امیرعبداللهیان: تلاش داریم درهای گفت‌وگو با عربستان را باز نگه داریم

[ad_1]

وی گفت: روابط با عربستان سعودی خیلی خوب نیست، اما ما مسئول این موضوع نیستیم و برای دور پنجم مذاکرات با ریاض اعلام آمادگی کرده ایم.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان امروز در گفتگو با شبکه المیادین لبنان گفت: روابط ایران و عربستان با مشکلات و چالش‌هایی مواجه است و ما سخت تلاش می‌کنیم تا درها را برای گفت‌وگو بین دو کشور باز نگه داریم.

وی با اشاره به اینکه قطع رابطه تقصیر عربستان بود و ایران با بسیاری از کشورهای عربی از جمله کویت و امارات روابط دوستانه دارد، افزود: عربستان اولین کشوری بود که با ایران قطع رابطه کرد.

امیرعبداللهیان گفت: ما نسبت به سیاست عربستان نگرانی داریم اما رابطه خود را با این کشور قطع نکرده ایم.

وزیر امور خارجه ایران افزود: برخی از اقدامات جنجالی و نامناسب عربستان سعودی از جمله اعدام 81 نفر بر روابط ما با این کشور تأثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه سعودی ها خواهان روابط خوب با ما نیستند، گفت: شهادت 460 زائر ایرانی در حادثه منا را فراموش نمی کنیم.

امیرعبداللهیان در ادامه درباره موضع ایران در جنگ یمن گفت: دفاع یمنی ها از حاکمیتشان به آنها بستگی دارد اما ما از توقف مخاصمات و رفع محاصره این کشور استقبال می کنیم و در این مسیر کوتاه نمی آییم. “

وی افزود: این ارزیابی که هر آنچه در یمن اتفاق می افتد مربوط به ایران است نادرست است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: ما به سعودی ها گفته ایم که مشکل یمن با مردم این کشور است و تصمیم با آنهاست.

امیرعبداللهیان در خصوص روابط با مصر نیز گفت: سیاست ما تقویت روابط با مصر به صورت قوی و متوازن است.

وی با بیان اینکه ما موضع مصر در قبال سوریه را فراموش نمی کنیم، گفت: اما نقاط مشترکی با مصر وجود دارد که می تواند [ روابط را ] بر روی آن ساخته شده است.

وزیر امور خارجه ایران به تحولات مصر پس از بهار عربی اشاره کرد و افزود: از آنچه در مصر پس از بهار عربی رخ داد چندان خوشحال نیستیم.

وی درباره جایگاه مصر در جهان عرب گفت: مصر جایگاهی در جهان عرب دارد که به این کشور اجازه می دهد در اطراف آن نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

امیرعبداللهیان در ادامه به موقعیت شکننده رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی اکنون در موقعیت بسیار ضعیفی قرار دارد و از مشکلات زیادی رنج می برد.

وی گفت: عملیات سیف القدس رویداد مهمی است که ضعف و شکنندگی جامعه اسرائیل را به اثبات رساند.

وزیر امور خارجه ایران درباره دیدار سه جانبه اخیر مقامات مصر، امارات و رژیم صهیونیستی در شرم الشیخ گفت: ما هرگونه دیدار با هر مقام اسرائیلی را خیانت به بیت المقدس و مردم فلسطین می دانیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.