استرداد ۲۹ شی‌ء تاریخی از فرانسه به ایران

[ad_1]

29 اثر بازگردانده شده از فرانسه در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است. قدمت این آثار از پنجاه هزار سال تا دوره اسلامی است.

به گزارش ایسنا، جبرئیل نوکنده – مدیر موزه ملی ایران در توضیح چگونگی شناسایی و بازگرداندن این آثار تاریخی به ایران آمده است: این آثار توسط نوادگان یکی از سفرای فرانسه که در جنگ جهانی دوم سفیر ایران در ایران بود، به ایران اهدا شد و این اشیاء را با خود به فرانسه برد. با تلاش رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه این آثار منتقل شد.

وی همچنین درباره منشأ این اشیاء تاریخی گفت: در حال حاضر نمی‌توان مکان‌هایی که این آثار به دست آمده‌اند را مشخص کرد، اما مشابه آثار شوش، ابریشم و تخت جمشید است که اصالت آن‌ها مشخص می‌شود. کارشناسان.”

از یک سفال پنجاه هزار ساله برنزی تا یک مجسمه سفالی از دوره اسلامی.

مرتضی ادیب زاده – مدیرکل موزه ها وی در نمایشگاهی از این آثار بازگشتی از فرانسه گفت: این 29 قلم شامل ظرف سفالی لوله ای شکل مربوط به عصر آهن اول، سفال دوره ایلام میانه، سفال قیری میانه، سفال دوره اسلامی، سفال لعابدار دوره سلجوقی است. «و یک بشقاب سفالی از دوره اشکانی که قدیمی ترین شیء سفالی عصر مفرغ است که قدمتی در حدود پنج هزار سال دارد.

وی در ادامه درباره بازگرداندن اموال تاریخی ایرانیان به خارج از کشور گفت: اداره ویژه ای در اداره کل موزه ها وجود دارد که به پرونده های استرداد مربوط به قاچاق اموال فرهنگی و تاریخی رسیدگی می کند. همچنین با پلیس اینترپل و رایزنان فرهنگی سفارت در حال هماهنگی هستیم و امیدواریم بتوانیم با پرونده های مفتوح برخورد کنیم.

مدیرکل موزه‌ها گفت: برخی از این آثار پس از نمایش در موزه ملی ایران در موزه باقی می‌مانند و برخی دیگر به موزه رضا عباسی منتقل می‌شوند.

۴۰ هزار شی تاریخی به ایران بازگردانده شد

سعید اوخدی – معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی. وی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اشیای بازگردانده شده از فرانسه گفت: امروز شاهد اتفاق مهمی هستیم، بازگرداندن 29 شی از اشیای تاریخی مربوط به دوره های مختلف که قدمت برخی از آنها به پنج هزار سال پیش می رسد و منحصر به فرد است. این اشیاء توسط وزارت امور خارجه، وزارت امور خارجه، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاونت میراث فرهنگی و اداره کل موزه ها، سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی به پاریس بازگردانده شد. رایزن ارتباطات و فرهنگی جمهوری اسلامی.

وی یادآور شد: حرکت های خوبی برای بازگرداندن اشیای تاریخی از گذشته آغاز شد. 19 پرونده مهم داشتیم که شامل 40000 شی تاریخی بود و با کنترل بعدی وزارت میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این آثار که جزو فرهنگ و تمدن ماست. به ایران بازگشت.

احدی گفت: در ماه های اخیر شاهد شتاب جدی در بازگرداندن آثار تاریخی بوده ایم. این آثار صرفاً اشیای تاریخی نیستند، بلکه بخشی از فرهنگ و تمدن ما هستند، بازگشت این آثار گامی جدی در جهت تقویت هویت ملی ماست.

ماموریت 80 هیئت ایرانی در خارج از کشور برای شناسایی و بازگرداندن آثار تاریخی

محمدعلی کیانی – مدیرکل تعاون فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور – وی در مراسمی که روز چهارشنبه 15 فروردین ماه در موزه ملی ایران برگزار شد، گفت: این آثار توسط رایزنی فرهنگی ایران در پاریس به کشور بازگردانده شد و رایزنی فرهنگی سازمان فرهنگ اسلامی با مذاکراتی که انجام داد. و ارتباط با نوادگان چارلز دو گول داشت.

وی بیان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی تمامی فعالیت های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، 80 نمایندگی ایرانی در 65 کشور جهان را به خود اختصاص داده است. یکی از وظایف آنها شناسایی آثار تاریخی و اشیای فرهنگ و تمدن ایرانی است که باید در دستور کار آنها قرار گیرد. رایزنان فرهنگی ما در این زمینه کار می کنند و هماهنگی های لازم از قبل انجام شده است.

مدیرکل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور گفت: رایزنی های فرهنگی ما در تعدادی از کشورها در حال شناسایی تعدادی از آثار دیگر هستند که پس از مذاکرات و اقداماتی در این زمینه، این موارد را اعلام خواهیم کرد.

نمایشگاه آثار بازگردانده شده از فرانسه تا پایان فروردین 1401 در موزه ملی ایران برپاست. موزه ملی در خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سیتر واقع شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

آجر شیشه ای یا بلوک شیشه ای چیست؟

بلوک شیشه ای بنابراین، با اعتنا به اسـتفاده های فزاینـده ایـن گیـاه در ادامه طـب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.