کولر گازی اسپلیت و اوپراتور صفحه ای

کولر گازی اسپلیت چیست؟
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

میزان هوادهی فن اواپراتور یا سی اف ام فن اواپراتور CFM از جمله نکاتی است که در هنگام خرید اواپراتور باید در نظر داشت .

This con te​nt was ᠎done by G SA Con᠎tent Gener at or  Demoversion.

در هنگام ساخت اواپراتور چیلر ، بعد از اینکه ستاره های آلومینیومی را در داخل لوله های مسی قرار دادیم آنها را از یک غلطک عبور می دهیم تا ستاره ها محکم به جداره داخلی بچسبند تا در موقع عبور ماده مبرد از داخل لوله مسی از جای خود حرکت نکنند.

تنها یک لوله معمولاً مسی به شکل مارپیچ با عبور مبرد از داخل خود گرمای فضای اطراف را جذب میکند.

در این نوع اواپراتور در بندرعباس فقط یک لوله مسی به شکل مارپیچ وجود دارد که مبرد از داخل آن عبور می کند و گرمای محیط اطراف خود را جذب می کند و طراحی ساده و قیمت مناسب این نوع مبدل حرارتی باعث محبوبیت آن شده است.

ما در صورتی که برای ایجاد جریان مغشوش و همچنین بهبود بخشیدن به انتقال حرارت نیاز به ساخت اواپراتور چیلر داشته باشیم، ستاره های پنج پر آلمینیومی را درون لوله های مسی به کار می گیریم.

در اواپراتور چیلر سطح تبادل کننده حرارت از نوع صفحه ای نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است و در ابعاد کوچکتر می توان حرارت زیادی را منتقل کرد.

در این نمونه، حلال در پایین لوله وارد شده و با افزایش بیشتر گرما، بخارهای تولید شده مایع را به سمت بالا هدایت میکند و فرآیند تکمیل میشود.

مینی چیلر دستگاهی است که گرما را از طریق سیکل تبرید تراکمی تبخیری و یا جذبی از سیال واسط (معمولاً آب) گرفته و از طریق ارسال آن به تجهیزات تهویه مطبوع یا دستگاهها و قالبهای صنعتی تولید برودت و سرمایش میکند.

انواع آن از نظر ساختاری به سه دسته ، اواپراتور پوسته و لوله (که به آن اواپراتور آبی یا اواپراتور مرطوب نیز گفته می شود) ، صفحه ای (پلیتی) و اواپراتور فن دار (که به آن اواپراتور هوایی یا اواپراتور خشک نیز گفته می شود) تقسیم بندی می شوند. Post h​as ᠎be en gen er​ated wi​th the  help of GSA Conte nt G᠎en​erat᠎or Dem​ov er sion!

انواع آن از نظر ساختاری به سه دسته، اواپراتور پوسته و لوله (که به آن اواپراتور آبی یا اواپراتور مرطوب نیز گفته می شود)، صفحه ای (پلیتی) و اواپراتور فن دار (که به آن اواپراتور هوایی یا اواپراتور خشک نیز گفته می شود) تقسیم بندی می شوند.

سیال مایع را از داخل لوله ای پر پیچ عبور می دهدو از اطراف لوله هوا به وسیه فن جریال پیدا می کند به همین دلیل به آن اواپراتور هوایی (فن دار یا خشک) می گویند.

در اواپراتور فن دار (که همان اواپراتور هوایی یا اواپراتور خشک است)، سیال مایع که معمولا مبرد (گاز فریون) است از درون لوله ای پر پیچ و خم عبور می کند و از پیرامون لوله ها، هوا توسط فن جریان می یابد و به همین خاطر به آن اواپراتور هوایی، فن دار و یا خشک گفته می شود.

برای زدودن این برفک ها، فن های کمپرسور و اواپراتور موقتا خاموش شده و هیترهای الکتریکی عمل برفک زدایی را انجام می دهند.

کویل های لوله ای بزرگ سقفی که با جریان طبیعی هوا عمل سرد ردن را انجام میدهند بیشتر در اتاقهای نگهداری محصولات منجمد و سردخانه ها برای سرد کردن مقادیر زیادی هوا با سرعت جریان کم بکار میروند.

عبور جریان هوا میتواند به شکل طبیعی یا اجباری باشد. اواپراتور صفحه ای دو مداره در مقایسه دو اواپراتور صفحه ای تک مداره موازی دارای راندمان پایین تری است که این مشکل به دلیل جریان های موازی در مبدل حرارتی بوجود می آید.

جهت مشاهده قیمت ها می توانید به صفحه قیمت اواپراتور مراجعه نمایید و همچنین مقایسه قیمتی دقیقی بر روی انواع دستگاه ها انجام دهید.

در این مقاله به بررسی انواع این دستگاه می پردازیم و مدل های مختلف اواپراتور در بندرعباس را با یکدیگر مرور می کنیم.

ممکن است که برای شما سوال پیش آید که این دستگاه با کندانسور چه تفاوتی دارد و ما برای جواب به این سوال به شما پیشنهاد میکنیم که به مقاله آشنایی با تفاوت اواپراتور و کندانسور مراجعه نمایید تا اطلاعات کاملی در این زمینه به دست آورید.

در اندازه های کوچکتر ممکن است پوسته لوله استاندارد باشد، اما پوسته جوش داده شده برای اندازه های بزرگ استفاده می شود.

اواپراتور زیر صفر (هم اواپراتور تونل انجماد و هم سردخانه) شامل بدنه فلزی با پوشش ضد خوردگی، مجموعه موتور و فن، کویل های فین دار، تجهیزات برفک زدایی، سیستم کنترلی و غیره است که نمونه ای از ساختار درونی آن در شکل زیر نشان داده شده است.

هم اختلاف دمای تبخیر ∆Tو گام دوم انتخاب اواپراتور ، مشخص کردن اختلاف دمای اواپراتور یا همان دلتا تی اواپراتور می باشد که با توجه به نوع محصول و رطوبت نسبی مورد نیاز شرایط نگهداری آن محصول می باشد .

طرز کار آن بدین صورت است که تعداد زیادی صفحه در کنار هم قرار گرفته اند و در فضای خالی بین صفحات و با الگوی یکی در میان، سیال داغ و سیال سرد جریان می یابد و حرارت به واسطه دیواره صفحات منتقل می شود.

بخش گرماگیر و یا به عبارت دیگر سرد کننده سیستم تراکمی، تبخیر کننده یا اواپراتور است که در واقع نتیجه عملکرد سیستم سرمایشی در آن مشخص میشود.

در پاسخ به سوال اواپراتور سردخانه چیست می توان گفت که هر سیستم سردسازی در سردخانه ، تونل انجماد و غیره از ۴ بخش اصلی شامل یونیت کندانسور و یونیت اواپراتور ، کمپرسور و شیر انبساط تشکیل می شود (به کل آنها در مجموع چیلر تراکمی گفته می شود) که در یک مدار بسته، ماده مبرد (یا محلول آب و گلیکول) بین این چهار بخش با لوله کشی به چرخش درآمده و عمل سردسازی هوای داخل سردخانه را انجام می دهد.

اواپراتور شامل چهار بخش است. شایان ذکر است که استفاده از متریال و آلیاژهای باکیفیت و مرغوب در ساختار اواپراتور شل اند تیوب، موجب استحکام و دوام محصول در برابر عوامل محیطی و عوامل خورنده مانند پوسیدگی، خوردگی و زنگ زدگی شده است.

این مایع در اواپراتورهای دستگاه های خنک کننده ای مانند فن کویل خانگی و کولر گازی از طریق یک کانال خارج می شود ولی در اواپراتور زیر صفر (سردخانه ای) به یخ تبدیل می شود (برفک) و سطح کویل های اواپراتور را می پوشاند و راندمان آن را کاهش می دهد.

ساختار این اواپراتور همانند مدل لوله ای می باشد ولی در میان لوله های آن یک صفحه وجود دارد که سطح تبادل حرارت را افزایش داده در نتیجه نرخ انتقال حرارت افزایش می یابد و معمولا در یخچال های خانگی و فروشگاهی استفاده می شود.

قیمت این اواپراتورها نسبت به پوسته و لوله بیشتر می باشد و همچنین به اندازه آن توانایی و قابلیت تحمل فشارهای بالا را ندارد.

این مبدل ها یا با استفاده از آب یا با استفاده از هوا مبرد را خنک سازی می کنند و به چرخه بر می گردانند.

سپس سیال در طول لوله ها حرکت می کند و در نهایت با تغییر فاز از حالت گاز به حالت مایع در می آید.

به طور کلی در سیکل تبرید ابتدا گاز وارد کمپرسور می شود و متراکم می شود و حرارت آن افزایش پیدا می کند.

کمپرسور به همراه یونیت کندانسور در بیرون از سردخانه و بر روی یک شاسی جاسازی شده و همانند شکل زیر ماده مبرد (گاز فریون) بین این اجزا به گردش در می آید تا هوای درون سردخانه توسط اواپراتور سرد شود.

گام اول در طراحی سیستم برودت محاسه بار برودتی سیستم می باشد و گام بعد انتخاب کمپرسور مناسب برای آن و در گام انتخاب اواپراتور بار برودتی را با توجه به باری که کمپرسور در شرایط کاری ما ارائه می دهد انتخاب می کنیم و باید مقدار توان الکتریکی کمپرسور ار نیز به آن اضافه کنیم در واقع فرض کنیم تمام توان الکتریکی تبدیل به حرارت شده است و اواپراتور باید جمع این دو بار را از سیستم خارج کنیم .

از شیرآلات گرفته تا ابزارهای کنترلی، از کمپرسور گرفته تا مبدل­های حرارتی، همه و همه تحت نام تجاری دانفوس عرضه می­شوند و کیفیت و کارایی این قطعات بر همه شناخته شده است.

وقتی که سطوح خارجی اواپراتور در درجه حرارتی پایین تر از f32 عمل می کند بخار موجود در هوای اطراف سطوح به نقطه شبنم رسیده وبرفک زدن لوله ها آغاز می شود .

قادر به عمل کردن در فشار کم باشد (نقطه جوش پایین!). اواپراتور صفحه ای هپاکو HPE-400 به گونه ای طراحی شده تا فضای کمی را در موتورخانه اشغال کند و صرفه جویی در کاهش فضای مورد نیاز موتور خانه را نیز به دنبال دارد و به دلیل وزن کم و سبک خود در جابه جایی سهولت فراوانی دارد.

بدلیل ضریب انتقال حرارتی بالای مس، معمولاٌ کویلها را با این متریال میسازند. این روند به طور مداوم تکرار میشود.

اواپراتور کولر جایی است که مبرد مایع انجمادی، گرمای هوای دمیده شده را میگیرد و قبل از اینکه آن را به کندانسور تهویه مطبوع برگرداند تا گرما را دفع کند، به حالت گازی تبدیل و تبخیر میشود.

بین تیوپ بخار و فلاسک تبخیر در روی دستگاه روتاری اواپراتور استفاده میشود تا از کشیده شدن محتوای فلاسک به داخل کندانسور در حین تکانش جلوگیری کند.

در اواپراتور در بندرعباس سیال با دریافت حرارت نهان تبخیر خود از محیط تبخیر می شود و باعث خنک شدن محیط بیرون می گردد.

اجزای اواپراتور حرارت را دریافت میکنند و سرمای استانداردی را در فضای یخچال منتشر مینمایند. گرمای محیط بیرون را جذب می کند و سیال تبخیر می شود.

ساده ترین مدل اواپراتور در بندرعباس مدل لوله ای آن می باشد. نوع هوايي آن بنام كويل انبساط مستقيم يا DX (Direct Expantion) ناميده ميشود.

در این نوع مبدل ها هر زوج صفحه با كاربرد تكنولوژی جوشكاری لیزری بهم متصل میگردند . یکی از مزایای این اواپراتور راندمان انتقال حرارت بسیار بالا و قیمت مناسب آن ها نسبت به دیگر اواپراتور ها است.

عمل تقطیر بخار آب موجود در هوا بر روی لوله های اواپراتور انجام می شود و بخار آب (رطوبت) موجود در هوا در اثر برخورد به آن به مایع تبدیل می شود.

محلول آب و لیتیوم بروماید(سولوشن) در ژنراتور حرارت می بیند و بر اثر حرارت ، آب بخار می شود. نوع دیگری از اواپراتورها که به آنها فن کویل نیز گفته می شود، وجود دارد که به جای جاری شدن مبرد در کویل آنها، محلول آب سرد و گلیکول (گلیکول ماده ضد یخ کننده است) در کویل آنها جاری می شود.

این کاهش فشار مایع مبرد سبب شده بلافاصله پس از ورود مایع به اواپراتور سریعا تبخیر شده و گرمای محیط را بگیرد.

پس میتوانند در مناطق مرطوبت کارایی زیادی داشته باشند. اختلاف دماي اواپراتور به صورت اختلاف بين دماي هواي ورودي به اواپراتور كه معمولا دماي طراحي فشا در نظر گرفته مي شود و دماي اشباع مبرد در فشار خروجي اواپراتور، تعريف مي گردد.

صرف نظر از اینکه گرما چگونه به سطح خارجی اواپراتور می رسد، همیشه گرما از طریق هدایت از دیواره های کویل اواپراتور عبور کرده و به مبرد داخل آن می رسد.

اما در همه اواپراتور ها سیال مورد نظر از یک شیر انبساط می گذرد و افت فشار سیال باعث تبخیر آن می شود.

اینها از نظر طراحی ساده هستند و لوله در معرض انجماد یا پارگی نیستند. این نحوه طراحی فین ها و نحوه قرار گرفتن لوله ها بازده عملکرد اواپراتور را بالا می برد و همین طراحی اصولی در بازده و راندمان آن تاثیر شگفت انگیزی می گذارد.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.