هراس از انگشت‌نما شدن در موضوع خشونت علیه زنان جنبه بازدارندگی دارد

[ad_1]

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه اظهارات فیلمسازان زن بیان دردی جانسوز است که روح آنها را آزار می دهد، از هیئت منصفه در خانه سینما دعوت کرد تا موارد آزار جنسی و جنسیتی علیه زنان در این زمینه را بررسی کنند.

به گزارش ایسنا، فیلمسازان زن در حرفه خود به آنچه «خشونت علیه زنان» می‌خوانند معترض بوده‌اند و با درخواست‌های صریح برای برخورد با حوادث خشونت‌آمیز، به سراغ برخی سینماها، کارگردانان، منتقدان و مخاطبان رفته‌اند. بیانیه ای با امضای صدها زن فعال در سینمای ایران از جمله چهره های شناخته شده ای چون ترانه علیدوستی، نیکی کریمی، هدیه تهرانی و بسیاری از بازیگران سرشناس، درباره شدت و گستردگی آزار و اذیت یک زن به جامعه سینمای ایران رسید. ، فریادهای دسته جمعی به یک هشدار تبدیل شد.

این فیلمسازان زن در بیانیه‌ای اعلام کردند که «هر گونه خشونت، آزار و اذیت و باج‌گیری جنسی در محیط کار» را محکوم می‌کنند و خواستار عواقب جدی قانونی برای متخلفان و همچنین «نابرابری جنسیتی در سینمای ایران و عدم نظارت» هستند. برای اسراف و تجاوز به افراد صاحب قدرت.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، هنرمند و هنرمند شاغل در سینمای ایران، چند روز پیش با حضور در نشستی با معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، به بررسی سوالات و دغدغه های وی پرداخت و راهکارهای عملی برای حفظ کرامت خود را بیان کرد. دعوت از هنرمندان زن

وکیل صالح نیکبخت وی در گفت وگو با ایسنا، درباره اظهارات زنان سینماگر در اعتراض به خشونت علیه زنان هنرمند گفت: این بیانیه این واقعیت را آشکار می کند که متاسفانه فرصت های شغلی نابرابر برای زنان نسبت به مردان و تبعیض جنسیتی در هنر و خشونت جنسی وجود ندارد. این امر به قدری گسترده است که به ناچار فیلمسازان زن را با دیدگاه ها و عقاید متفاوت برانگیخت. هنرمندان زن در عرصه های مختلف از جمله کارگردان، بازیگر، فیلمنامه نویس و غیره که در 4 دهه گذشته این رنج های دردناک را تحمل کردند و از آنها اجتناب کردند. با بیان علنی، صبر خود را از دست دادند و سکوت خود را شکستند، قبل از آن چه در این 40 سال یک سال برای نشان دادن پنهان شد.

نیکبخت گفت: به جرات می توان گفت آنچه در نامه به بیش از 300 نفر از بانوان سینما آمده و هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود بیانگر درد جانکاهی است که روح و روان آنها را پریشان کرده است. نویسندگان، ناامید از هرگونه اقدام غیرصنفی برای رفع تبعیض و آزار و اذیت و نیز عدم وجود نهاد ویژه برای پاسخگویی به مطالبات آنان، این موضوع را با متانت، متانت و اشاراتی بیش از آنچه آشکار است مطرح کردند.

وی افزود: آنچه زنان فیلمساز در مورد انواع آزار و اذیت زیر چتر خشونت جنسی و تبعیض جنسیتی می گویند، منحصر به یک یا چند مورد خاص نیست، بلکه محتوای بیانیه و نوع نامه نشان می دهد که این آزارها و اعمال. سلطه در این حوزه چنان ریشه دوانده و آنها را آزرده خاطر کرده اند که چاره ای جز علنی کردن آن و شکایت از ملت نداشتند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: اهمیت این موارد و تعدد مواردی که به صورت عمومی و خصوصی در آثار هنرمندان ذکر شده است، خواننده را از کشف ریشه‌های درد آگاه می‌سازد که به این شکل نبوده است. شخص یا اشخاصی علیه یک یا چند نفر و مراجع قضایی شکایت کردند.» وارد شوید. دعوی تقریباً نیمی از فیلمسازان فریاد رنج و تبعیض است که هنرمندان سینما به دلیل جنسیت دوم خود متحمل می شوند و آنچه پنهان و گفته می شود. تلفنی در معرض دید عموم قرار می گیرد تا مردم از چنین آزار و اذیتی در جامعه ما و زیر پوست هنر و صنعت مطلع شوند.در کشور صنعت فیلم وجود دارد.

نیکبخت تصریح کرد: سابقه مظلومیت زنان هنرمند به سال ها قبل برمی گردد که برای اولین بار یکی از بازیگران سینما در اعتراض به وضعیت سینما و نشان دادن نارضایتی خود از سیگار و آدامس در سینما از این فعالیت خودداری کرد. منطقه یکی از دانشگاه های تهران. من که مدتی در هیئت داوران انجمن تهیه کنندگان و پخش کنندگان فیلم حضور داشتم، از وجود چنین تخلفاتی مطلع بودم، اما میل به برنامه ریزی برای آنها زیاد نبود. گرچه خشونت جنسی و تبعیض جنسیتی علیه زنان تنها به فیلمسازان محدود نمی شود و جای توضیح بیشتری نیست، اما به هر حال این گفته از دیدگاه زنان فیلمساز ثابت کرد. آنها خواستار تشکیل کمیته ای مستقل برای رسیدگی به این موضوع شدند تا به مبارزه بیشتر با آزار و اذیت رفتاری و کلامی مبتنی بر جنسیت ادامه ندهد.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در اظهارنظر آقای رضا کیانیان یکی از بازیگران سینما مبنی بر حضور وکلای مجرب در این کمیسیون گفته شده صحت دارد اما کافی نیست زیرا حضور وکیل منوط به شروع کار است. یک پرونده جنایی دعوی که از الزامات امضاء کنندگان نیست. ضمن اینکه این مشکل نه تنها با حضور وکلا قابل حل است، بلکه همانطور که امضاکنندگان بیانیه خاطرنشان کردند، می توان با تشکیل کمیته ای از اقشار مختلف سینما با اکثریت زنان، وکلا، روانشناسان، این مشکل را حل کرد. جامعه شناسان و جرم شناسان حقوق همه هنرمندان به ویژه زنان را در نظر بگیرید.

این وکیل دادگستری گفت: در نهایت با تدوین این راهبرد باید شورای مستقلی تشکیل شود که در آن سه وکیل آگاه (یکی مرد و دو نفر زن) حضور داشته باشند و به شکایات فیلمسازان زن در حوزه‌های مختلف در خصوص مسائل مربوط به شکایات رسیدگی کنند. آزار جنسی، خشونت و تبعیض جنسیتی». عاملان را به پای میز محاکمه و پیگرد قانونی قرار دهید، مجازات های انضباطی و محرومیت حرفه ای را اعمال کنید. باید در تابلوی اعلانات خانه سینما درج شود و اگر خانه سینما برای اجرای آرای شورای داوری به وزارت مدیریت مراجعه کند ترس از نشان دادن دارد. زنان همچنین باید در مواردی که خشونت جنسی نیاز به بررسی قضایی دارد، به دنبال مشاوره باشند. بنابراین ابتدا باید گروهی از نویسندگان درخواست انتخاب و موارد آزار و اذیت و خشونت کلامی، رفتاری، جنسی و جنسیتی در موارد غیر مشهود انتخاب و پس از تدوین رای فوق هیئت داوری انتخاب شود. باید انتخاب شود و قربانیان مشکلات را حل کنند.

وی در پایان گفت: کمیسیونی که برای رسیدگی به شکایات زنان فیلمساز در حال تشکیل است می تواند دستورالعمل کاری را تصویب کند و در این دستورالعمل موارد آزار جنسی و جنسیتی شناسایی شود تا عامل این فعالیت هنری مشخص شود. مدت معینی محکوم و در صورت تکرار – مادام العمر محرومیت از فعالیت سینمایی.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.