مخالفت با استفاده ابزاری از حقوق بشر/ لزوم تقویت روند مفهوم‌سازی توسط جنبش عدم تعهد

[ad_1]

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در ادامه رایزنی های خود در حاشیه نشست شورای حقوق بشر در ژنو بر نفی استفاده ابزاری از حقوق بشر تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، کاظم غریب آبادی در ادامه رایزنی های خود در حاشیه چهل و نهمین اجلاس شورای حقوق بشر که از روز دوشنبه 9 اسفندماه در ژنو سوئیس آغاز شد و با ایوان دوساب وزیر دادگستری نامیبیا دیدار کرد.

دوساب وی در آن جلسه ضمن بیان موضع اصولی نامیبیا در مخالفت با تحریم ها و اقدامات قهری یکجانبه علیه کشورهای در حال توسعه از جمله جمهوری اسلامی ایران، این گونه اقدامات را ناقض حقوق بشر و تأثیر نامطلوب بر برخورداری از حقوق بشر دانست.

وزیر دادگستری نامیبیا همچنین از نقض حقوق بشر به عنوان یک ابزار سیاسی و اقدامات مبتنی بر استانداردهای دوگانه سخن گفت و تصریح کرد که شورای حقوق بشر باید یک نهاد فنی برای رسیدگی به وضعیت های حقوق بشر خارج از سیاست باشد.

قریب آبادی با اشاره به پیشرفت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، تأثیر منفی اقدامات قهرآمیز و تروریسم یکجانبه بر برخورداری از حقوق بشر و رویکرد ریاکارانه کشورهای غربی مبنی بر حمایت از حقوق بشر مردم ایران ضمن تحمیل را تبیین کرد. وی در عین حال از نقض گسترده حقوق بشر در ایران انتقاد کرد.

معاون وزیر امور خارجه قوه قضائیه و وزیر دادگستری نامیبیا همچنین در خصوص همکاری های حقوقی و قضایی دو کشور گفتگو کردند.

دبیرکل همچنین با پیریس وزیر امور خارجه سریلانکا و علی صبوری وزیر دادگستری سریلانکا دیدار کرد.

به دعوت وزرای امور خارجه و دادگستری سریلانکا، طرفین در مورد نقض حقوق بشر توسط کشورهای غربی و آمریکایی به منظور اعمال فشار بر کشورهای در حال توسعه و مستقل برای دستیابی به اهداف سیاست خارجی و لزوم مقابله با این روند گفتگو کردند. مسائل حقوق بشر مورد بحث قرار گرفت.

در این دیدار همچنین ساختار سیاسی و قضایی و توسعه وضعیت حقوق بشر بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قریب‌آبادی بر تقویت فرآیند مفهوم‌سازی جنبش غیرمتعهدها تاکید کرد و موضوعاتی از جمله لزوم رعایت تنوع فرهنگی و مقابله با اقدامات قهری یکجانبه را از دستاوردهای مهم جنبش عدم تعهد دانست که باید تقویت شود.

تصمیم بر این شد که راه هایی برای تقویت همکاری مشترک در زمینه حقوق بشر، مسائل حقوقی و قضایی از طریق مجاری دیپلماتیک جستجو شود.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در مرحله دیگری از نمایندگان کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نیز به تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر پرداخت.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.