مثل موشک‌های نقطه‌زن شاعران خوبی داریم

[ad_1]

با نزدیک شدن به پایان شانزدهمین جشنواره شعر فجر، وزیر رهبری درباره اهمیت زبان فارسی با تمرکز بر زبان مادری صحبت کرد. علیرضا قزوه نیز در این مراسم گفت: یک بار در ابتدای جنگ سلاح های نزدیک رزمی داشتیم و شعرهایمان در آن زمان نزدیک بود. خدا را شکر الان شاعران خوبی داریم مثل موشک های هدایت.

به گزارش ایسنا، مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره روز چهارشنبه (28 اسفند 1392) در تالار وحدت با قرائت بیانیه هیئت داوران توسط گوربن ولی، دبیر علمی جشنواره ادامه یافت. وی در این بیانیه با اشاره به آمار آثار دریافتی در بخش‌های مختلف این مراسم، از وضعیت اسفناک شعر نوجوان گفت.

پس از آن فیلمی از شانزدهمین جشنواره شعر فجر پخش شد و در ادامه حاضران در سالن و تماشاگران این مراسم پای صحبت معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش نشستند. یاسر احمدوند در سخنانی این جشنواره را «پراگر» نامید و ابراز امیدواری کرد که با حمایت وزیر فرهنگ و رهبری، مسیری که طی کرده است، به گفته وزارت فرهنگ و رهبری، تسریع شود.

معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در ادامه گفت: در دوران انقلاب سه راهبرد وجود داشت. یکی گفتمان لیبرال، دیگری سوسیالیستی و مارکسیستی یا ترکیبی از هر دو، و سومی مکتبی یا ایدئولوژیک بود. تقاطع این جریان در سال های اول پیروزی انقلاب در تاریخ ادبیات ثبت شده است. به تدریج جریان ادبی مکتبی یا ایدئولوژیک غالب شد. دلیل این تسلط، سیادت نبود، بلکه ریشه در اعتقادات مردم داشت و با سنت ادبی کشور ما همراه بود و از این رو باقی ماند.

یاسر احمدوند همچنین اظهار داشت: با شروع جنگ تحمیلی، توجه هنرمندان و شاعران مورد توجه پدیده ای خارق العاده قرار گرفت. اگر شعر و ادبیات انقلاب معنا پیدا می کند به این دلیل است که ریشه در سنت ادبی کشور ما و اعتقادات مردم دارد.

سپس با بیان اینکه ادبیات انقلاب نه ادبیات جنگ است و نه ادبیات جهاد، گفت: نویسندگان انقلاب اسلامی جهادگران با روح و خالق دنیایی بدون شیاطین و شیاطین بودند. با این حال، آنها نیز بدبختی های بسیاری را دیدند.

معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش سپس در تلاش برای ارزیابی آثار در این دوره از جشنواره با توجه کامل هیئت داوران گفت: با تاکید وزیر آموزش و پرورش انشالله شتاب بیشتری خواهیم داشت. در ادبیات داستانی و شعر و برنامه هایی را برای اعلام و اطلاع رسانی تدارک دیده اند. وزارت آموزش و پرورش باید در ادبیات حضور فعال داشته باشد، باید از حالت انفعالی خارج شویم و فعالانه وارد عرصه ادبیات شویم.

ما شاعران خوبی مثل موشک های نقطه زن داریم.

پس از پایان مراسم، علیرضا قزوه، شاعر و مدیر دفتر شعر، موسیقی و سرود صدا و سیما که غزلی کوتاه خواند، در سخنانی گفت: این روزها مذاکراتی بین ایران و چند کشور در حال انجام است. اگر دیگر نمی توانند ما را مجبور کنند به خاطر موشک های دوربرد ماست. زمانی در اوایل جنگ، ما سلاح های غوغایی داشتیم، و آیات هم اوایل غوغا می کردیم. خدا را شکر الان شاعران خوبی داریم مثل موشک های هدایت.

وی سپس بیان کرد: جشنواره شعر فجر در سایه و هیاهو برگزار می شود، مثل جشنواره فیلم فرش قرمز روی آن نمی اندازند. اما شعر از همه هنرها جلوتر است و این دهه چهارم انقلاب کامل شده، دهه پنجم، دهه آثار بزرگ شاعران است. این دهه، دهه حماسه سرایی بلند و شعر ماندگار است.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و رهبری اسماعیلی دیگر سخنران مراسم اختتامیه جشنواره شعر فجر بود که سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: در وزارت فرهنگ و رهبری اسلامی به شعر و زبان فارسی توجه متفاوتی داریم.

وی سپس گفت: ما موظفیم در همه عرصه های فرهنگی و هنری ترویج و حمایت کنیم، اما تاریخ شعر و ادب تا حدودی متفاوت است. شعر و ادب فارسی یکی از مهمترین مؤلفه های هویت ملی ما ایرانیان است. در همین تاریخ پرتلاطم ایران، پس از گذشت سه قرن از ظهور اسلام، مردم ایران که آمدند، اسلام را با جان و دل پذیرفتند و با آگاهی از تجربه و تجربه، شکل تمدن و تمدن به آموزه های اسلامی گرفتند. فرهنگ ایرانیان در قرون چهارم و پنجم میلادی که منجر به شکوفایی تمدن اسلامی شد، در حالی که فارسی به عنوان زبان فارسی توسط بزرگانی چون رودکی احیا و گسترش یافت. در شاهنامه ماندگار فردوسی این استخراج به صورت کامل تری صورت گرفت و ایرانیان با دین و پایبندی به اسلام و علاقه مند به مکتب اهل بیت شعر و زبان ادب فارسی را برگزیدند و به ترویج آن پرداختند. .

در ادامه اسماعیلی تصریح کرد: در دوره صفویه که اولین دوره بعد از اسلام بود، پس از 8 تا 9 قرن دولتی به نام ایران تشکیل شد، علیرغم اینکه این دولت از سرزمین پهلوانی آذربایجان سرچشمه گرفته بود، اما زبان رسمی دولت بود. فارسی بود

وی افزود: ما در کشور عزیزمان زبان و گویش از عربی، ترکی و… گرفته تا گویش ها و گویش های مختلف داریم و به آنها افتخار می کنیم. اما فارسی خود را به عنوان یک زبان مشترک نشان داد. زبان فارسی به عنوان مؤلفه مهم هویت ملی ما ایرانیان نقش بسزایی دارد و آنچه زبان فارسی را منسجم، قوی و گسترده کرده است در قالب شعر که یکی از مواهب جامعه ایرانی است بیان می شود.

در ادامه وزیر آموزش و پرورش گفت: امام بزرگوار ما شاعری است که در قله های حکمت، عرفان، فقه، فلسفه و تفسیر تا جایی که مردم ما هستند، ایستاده است. و امروز در وزارت آموزش و پرورش یکی از وظایف خطیر ما ترویج این معناست. کسی فکر نکند وقتی از زبان فارسی و شعر فارسی صحبت می کنیم به این معنا نیست که خدا هست، به این معناست که به زبان ها و گویش های دیگر کم توجهی می کنیم. اصل 15 قانون اساسی هم زبان فارسی را به عنوان زبان رسمی و هم زبان های محلی می شناسد. در اینجا نباید افراط کرد. در مجلس همیشه با دوستان در جناح های مختلف می گویم که به اصل پانزدهم توجه ویژه شود.

وی در پایان سخنان خود به برنامه های بزرگداشت حکیم نظامی در 21 اسفندماه و همچنین برنامه های ویژه جشن نوروز اشاره کرد.

ما شاعران خوبی مثل موشک های نقطه زن داریم.

در اختتامیه جشنواره شعر فجر نیز مدال درجه یک هنری به حاج علی انسانی اعطا شد و برای نگارش کتاب تعطیلات به وی اهدا شد.

در بخشی دیگر به محمدعلی مجاهدی عنوان دبیر دبیرخانه دائمی شعر آیینی اعطا شد.

مجاهد در سخنان خود گفت: شعر آیینی مشکل امروز و دیروز نیست. از سال 265 که زبان فارسی دری در حکومت صفاریان زبان رسمی این کشور شد، به اقصی نقاط ایران گسترش یافت (همانطور که آقای وزیر اشاره کردند)، لهجه ها و زبان های محلی مختلف در ایران وجود داشت و این باعث تمدن ایرانی شد. به معنای واقعی کلمه هیچ آن را نگیرید. زیرا قوام تمدن یک زبان واحد است. این امر در آن زمان احساس می شد و مقرر شد همان ادبیاتی که در دربار صفاریان رایج بود، همه نوشته ها و گفتارها، بر یک زبان باشد; زبان دری.

وی همچنین بیان کرد: اگر شعر آیینی ماندگار است و ماندگاری آن مدیون قرآن کریم و فرهنگ اهل بیت است. ریشه در دو رکن دارد; زبان صریح قرآن و زبان اهل بیت – فرهنگ اهل بیت -. ما تکه ای از پازل شعر آیینی را شعر استانی می دانیم، این همه شعر آیینی است. قاطعانه می گویم که کمتر از ۷۵ درصد متون شعر فارسی ایرانی آیینی است و این ثابت شده است.

ما شاعران خوبی مثل موشک های نقطه زن داریم.

در مراسم پنج گروه انتخاب شدند در این جشنواره از شعر کلاسیک ادبی، شعر نو (قالب های نیمه و سفید)، شعر محاوره ای، شعر کودک و نوجوان و شعر درباره شعر (شعر شناسی) تقدیر شد.

ما شاعران خوبی مثل موشک های نقطه زن داریم.

علی رمضانی مدیر خانه کتاب و ادب ایران، محمد الخیاری مدیر کل اداره توسعه کتاب و کتابخوانی، علی باران چشمه رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و پهلوانی و … از جمله حاضران در این مراسم بودند. .

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.