تهیه طرحی برای کنترل اجاره‌بهای واحدهای مسکونی

[ad_1]

یک طرح کنترل اجاره مسکن تهیه کنید

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از تهیه طرحی برای کنترل اجاره بهای مسکونی خبر داد و گفت: تلاش شده تا از مزایایی چون خارج شدن پروژه های نوسازی مسکن و تسهیلات بازپرداخت و همچنین بهره برداری از مزایای آن استفاده شود. تغییر نرخ اجاره بها برای سفر مالیات هایی که از صاحبان خانه بر اساس نرخ اجاره وضع می شود کنترل بازار مسکن اجاره ای را تضمین می کند.

به گزارش ایسنا، علی خضریان تهرانی یادداشتی با عنوان «راه ساماندهی مسکن» در اختیار ایسنا قرار داده است که در ادامه می خوانید:

یکی از نگرانی های اصلی مستاجران به طور کلی، رشد بی رویه اجاره بها و فشار مالی سنگینی است که در طول سال برای صرفه جویی در وام مسکن یا پرداخت اجاره ماهانه با آن مواجه هستند.
لذا پس از مشورت با جمعی از کارشناسان حقوقی و اقتصادی، طرح کنترل اجاره بهای مسکونی تهیه شد.
البته باید در نظر داشت که به دلیل بی ثباتی اقتصادی، افزایش قیمت در حوزه کالاها و خدمات وجود دارد. که منجر به افزایش قیمت در بخش مسکن و به تبع آن افزایش نرخ اجاره بهای مسکن استیجاری می شود و تا زمانی که علت از بین برود، معلولان پس از علت باقی می مانند.
بنابراین راه حل اساسی مشکل افزایش قابل توجه اجاره بها در گرو کنترل تورم و ایجاد شرایط باثبات اقتصادی است و تا زمانی که تورم دو رقمی در بخش‌های مختلف ادامه دارد، نمی‌توان انتظار داشت که مالکان خانه‌های خود را اجاره دهند. با نرخ های ثابت یا با حق بیمه اندک.
اما از سوی دیگر قیمت فعلی مسکن و اجاره بها با درآمد اکثر خانوارها تناسبی ندارد و بخش قابل توجهی از مخارج خانوارها صرف مسکن می شود و تصویب قانون مسکن در مورد جهش تولید باید مورد توجه قرار گیرد. و همچنین مالیات سالن های خالی مجلس، دولت باید اقدامات جدی انجام دهد.
بنابراین، با توجه به آنچه گفته شد، راه حل اصلی مشکل افزایش اجاره بها، راه حل اقتصادی است; اما این موضوع از منظر حقوقی نیز قابل بررسی است و تصمیمات کنترل اجاره بها را می توان در نظر گرفت که نیازمند اقدام فوری قانونگذاری و اجرایی از سوی مجلس و دولت است.
ضمناً باید توجه داشت که بر اساس مبانی حقوقی (اصل آزادی قراردادها) و فقهی (اصل سلطه) دخالت اشخاص ثالث از جمله قاعده در زمینه قراردادهای خصوصی اشخاص از جمله تعیین قیمت معامله، اجاره، مهریه و پرداخت ها ممنوع بوده و امکان دخالت مجریه و مقننه وجود ندارد.
اما در عین حال، با توجه به اینکه صاحبخانه ها اجاره می گیرند، این یکی از راه های درآمدزایی است. برای رسیدگی به این موضوع، دولت می تواند با استفاده از سیاست های تشویقی و تنبیهی، مالکان را به دریافت اجاره بهای کمتر تشویق کند و نسبت به اجاره های غیر سنتی هشدار دهد.
در این طرح که در روزهای آینده نهایی می شود، تلاش می شود از مشوق هایی مانند خارج شدن نوبت نوسازی مسکن و تسهیل بازپرداخت آن و همچنین تغییر نرخ عوارض و مالیات بر مبنای نرخ از مالکان استفاده شود. اجاره به عنوان مبنایی برای هدایت بازار مسکن اجاره ای بوده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.