گزارش سفر خطیب‌زاده به ۳ کشور سنگال، غنا و سیرالئون

[ad_1]

نماینده مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه از سنگال، غنا و سیرالئون در غرب آفریقا بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده در این سفر به مناطق اول کشور سنگال وی با مقامات ارشد کشور دیدار کرد.

در این دیدار عبدالله دیوپ، نماینده رسمی وزارت امور خارجه و وزیر فرهنگ و ارتباطات سنگال، طرفین با اشاره به جوامع مذهبی و فرهنگی دو ملت بر توسعه و تعمیق روابط و همکاری های فرهنگی تاکید کردند. .

خطیب زاده با اشاره به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط رسمی بین دو کشور، پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگ را داد که مورد استقبال مقام سنگالی قرار گرفت.

سپس تبادل هیئت های فرهنگی، خلاق و رسانه ای دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راه های اجرای این همکاری ها بررسی و مورد توافق قرار گرفت.

وی در دیدار با انگوم خطیب زاده وزیر امور دیپلماتیک پیام تبریک رئیس جمهور کشورمان را به مناسبت انتخاب ماکی سال رئیس جمهور سنگال به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا ابلاغ کرد.

نماینده وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار، سنگال را در جهان اسلام مهم خواند و به نقش تاثیرگذار آن در اتحادیه آفریقا و غرب آفریقا اشاره کرد. در این دیدار، طرف سنگالی آمادگی خود را برای میزبانی پنجمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور اعلام کرد و طرفین با برگزاری جلسه در پایان اردیبهشت 1401 موافقت کردند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی سنگال نیز در دیدار با کابه بر تقویت همکاری های پارلمانی و استفاده از فرصت های آن برای پیشبرد توسعه و تعمیق روابط و همکاری های دوجانبه تاکید کرد.

برگزاری نشست خبری با بیش از 10 شبکه تلویزیونی و رادیویی سنگال از دیگر برنامه های سفر خطیب زاده به داکار شد که طی آن خطیب زاده به تشریح اهداف و برنامه های سفر خود به سنگال پرداخت و به سوالات خبرنگاران در خصوص سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد. . در مواجهه با رویدادهای بین المللی

در پی سفر خطیب زاده رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه به غرب آفریقا از دو کشور غنا و سیرالئون ملاقات کرد.

خطیب زاده در دومین مرحله از سفر منطقه ای خود در آکرا پایتخت غنا با مقامات غنا دیدار کرد.

در دیدار رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه با ابراهیم اول وزیر فرهنگ و گردشگری غنا، دو طرف بر اهمیت توسعه و تعمیق روابط و همکاری های فرهنگی، گسترش روابط عمومی تاکید کردند.

خطیب زاده با تشریح امکانات پزشکی کشورمان، پیشنهاد تبادل همکاری در زمینه گردشگری سلامت را مطرح کرد که مورد استقبال طرف غنایی قرار گرفت. همچنین با توجه به در پیش بودن جام جهانی و وجود زیرساخت ها و امکانات مناسب در جزایر کیش و قشم و نزدیکی و شباهت آب و هوا به دوحه، پیشنهاد برگزاری گردهمایی تیم ملی غنا در ایران شد. و همچنین میزبانی از هواداران فوتبال برای این دیدار مطرح شد و تصمیم بر این شد که دو طرف در این خصوص با هم تماس بگیرند. برگزاری هفته های فرهنگی از دیگر موضوعات مورد توافق طرفین بود. در این دیدار تبادل هیات های فرهنگی، خلاق و رسانه ای دو کشور نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین در این دیدار نماینده رسمی وزارت امور خارجه کشورمان و معاون وزیر امور خارجه غنا آخرین تحولات روابط و همکاری های دو کشور را بررسی و هفتمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور را تعیین کردند. . در تهران سفر خطیب زاده به آکرا در میان اساتید دانشگاه اسلامی غنا و نشست خبری با شبکه تلویزیونی پان آفرین غنا انجام شد.

خطیب زاده سپس در آخرین مرحله سفر خود به غرب آفریقا با دیوید فرانسیس وزیر امور خارجه در فری تاون سیرالئون دیدار کرد. وزیر امور خارجه سیرالئون در این دیدار تبادل ماموریت‌های دیپلماتیک بین دو کشور را مهم و موثر توصیف کرد و از دعوت همتای ایرانی خود تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که سفر آتی وی به تهران در خدمت توسعه و پیشرفت بیشتر باشد. تعمیق همکاری بین دو کشور . وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران یکی از شرکای مهم سیرالئون است.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور بر ضرورت توسعه بیشتر همکاری ها در حوزه های سیاسی، فرهنگی و آموزشی و تبادل تجربیات در این زمینه ها تاکید کرد. خطیب زاده بر لزوم تلاش برای افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور تاکید کرد و پیشنهاد تشکیل کمیسیون مشترک همکاری های دوجانبه را داد که مورد استقبال یکی از مقامات سیرالئون قرار گرفت.

همچنین در دیدار خطیب زاده با محمد رحمان سواره وزیر اطلاعات و ارتباطات سیرالئون، همکاری های فرهنگی و رسانه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نماینده رسمی سیرالئون با اشاره به نقش نهادهای ایرانی در برنامه های توسعه فرهنگی و آموزشی کشورش، خواستار تبادل تجربه و ارائه رسانه و هنر ایرانی به کشورش شد.

نماینده وزارت امور خارجه همچنین بر آمادگی برای توسعه و تعمیق همکاری های فرهنگی و رسانه ای تاکید کرد و پیشنهاد برگزاری هفته های فرهنگی بین دو کشور در تهران و فری تاون را داد که با موافقت طرف مقابل مواجه شد. بازدید از مرکز پزشکی هلال احمر و موسسه مطالعات بین المللی تهران-کابل و مصاحبه تلویزیونی از دیگر برنامه های خطیب زاده در سفر به سیرالئون بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

آجر شیشه ای یا بلوک شیشه ای چیست؟

بلوک شیشه ای بنابراین، با اعتنا به اسـتفاده های فزاینـده ایـن گیـاه در ادامه طـب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.