نظری: افزایش بارندگی نمی‌تواند کاهش منابع آبی در ۳۰ سال گذشته را جبران کند

[ad_1]

نماینده مردم خمین در مجلس یازدهم با اشاره به بحران کم آبی کشور گفت: کاهش منابع آبی طی 30 سال گذشته به حدی بحرانی بوده که در زمان بارندگی نمی توان کم آبی را جبران کرد.

علیرضا نظری در گفت وگو با ایسنا، درباره بحران آب در استان مرکزی گفت: در یک دهه اخیر شاهد کاهش بارندگی بوده ایم. در پاییز، زمستان و بهار شاهد افزایش دما بودیم که نقش مهمی در تبخیر آب های سطحی داشت. مجموعه این دو عامل نیاز به منابع آبی را افزایش داده است.

افزایش بارندگی نمی تواند کاهش منابع آب را در 30 سال گذشته جبران کند.

نماینده مردم خمین در مجلس یازدهم افزود: اگرچه بارندگی های سال 1400 مناسب بود، اما واقعیت این است که کاهش منابع آبی در 30 سال گذشته به حدی بحرانی بوده است که بارندگی و رگبار به دلیل کمبود نمی تواند جبران کند. از آب.” بنابراین امسال نیز مانند سال های گذشته از نظر منابع آبی و سفره های زیرزمینی در مضیقه خواهیم بود.

عضوکمیسیون کشاورزی، منابع آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس تاکید کرد: دستگاه های متولی باید اقدامات مناسبی را برای استفاده بهینه از آب انجام دهند و از حداکثر ابزار صرفه جویی تا زمان وقوع تغییرات اقلیمی در جهان استفاده کنند. .

روش آبیاری زمین های کشاورزی در استان مرکزی سنتی است.

این نماینده مجلس نمایندگان استان مرکزی درباره نحوه آبیاری محصولات کشاورزی شهرستان خمین گفت: بیشتر آبیاری کشاورزی در شهرستان خمین سنتی است. شهرستان خمین مرکز کشت لوبیا چیتی است. با این حال هنوز از روش های نوین آبیاری برای این محصول استفاده نمی کنیم. متداول ترین روش آبیاری روش غرقابی است که بیشترین میزان تلفات آب را دارد.

اولویت بندی اسناد زمین های کشاورزی بر افزایش بودجه برای مقابله با کمبود آب.

نظری به لزوم تامین اعتبار بیشتر برای مقابله با بحران کم آبی و مستندسازی زمین های زراعی اشاره کرد و تاکید کرد: از یک سو اعتبارات کافی وجود ندارد. یکی از دلایل عدم استفاده از امکانات آبیاری مدرن، نبود زمین کشاورزی مستند است. بنابراین قبل از اندیشیدن به افزایش منابع اعتباری آبیاری نوین باید به فکر تملک اسناد زمین های تکه تکه شده در حال تخریب بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.