شیر بال ولو چیست؟

شیر بال ولو چیست؟
بال ولو

این فلکه می تواند تا حدود ۳۰ دور بچرخد و طی این چرخش، شیر را کاملاً باز و بسته کند. اما از نظر انواع این بال ولوها میتوان به موارد زیر اشاره داشت . بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) از نظر نوع بدنه به دو دسته شامل بدنه یک تکه (One Piece) و بدنه چند تکه (Split Body) تقسیم میشوند. این نوع خاص از شیرهای توپی در طراحی فلوتینگ یا ترونیون، با هر نوع انتهای شیری (فلنج، سوکت یا اتصال رشته ای) و مواد مختلفی از پلاستیک گرفته تا کربن، آلیاژ و فولاد ضدزنگ موجود است. اجزای بال ولو را میتوان هم از نظر نوع قطعات سازنده و هم از نظر شیوه ی کارکرد، تقسیم بندی کرد. برای انتخاب Ball Valve مناسب باید به یک سری نکات توجه کرد تا شیر انتخاب شده بتواند عملکرد مورد نیاز ما را انجام دهد. Trunnion ball valve یک اهرم و محور مکانیکی برای نگهداری و لنگر کردن توپی را در بالا و پایین دارد، این طراحی معمولا روی شیرهای بزرگتر و با فشار بالا (مثلا ۴ اینچ و بالاتر از ۶۰۰ اسب بخار و بالاتر) انجام میگیرد. حتی کاربرد شیر توپی یا بال ولو به قدری است که مطمئناً بارها با آن ها برخورد کرده اید زیرا از این شیرها در وسایل خانگی و لوله کشی های خانگی نیز استفاده می شود به عنوان مثال برای کنترل جریان گاز در خطوط لوله گاز خانگی به کار گرفته می شود. ​Po st was g​ener​ated with t​he he lp of GSA C ontent  Gen erator Demov​er sion!

وقتی سیت شیر پر شود باعث می شود گشتاوری شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) بیشتر شود و حتی ممکن است باعث خرابی شیر شود. جنس شیر توپی یا بال ولو ها از آهن ، برنج ، چدن ، برنز یا، پلی پروپیلن PPو پی وی سی PVC است و در سایزهای بین یک چهارم تا 60 اینچ هستند. این آلیاژ مشابه فولاد تولید می شود با این تفاوت که میزان کربن در آن برخلاف فولاد، بیش از 2 درصد است و تا حدود 7 درصد نیز می رسد. این شیرها می توانند برای روشن / خاموش یا کنترل جریان پیوسته استفاده شوند. وظیفه ی اصلی همه ی این محصولات، تنظیم جریان سیالات و گاز ها است، اما از لحاظ نحوه کارکرد با هم تفاوت دارند. این دسته از شیرآلات با طراحی خاص خود، به عنوان یکی از ساده ترین طراحی ها برای قطع و وصل جریان سیال شناخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. Fully welded Bode : این دسته از شیرآلات استیل، برعکس شیرهای Split Body به صورت یکپارچه تولید می شوند. از لحاظ قطعات سازنده، شیرها به دو دسته ی Split Body و Fully welded Body تقسیم می شوند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم این دسته از شیرها به دلیل ویژگی ها و طراحی خاصی که دارند کاربردهای متفاوت و بسیاری در صنایع مختلف دارند. از طرفی به دلیل ویژگی هایش که در مزایای استفاده از آن ذکر شد، در اغلب صنایعی که دمای سیال، فشار و حجم آن بالاست، از شیر های توپی استفاده می شود. بالو ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از شیرآلات هستند که ربع گرد می باشد و به دلیل ساختمان و طراحی داخلی ساده ای که دارد، کاربرد بسیاری نسبت به سایر شیرها نیز در صنایع مختلف دارد. به همین خاطر در اغلب صنایعی که تحت شرایط فوق کار می کنند، از شیر های توپی استفاده می شود. شیرهای توپی از متریال های فولادی ، استنلس استیل ، پلیمری و برنجی ساخته می شوند . جنس شیرآلات صنعتی بسته به کاربرد و خواص سیال می تواند کربن استیل، استنلس استیل و آلیاژ های متعدد فولادی باشد. بال ولو استنلس استیل و بال ولو کربن استیل . امروزه در ساخت بال ولو یا شیر توپی طراحی های متفاوتی صورت می گیرد از این جهت این دسته از شیرها در صنعت تنوع بسیاری دارند و همین تنوع بالا منجر می شود تا در صنایع مختلفی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

یا شیر توپی باید به ساختمان و شکل طراحی آن ها توجه کرد.

در شیر توپی حرکت یک گوی در وسط شیر منجر به قطع و وسط شدن جریان میگردد به همین دلیل از این عنوان استفاده میکنند. بدنۀ بال ولو یا شیر توپی Ball Valve را می توان به صورت یک تکه، دو تکه و سه تکه طراحی کرد. این دسته از شیرآلات طراحی های مختلفی دارند از این جهت برای دسته بندی بال ولو یا شیر توپی باید به ساختمان و شکل طراحی آن ها توجه کرد. جنس بدنه شیرهای توپی معمولا از فولاد ساخته می شود و می توان جهت افزایش دوام بیشتر در مقابل خوردگی با آلیاژ نیکل پوشش شوند.تولید کنندگان بال ولو ( شیرهای توپی ) را به صورت فلنج دار، ساکتی و لب جوشی در کلاس های 150،300،600،900،1500،2500 تولید می کنند و در بازار خرید شیر توپی با برندهای ایرانی و خارجی موجود می باشد. بعضی از شیرهای توپی – بال ولو ها مجهز به یک محرک می باشند که ممکن است با عملگر پنوماتیک یا موتور (الکتریکی) عمل کنند. یک شیر کنترل پنوماتیک همچنین به نشان دهنده موقعیت ( پوزیشینر) مجهز است که سیگنال کنترل را به موقعیت محرک تبدیل کرده و شیر را متناسب با آن باز می کند. شیر توپی یا بال ولو، شیری است که با محرک چرخشی به اندازه 90 درجه می چرخد و دیسکی که باعث قطع و وصل جریان می شود به شکل توپ است.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

آجر شیشه ای یا بلوک شیشه ای چیست؟

بلوک شیشه ای بنابراین، با اعتنا به اسـتفاده های فزاینـده ایـن گیـاه در ادامه طـب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.