مقررات مهم رانندگی در ایران

[ad_1]

هیأت وزیران در سال 1384 به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های راه، ترابری و کشور و بر اساس بند 4 ماده 18 قانون تنظیم بخشی از قانون راهداری، مقررات راهداری را تصویب کرد. مقررات مالی دولت

به گزارش ایسنا، یادگیری قوانین راهنمایی و رانندگی برای تمامی افرادی که قصد دریافت گواهینامه دارند اجباری است و همه افراد باید قبل از شرکت در دوره رانندگی یک دوره آموزشی را با موفقیت بگذرانند اما پس از اخذ گواهینامه، قاعدتاً افراد دیگر چیزی ندارند. برای انجام با آن مقررات. در این گزارش قصد داریم به مفاد قوانین راهنمایی و رانندگی بپردازیم.

قوانینی که هر راننده باید بداند

ماده 173 رانندگان وسایل نقلیه ای که وسیله نقلیه دیگری را دنبال می کنند مکلفند فاصله لازم را برای جلوگیری از حادثه رانندگی رعایت کنند.

ماده 175 تردد در وسیله نقلیه مازاد بر ظرفیت مجاز و نیز قرار دادن اثاثیه یا اشیاء دیگر در جلو یا عقب و داخل یا خارج که مانع دید راننده باشد ممنوع است.

ماده 176 – رانندگان وسایل نقلیه سنگین در هنگام عبور از جاده های کم عرض و دنده عقب و نیز دنده عقب می بایست برای جلوگیری از هر گونه خطر همراه راننده باشند.

ماده 177: رانندگی با دنده آزاد در سراشیبی ممنوع است.

ماده 179: رانندگان تاکسی و حمل و نقل مسافر آنها ملزم به رعایت موارد زیر هستند:

مسافرگیری با مسافر قبلی در تاکسی ها یا شرکت های تلفنی، بی سیم یا تاکسی ممنوع است.

رانندگان تاکسی موظفند پس از سوار شدن و خروج مسافر از تاکسی متر استفاده کنند. در صورت مفقود شدن یا خرابی تاکسی متر مجاز به فعالیت نیستند مگر در مکان هایی که شهرداری نصب تاکسیمتر را ضروری ندانسته است.

رانندگان سایر وسایل نقلیه عمومی اجاره ای نباید بدون رضایت موجر شخص دیگری را رانندگی کنند.

خودداری از سوار شدن به مسافر در وسایل نقلیه عمومی و همچنین نرساندن مسافر به مقصد ممنوع است مگر در مواردی که طبق ضوابط مربوطه از کار افتاده باشند.

رانندگان وسایل نقلیه عمومی و کمک رانندگان آنها نباید با مسافران با خشونت یا بی احترامی رفتار کنند.

ماده 180: رانندگان در حین رانندگی مجاز به استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن نیستند و استفاده از هر وسیله ای مانند تلفن همراه که راننده را از افکار و رفتار منحرف کند ممنوع است. رانندگان در هر صورت باید توجه کامل به جلوی خودرو داشته باشند.

ماده 181. رانندگی با وسیله نقلیه شخصی که در حالت مسمومیت الکلی یا مخدر و داروهای خواب آور باشد تا رفع کامل عواقب آن ممنوع است.

ماده 182 قراردادن افراد آلوده به زباله در وسایل حمل و نقل عمومی مسافری ممنوع است.

ماده 183 راننده موظف است در حین رانندگی گواهینامه رانندگی، بیمه شخص ثالث و کارت شناسایی خودرو را به همراه داشته باشد و به درخواست پلیس راهنمایی و رانندگی یا پلیس راهنمایی و رانندگی ارائه نماید.

ماده 184 استفاده از بوق و سوت و به طور کلی هر نوع دستگاه هشدار دهنده صوتی با صدای ناهنجار و غیرعادی در اماکن مسکونی و همچنین زمزمه یا زمزمه مکرر یا غیر ضروری یا مکرر در مکان هایی که این عمل توسط علائم انجام می شود ممنوع است. ، ممنوع

استفاده از سیگنال صوتی برای مواردی مانند تماس با مردم، جلب توجه مسافران، اعلام حضور و بازکردن در، خداحافظی و مواردی از این دست ممنوع است.

ماده 187 درهای وسایل نقلیه در حال حرکت باید کاملاً بسته باشد و تا توقف کامل آنها را باز کنید مجاز نیست.

ماده 189 استفاده از لاستیک های فرسوده و غیراستاندارد برای وسایل نقلیه ممنوع است. در مورد برف و یخبندان و به طور کلی با تصمیم مراجع ذیربط یا پلیس راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه، رانندگی با وسیله نقلیه ای که چرخ های آن مجهز به زنجیر چرخ یا لاستیک یخی نباشد ممنوع است.

ماده 190: رانندگی با وسیله نقلیه ای که بیش از ظرفیت مندرج در کارت مشخصات باشد اعم از وسیله نقلیه باری یا مسافربری ممنوع است.

ماده 191: عبور وسایل نقلیه از ارتش یا نیروی انتظامی، دانش‌آموزان، عزاداران و دیگر دسته‌های تشریفاتی و بوق زدن در این موارد ممنوع است.

ماده 192 عبور وسایل نقلیه از پیاده رو و توقف در پیاده رو ممنوع است.

ماده 194 رانندگی یا سوار شدن بر اسکیت و اسکوتر و غیره ممنوع است. در معابر عمومی به استثنای مسیرهای مجاز پلیس راهنمایی و رانندگی با نصب علائم مخصوص.

ماده 199 هیچکس حق ندارد به شخصی که گواهینامه رانندگی ندارد اجازه رانندگی دهد. با متخلف مطابق قوانین کیفری رفتار خواهد شد.

ماده 206 رانندگی در جاده ها، حاشیه راه ها و حریم قانونی آنها. همچنین راننده یا سرنشینان از پرتاب هرگونه زباله، ضایعات و اشیاء، بزاق دهان و مانند آن به بیرون از خودرو ممنوع هستند.

ماده 216 رانندگی با وسایل نقلیه با پلاک دولتی که روی شیشه یا سایر قسمتهای علامت گذاری شده فاقد علامت باشد ممنوع است.

عابران پیاده باید بدانند

ماده 215: پیاده نظام باید:

از سطح پیاده روی در محل های پیاده رو استفاده نکنید.

در مقاطعی که پیاده رو وجود ندارد و یا به هر دلیلی ترافیک وجود ندارد برای تردد وسایل نقلیه باید از سمت چپ خودرو و بالعکس عبور کنند.

برای عبور از جاده فقط از گذرگاه های عابر پیاده، پله برقی و زیرگذر عبور کنید.

از دویدن، پریدن و خروج ناگهانی از سطح خودرو خودداری کنید و مراقب حرکت وسایل نقلیه باشید.

از بزرگراه ها عبور نکنید و از بزرگراه ها و خیابان ها نزدیک درختان و درختچه ها عبور نکنید.

در تقاطع ها با چراغ سبز (چراغ راهنمایی) روبه روی خود حرکت کنید و با چراغ قرمز از جاده عبور نکنید.

از موانع عبور نکنید و خطوط ویژه، سواران، خیابان ها و میدان ها را علامت بزنید.

از معابر مشخص شده در بزرگراه ها و خیابان های اصلی عبور نکنید.

برای سوار شدن به وسیله نقلیه یا صحبت کردن یا فروش چیزی به راننده یا سرنشینان وسیله نقلیه در خیابان توقف نکنید.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.