یک حقوقدان: ضعف صاحب منصبان به راحتی به یک عامل مجهول نسبت داده می‌شود

[ad_1]

این وکیل دادگستری در واکنش به اظهارات اخیر دادستان کل کشور مبنی بر وجود باندهای پشت پرده در صنعت خودرو گفت: یک وجه این پرونده این است که در کشور ما مسئولیت ضعف و ناتوانی مسئولان به راحتی به عاملی مبهم نسبت داده نمی شود. ” اگرچه وجود شبکه های منفی غیرقابل انکار است اما مسئول هرگونه خرابکاری و ضعف عملیاتی به اصطلاح مافیا اعلام می شود.

علیرضا آذربایجانی در گفت وگو با ایسنا در خصوص اظهارات دادستان کل کشور مبنی بر اینکه گروه های پشت پرده ای در خودروسازی کشور وجود دارند که مانع توسعه صنعت خودرو کشور می شوند. وی گفت: دیروز درباره مافیای سکه و مواد مخدر، امروز درباره مافیای ارز و خودرو و فردا احتمالا درباره مافیای خانوار و مواد اولیه صحبت خواهیم کرد. به طور کلی، او درگیر تجارت سیاه است (چه پشت صحنه یا خودخواه، اما مهم است که همه نوع قدرت را تحکیم کنید و فاصله طبقاتی را افزایش دهید.

وی با بیان اینکه موضوع باندهای پشت سر هم از دو جهت قابل تحلیل و بررسی است، گفت: در جهت اول – وجود رانت های مختلف در کشور و در بحث امروز – صنعت خودروسازی که اولا در صدور مجوز و ارزش مالی است. فرصت‌ها، بیشتر از برنده شدن نوآوران و استادان واقعی است، کسانی که ارتباطات قوی‌تر یا اجاره اطلاعات دارند برنده خواهند شد. ثانیاً این افراد در مراحل اخذ مجوز، ساخت و توزیع و یا حتی مسائل گمرکی و صدور مجوزهای واردات و صادرات، عملاً شبکه های متصل بعدی را به هزینه اتصالات قبلی ایجاد می کنند و نتیجه آن انحصار کالایی است مانند ماشین ها. این واقعیت تلخ وجود دارد و بیان آن از سوی دادستان کل کشور بدون برخورد جدی، مستمر و منصفانه همراه با اقدامات پیشگیرانه، تأثیر چندانی ندارد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: این موضوع یک مبنا و بعد دوم دارد به طوری که در کشور ما به راحتی می توان مسئولیت ضعف و ناتوانی مسئولان را به عاملی نامشخص و نامعلوم نسبت داد و وجود شبکه های منفی غیرقابل انکار است. این فرد مسئول هرگونه خرابکاری و ضعف عملیاتی به اصطلاح مافیا اعلام می شود.

آذربایجانی گفت: نکته مهم این است که در حوزه اطلاع رسانی و برنامه ریزی کلان در صنعت، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی و … توجه علمی اساسی را با کمک کارشناسان مجرب انجام نمی دهیم، بلکه با سپردن مسئولیت به مدیران، ما در موارد مهم حکومت می کنیم.» نتیجه این می شود که مثلاً خودروهایی با مشخصاتی که استانداردهای روز را رعایت نمی کنند تولید می شود و وقتی ایراداتی مطرح می شود، با ارائه عناوین عقب مانده به دنبال مجازات و جبران هستیم. باندهای صحنه یا مافیا و غیره.

وی در پایان گفت: تا زمانی که عده ای از انواع رانت ها بدون شرایط ترجیحی استفاده می کنند و حرفه ای ها و کارآفرینان واقعی پشت درهای بسته می مانند و به دنبال مهاجرت به خارج از کشور هستند، استفاده از اصطلاحات کسل کننده و تکراری توسط باندهای پنهان و مافیا و مانند آن افزایش می یابد.» چرخ دقیقاً به همین ترتیب می چرخد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.