قیمت‌های نجومی در فقدان جای خواب!

[ad_1]

گزارش های ستاد خدمات گردشگری حاکی از آن است که تعداد اماکن اقامتی در برخی شهرها از جمله شیراز، مشهد و جزایر جنوبی 100 درصد پر شده است و در حال حاضر هیچ مکان رایگانی برای مسافران نوروزی در شهرهای بزرگ حتی در مدارس وجود ندارد. زیارتگاه ها یا سالن های ورزشی. این وضعیت باعث شده برخی افراد خانه های شخصی خود را با قیمت های نجومی به مسافران اجاره دهند.

به گزارش ایسنا، عزت الله ضرغامی، وزیر میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: شهرهای بزرگ زیارتی و گردشگری با چالش های اقامتی مواجه هستند. سعید اوخدی معاون توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه نیز در پایان موج اول سفرهای نوروزی گفت: در برخی استان ها پیک اسکان را تجربه کرده ایم و در برخی شهرها و استان ها وضعیت اضطراری وجود دارد. در شهرهای مشهد، شیراز و یزد درهای مساجد و تکایا به روی مردم و مسافرانی که در این مکان ها ساکن می شدند باز بود.

سید مصطفی فاطمی دبیر ستاد خدمات گردشگری نیز گفت: با تکمیل ظرفیت اماکن رسمی (هتل ها، آپارتمان ها، مهمانسراها و بوم گردی ها) از ظرفیت مساجد و حسینیه ها از دوم به بعد استفاده می شود. شب اردیبهشت در بوشهر، مشهد، شیراز و یزد هوای سرد به ویژه در شهر مشهد امکان اقامت مسافران در فضای باز را فراهم کرد.

فاطمی همچنین در گفت وگو با ایسنا، قیمت اقامت در برخی مناطق پرتردد از جمله مناطق آزاد را عجیب دانست و گفت: با توجه به ساختار مناطق آزاد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و … ستاد مرکزی خدمات گردشگری در این مناطق نظارتی ندارد، اما در نتیجه سایر نقاط کشور تمایل به افزایش قیمت دارند، بنابراین کنترل قیمت ها به ویژه در مناطق آزاد ضروری است.

بررسی ها نشان می دهد در جزیره کیش که از روزهای اول تعطیلات با افزایش ظرفیت اقامتگاه های رسمی مواجه شده است، قیمت اجاره بها به شدت افزایش یافته است. یک آپارتمان کوچک دو اتاقه که معمولاً یک میلیون و 200 هزار مه قیمت دارد در تعطیلات نوروزی روزانه سه میلیون و 600 هزار صوم اجاره داده شد و اکنون جای خالی ندارد. هزینه یک سوئیت دو نفره با ضعیف ترین خدمات و خدمات اسپا برای شبی دو و نیم میلیون مه کرایه می شد در حالی که قیمت این سوئیت کوچک قبل از تعطیلات شبانه 700000 مه بود. اجاره روزانه خانه های ساحلی دو طبقه حتی بیشتر از این ارقام است. یک شب اقامت در ویلایی دو طبقه که برای شش نفر طراحی شده و تنها ویژگی آن منظره دریا است، حدود 13 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد.

البته قیمت هتل های کیش کمتر از خانه های اجاره ای نیست، قیمت اتاق دو نفره در هتل پنج ستاره این جزیره بیش از سه میلیون تومان و قیمت یک شب سوئیت یک اتاقه در شهر کیش است. همان هتل به بیش از 12 میلیون تومان می رسد.

مقامات گردشگری گفتند که هزینه زندگی، به ویژه در خانه های اجاره ای در جزایر جنوبی و مناطق آزاد، به دلیل ازدحام بیش از حد از کنترل خارج شده است.

در هر شهری که با تعداد زیادی مسافر مواجه است دقیقاً این وضعیت است. قبل از شروع نوروز، اجاره یک هفته ویلای دو طبقه با استخر در رامسر حدود 26 میلیون تومان هزینه داشت که البته این قیمت به دلیل اجاره ویلا چند ماه قبل از نوروز بود. برخی گزارش ها نیز حاکی از آن است که اجاره روزانه برخی ویلاهای استخردار در شهرهای شمالی برای تعطیلات نوروزی از مرز 14 میلیون تومان گذشت.

بررسی اجاره بهای شبانه مسکن غیررسمی در رشت که هفته شلوغ تری نسبت به هفته اول نوروز پیش بینی می شود، نشان می دهد قیمت ها سه برابر شده و چهار برابر شده است. یک آپارتمان مبله چهار تخته اجاره ای در رشت در روزهای عادی شبی میلیون تومان در نوروز به شبی 4 میلیون و 600 هزار مه رسید.

محسن داوری فرماندار مشهد نیز که یکی از شهرهای شلوغی بود که اقامتگاه های رسمی آن به طور کامل پر شده و از اماکن اضطراری مانند مدارس، خوابگاه ها، سالن های ورزشی و حسینیه برای اسکان مسافران نوروزی استفاده می شد، نیز مهم ترین موضوع مسافران در این شهر است. شرایط هزینه های زندگی این موضوع مرتبط است و نشان می دهد که واحدهای اقامتی غیررسمی مبالغ بیشتری از مسافران و زائران دریافت می کنند.

پیش‌بینی و احتمال می‌رود با توجه به افزایش کوپن‌های نوروزی در هفته دوم تعطیلات، قیمت‌ها به‌ویژه در خانه‌های اجاره‌ای با جهش قابل‌توجهی در روزهای آینده مواجه شود که قطعاً نظارت و کنترل جدی‌تری را می‌طلبد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.