القاصی: هیچ شخصی حق دخالت در رای و تصمیم نهایی قاضی را ندارد

[ad_1]

رئیس کل دادگستری تهران با حضور در مجتمع قضایی کارکنان کشوری از شعب و ارگان های این حوزه قضایی بازدید و در جریان روند رسیدگی به امور در شعب قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به گزارش قوه قضائیه، علی القاسمهر رئیس کل دادگستری تهران در جریان بازدید از بخشهای مختلف حوزه قضایی مجتمع قضایی کارکنان دولت از مراجع قضایی و کیفری و دستگاههای مختلف این حوزه و همچنین در در فرآیند رسیدگی، موارد مربوطه در این شعبه یافت شد.

رئیس قاضی استان تهران همچنین با حضور در شعب این مجتمع با تعدادی از مددجویان دیدار و پس از استماع مشکلات آنان، دستورات لازم را برای پیگیری و رفع آنها ارائه کرد.

علی القاصی در دیدار با قضات مجتمع قضایی کارکنان دولت و ستاد دادگاه های عمومی و انقلاب تهران گفت: این مجتمع از نظر نوع، جنسیت و جهات بسیار متفاوت از سایر مجتمع ها است. سیستم قضایی متفاوت است

رئیس قاضی استان تهران با اشاره به موقعیت ویژه این مجموعه افزود: مجموعه دادگاهی از کارکنان دولت در سراسر کشور وجود دارد و همین موضوع صلاحیت انحصاری این مجموعه را مشخص کرده است. در واقع مسائل مربوط به رسیدگی در این مجموعه بدون توجه به محل وقوع جرم یا صلاحیت محلی پرونده ها به این مرکز منتقل می شود.

وی در تشریح تفاوت شاکیان در این مجتمع اظهار داشت: متهمان این مجتمع قضایی از نظر جایگاه رسمی با سایر اقشار جامعه تفاوت دارند و در عین حال نوع و نوع اتهام این افراد نیز به شرح زیر است. ناهمسان. متفاوت است و بیشتر اتهامات و عنوان ها نیز مربوط به وظایف سازمانی و اداری است.

دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی چشم و گوش جمهوری اسلامی هستند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش ضابطان در پرونده های قضایی در این مجموعه قضایی گفت: دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در بالاترین سطح در خصوص تخلفات و جرایم ضابطان و مسئولان هم ناظر و هم شنوا هستند. نظام جمهوری اسلامی محسوب می شود.

القاصی در ادامه بر اهمیت جایگاه داوران در این مجموعه تاکید کرد و افزود: این مهم است که داورانی که در این سمت رای می دهند دارای ویژگی های برجسته و ویژگی های خاص باشند.

هیچکس حق دخالت در تصمیم نهایی قاضی را ندارد

وی با تاکید بر لزوم استقلال قاضی و نفوذ ناپذیر بودن قاضی تصریح کرد: هیچکس حق دخالت در تصمیم گیری نهایی و تصمیم قاضی را ندارد.
القاصی گفت: در دعاوی باید هماهنگی های لازم، ملاحظات اجتماعی، سیاست ها و رویکردهای قوه قضائیه و همچنین انصاف و بی طرفی در تصمیمات قضایی لحاظ شود.

هنگام صدور حکم رعایت عدالت و عدم دخالت در حب و بغض بسیار مهم است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر لزوم الصاق ضمیمه جهت شفاف سازی جزئیات به افکار عمومی، خاطرنشان کرد: در برخی موارد با توجه به حساسیت موضوع و نیاز به افکار عمومی، لازم است به اطلاع عموم برسد که حکمی صادر شود. باید برای برائت یا مجازات متهم صادر شود.»

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: دقت و دقت از اصول مهم در رسیدگی به پرونده های پیچیده است. همچنین اشراف و مهارت علمی و فکری بر ظرافت مقام قضات می افزاید، زیرا حکم به نوعی آبروی قاضی مربوط است.

وی در ادامه افزود: در صدور احکام و رای دادن نباید اغراق شود. رعایت عدالت و عدم دخالت در حب و بغض بسیار مهم است. در واقع رای قضات این مجموعه باید رویه ای و قانع کننده باشد.

در این جلسه یحیی جعفری رئیس دادگاه های تهران با اشاره به مشکلات و سوالات موجود در دادگاه های عمومی و انقلاب تهران به تشریح فعالیت های این ستاد پرداخت.

وی در تشریح فعالیت های این ستاد گفت: بازرسی های دوره ای از مجتمع ها، توزیع نیروها، بازدید از زندان ها و برنامه ریزی کلی دادگاه ها نیز توسط این ستاد انجام می شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: جلساتی در خصوص موضوعات مختلف حقوقی و قضایی در این ستاد تشکیل می شود که پس از بررسی و اخذ نظر کارشناسی در خصوص سیاست ها و مکاتبات مربوطه صورت می گیرد. فعالیت تمامی دادگاه ها در این ستاد نیز بررسی می شود.

وی افزود: در حوزه تعزیرات با وجود فعال بودن، با مشکلاتی از جمله کمبود نیروی متخصص مواجه هستیم.

محمد ملایی معاون قضایی و اجرایی دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در ادامه این نشست با ارائه آمار و اطلاعاتی از فعالیت 11 ماهه این مجتمع در این مجتمع پرداخت.

شایان ذکر است در پایان این جلسه از برخی داوران نمونه این مجموعه تذکر داده شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.