید گردد به طوری که شیر های با عملکرد نیمه مستقیم هم ویژگی های نوع سوزنی ( سرعت قطع و وصل بالا و عدم نیاز به اختلاف فشار ) و هم ویژگی نوع دیافراگمی ( قابلیت عبور دبی بالا ) را همزمان داشته باشد. در این مدل چیزی بین عملکرد مستقیم و عملکرد پایلوت میباشد که دیافراگم به پیستون متصل است و زمانی که بوبین تحریک میشود در فشار کم دیافراگم به صورت مستقیم از قسمت مربوطه جدا میشود و در فشارهای بالاتر دیافراگم به کمک فشار درونی شیر جابجا میشود . این اتصال در حالت بسته توسط پیستون و واشر نوک سوپاپ مسدود می شود. به طوری که یک شیر برقی با عملکرد مستقیم به معمولا برای دبی های پایین مورد استفاده قرار میگیرد و این نوع شیر ها بر خلاف نوع دیافراگمی یا همان خلبانی که در قسمت بعد توضیح داده میشود ، بدون نیاز به حداقل فشار کار یا اختلاف فشار بین ورودی و خروجی قادر به کارکرد میباشند ، به همین دلیل می توان از آنها از 0 بار تا حداکثر فشار مجاز استفاده کرد.

ولی ممکن است به انرژی الکتریکی بالایی نیاز داشته باشد.

بوبین شیر های برقی معمولا برای ولتاژ های AC , DC طراحی و ساخته می شوند که میتوان بر اساس ولتاژ و نوع برق ( مستقیم یا متناوب ) نوع مناسب را انتخاب نمایید. ۱.شیر های برقی حرکت مستقیم : در شیرهای دارای حرکت مستقیم طراحی شیر به صورت صفر یا صد بوده و تنها میتواند باز یا بسته شود و حالت نیمه باز و نیمه بسته وجود ندارد. محدوده شیرهای برقی شامل شیرهای برقی با عملکرد مستقیم، شیرهای برقی با عملکرد غیر مستقیم یا ترکیبی از هر دو است. برخی شیرها میتوانند در هر دو جهت کار کنند، که به آن عملکرد مدار جهانی میگویند. این محصولات با توجه به نوع کاربردی که دارند، دارای انواع و طرح های مختلف بوده و در سایزهای متنوعی عرضه می شوند. به طور مثال جنس اورینگ وایتون مناسب برای استفاده در شیر های کنترل سوخت و گازوئیل و اورینگ های تفلونی برای دماهای بالا مناسب میباشند. این کار باعث میگردد در مصرف انرژی و طول عمر کارکرد شیر تاثیر خواهد داشت. ولی ممکن است به انرژی الکتریکی بالایی نیاز داشته باشد. در این نوع شیرها مسیر جریان با توجه به شدت جریان کنترل شده و وابسته به فرمان سیستم است. همیشه و در حین شروع به کار سلنوئید، جریان پایینی از گاز یا مایعات وارد می شود.

در یک شیر نرمال بسته ( نرمالی کلوز ) و درحالت بدون برق ، با اعمال نیروی فنر (D) پیستون (E) توسط واشر (F) روزنه عبور سیال را مسدود می کند و مانع عبور آب یا مایعات میگردد . شیر برقی پنوماتیک وسیلهای است که در صنعت، جریان گازها و مایعات را کنترل میکند. هنگامی که برق یا همان نیرو الکتریکی به سیم پیچ (A) اعمال می شود ، یک میدان الکترومغناطیسی در سیم پیچ ایجاد میکند که همین نیروی جاذبه مغناطیسی با غلبه بر نیروی فنر ، پیستون را به سمت بالا جذب می کند و در نتیجه باعث باز شدن دریچه عبور می شود و به آب یا سیال اجازه می دهد از طریق آن جریان یابد. از این مدل طراحی بدنه، بیشتر در شیرآلات بال ولو صنعتی که چرخ شیر با توجه به سایز بزرگ گوی میانی امکان پذیر نخواهد بود مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین باید نکاتی را در هنگام طراحی و ساخت آن مد نظر قرار داد. یکی دیگر از نکات قابل توجه در انتخاب شیر برقی ، توجه به دمای سیال عبوری و محیط کارکرد میباشد .

استفاده از شیرآلات خودکار چه مزایایی دارد؟ شیرهای برقی غیرمستقیم (که به آنها دیافراگمی یا خلبان نیز گفته می شود) بر خلاف نوع سوزنی از دیفرانسیل ( اختلاف فشار بین پورت ورودی و خروجی ) فشار محیط روی درهای ورودی و خروجی سوپاپ برای باز و بسته شدن سوپاپ استفاده می کنند. به سیم پیچی که خاصیت مغناطیسی بالایی دارد بوبین گفته می شود که با تحریک آن یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود. همانطور که گفته شد، نحوه عملکرد شیر برقی از طریق کنترل جریان سیال به دو حالت کاملاً باز و کاملاً بسته صورت می گیرد. از جمله پر استفاده ترین شیرهای برقی، شیر برقی تایمر دار است که برای کنترل ورود سیال ها در ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی استفاده می شود. جریانهای مختلف میتوانند این دو نوع شیر را کنترل نمایند. شیر برقی از لحاظ ساختار به دو دسته کلی، شیر برقی مستقیم Direct acting و شیر برقی پایلوت دار Pilot operated تقسیم می شود. جهت انتخاب شیر برقی از نوع سوزنی و یا دیافراگمی باید به شرایط کارکرد شیر از جمله سرعت مورد نیاز باز و بسته شدن شیر ، حجم دبی سیال عبوری ، اختلاف فشار بین ورودی و خروجی توجه نمود و بر همین اساس یکی از ئو نوع فووق یا نوع نیمه مستقیم را انتخاب نمود. This da​ta h​as be​en creat​ed by GSA Conte nt  G enerator ​DE MO!

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد لیست شیر برقی کستل لطفا از صفحه ما بخواهید.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.