گیج و کولیس

گیج و کولیس
گیج روغنی

در تعریف گیج فشار میتوان گفت یک وسیله اندازهگیری مکانیکی است که می توان برای اندازه گیری فشار داخلی و یا خلاء در اماکن مختلف مانند یک سیستم لولهکشی، مخزن و یا سیستمهایی که در زیر زمین و یا دریا قرار دارند استفاده کرد. این گیج فشار برای فشارسنجی گازها و مایعات با ویسکوزیته و تبلور کم که خورنده اجزای مسی نباشند مناسب است. هر فشارسنج دارای محدودهای است که میتواند در آن فشار وارد شده را گزارش دهد و در صورتی که فشار وارد شده از آن محدوده خارج شود، دستگاه دیگر کار نمیکند. این عقربه با کمک یک چرخ دنده و یک سطح دندانهدار کار میکند. گیج فشار ضدانفجار: این نوع گیج ها در فرایندهایی که شیمیایی هستند و یا از اسید در آنها استفاده می شود، از آسیب رسیدن به اپراتور انسانی و یا تجهیزات سیستمی جلوگیری میکند. گیج فشار از دو بخش حسگر و نشانگر تشکیل شده است که تغییرات بر روی آنها نشانهای از وارد شدن فشار به آن است. 5- صفحه شیشه ای روی گیج: بر روی گیج از یک صفحه شیشه ای استفاده شده است که باید از نوع ضد ضربه و محکم باشد.

گیج فشار تفاضلی: این گیج برای اندازه گیری اختلاف بین فشار دو منبع جداگانه و یا حتی دو قسمت مجزا در یک سیستم استفاده میشود. کولیس پرگاری: قابلیت اندازه گیری فواصل را ندارند و تنها برای خط انداختن بر روی چوب و یا فلز استفاده می شوند. کولیسهای فنردار میتوانند فاصلهای بین 7 تا 30 سانتیمتر را اندازهگیری کنند اما درجهبندی بر روی آن قرار داده نشده است. کولیس دیجیتال: که به آن کولیس رقمی نیز میگویند از یک صفحه دیجیتالی برای محاسبه فاصله و اندازهگیری تشکیلشده است و از دقت بسیار بالاتری نسبت به کولیس ورنیه برخوردار است. گیجهای فشار مهرشده: سنسور آن همانند گیج فشار است با این تفاوت که توسط سازنده برای اندازه گیری فشار نسبت به فشار سطح دریا تنظیم شده است. گیج فشار توسط فردی به نام بوردون اختراع شد و سپس با پیشرفت تکنولوژی کارایی آن نیز افزایش یافت. برای مثال امروزه معمولا با اتصالات فشار هیدرولیک طراحی میشوند تا از بروز نشتی در سیستم جلوگیری شود. محفظه داخلی این گیج ها از روغن گلیسیرین و یا سیلیکون پر می شوند، به همین دلیل از لرزش اجزای داخلی و آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری می کند. همچنین گیج لوله بردون ویکا با گلیسیرین پر شده است و در برابر ارتعاشات و فشار ها و لزرش مقاوم می باشد.

به این ترتیب که گیج ها دارای عقربههایی هستند که با توجه به آن ها می توان فشار وارد شده به دستگاه را متوجه شد. اما محفظه داخلی در گیج فشار روغنی با استفاده از مواد روغنی مانند گلیسیرین و سیلیکون پر شده و از این طریق لرزههای احتمالی عقربه کاهش می دهد. پرشر سویچ گیج دیفرانسیل، ورژن S1 مجهز به سیستم تخلیه فشار در مواقع اضطراری (Blow-out device) و ورژن S3 مجهز به دیافراگم جامد دیواری و سیستم تخلیه فشار در مواقع ضروری می باشد و در حالت ثابت کل محدوده فشار و در حالت نوسانی 0.9 کل محدوده فشار را اندازه گیری می کنند. در صنایع مختلف می توان گیج های فشار ویکا را که معمولا با کلاس استاندارد یک ساخته می شوند نصب کرد. گیج های فشار بر اساس نوع کاربری و سیال و محیط مورد استفاده و المان های دیگر تاثییر گذار بر آن مدل های مختلف بسیاری دارند. گیج خلاء فشار موجود در محدوده منفی یک تا صفر را نشان میدهد. مثلا اگر فشار در آن محیط کم باشد عقربهها مقدار کمی را نشان میدهند و بالعکس در صورتی که فشار بالایی به دستگاه وارد شود عقربهها مقدار بالاتری را نشان خواهند داد. گیج فشار روغنی FG میتواند این کار را به درستی انجام دهد. This da᠎ta h as be en گیج روغنی g​ener ated by GSA C onte nt G ener᠎ator Dem oversion .

گیج ها را میتوان با کمک روش های مختلفی دسته بندی کرد که یک نوع آن، دسته بندی فشارسنج ها بر اساس نوع فشار میباشد. در این فرایندها باید به منظور افزایش عمر گیج فشار و عدم کاهش دقت اندازه گیری از فشار سنج های دیافراگمی استفاده نمود. علاوه بر ابزارهای اندازه گیری گیج که تا اینجا توضیح دادیم، ابزارهای دیگری با عنوان گیج برای سایر اندازه گیریها وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره میکنیم. فشارسنجها، یکی از پر کاربرد ترین تجهیزاتی هستند که برای اندازه گیری فشار به کار برده میشوند. برای مشاهده سایر اطلاعات این مدل به کاتالوگ گیج فشار لوله بردون ویکا 111.10 مراجعه فرمایید. لنز یا صفحه گیج های فشار روغنی دارای جنس های متفاوت می باشند و برای ساخت آن ها از شیشه یا طلق استفاده می شود. از این کولیس میتوان در مشخص کردن محدوده مورد نیاز برای برش و یا مقایسه فاصله بین دو نقطه در قسمتهای مختلف استفاده کرد. از این نوع فشارسنج بسته به نیاز و کاربردی که دارد،دراندازههای مختلف، مدل، جنس های گوناگون همچنین با قیمت های متفاوت وجود دارد.دو نوع گیج اختلاف فشار و گیج فشار وجود دارد: در گیج فشار، میزان فشار در یک نقطه را گزارش میشود اما در گیج اختلاف فشار، میانگین فشار در بین دو نقطه باید به دست بیاید. Data w᠎as generated ​wi th t​he help of G᠎SA C᠎on᠎te nt Generator Demov᠎er​sion᠎!

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.