رئیس‌جمهور: دانشگاه تراز اسلامی اقتضائاتی دارد که همه باید به آن ملتزم باشند

[ad_1]

رئیس جمهور حفظ حرمت اساتید دانشگاه را وظیفه همگانی در کشور دانست و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را موظف به رفع الزامات و رفع مشکلات معلمان دانشگاه ها به ویژه در حوزه معیشتی کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید ابراهیم رئیسی عصر سه شنبه در نشست هم اندیشی با اساتید دانشگاه، با تاکید بر اینکه فضای دانشگاه ها باید فضای علم، دانش و تربیت نیروهای فرهیخته باشد، اظهار کرد: ما معتقد به حمایت از علم، پژوهش و دانشگاه هستیم. اینها هزینه نیست، سرمایه گذاری برای توسعه و آبادانی کشور است.

رئیس جمهور با یادآوری اهمیت و نقش والای کادر آموزشی دانشگاه ها در روند توسعه و اعتلای کشور، اذعان داشت: امروز باید دغدغه های کادر آموزشی را مد نظر قرار دهیم و رضایت آنان را جلب کنیم تا آینده سازان را پرورش دهند. کشور با روحیه و اشتیاق بالا.”

رئیسی همدلی، همفکری و بهره برداری از ظرفیت های گسترده جوانان و نخبگان دانشگاهی کشور را بهترین راه برای عبور از موانع و مشکلات کشور دانست و گفت: در دولت معتقدیم که از همه توان فکری و نیروی انسانی استفاده کنیم. دانشگاه و جامعه نخبگان کشور دست یاری دراز کنند.

رئیس جمهور دانشگاه ها را اتاق فکر دولت خواند و تاکید کرد: دانشگاه باید مسائل کشور را در اولویت بررسی قرار دهد و در موضوعاتی مانند آب، خاک، کشاورزی، هوا، صنعت، اشتغال و فناوری های نوین به دولت راه حل های سریع ارائه کند. .

بررسی مطالبات برای تغییر دولت از دیگر موضوعات سخنان رئیس جمهور در این جلسه بود. رئیسی با تاکید بر اینکه تغییر در دولت باید علم محور باشد، گفت: تغییر پایدار و موثر در دولت منوط به هر کاری است که بر اساس علم و دانش انجام شود و این امر مستلزم ارتباط عمیق و مستمر دولت و دانشگاه است. “

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری، دولت را پل ارتباطی دانشگاه با دانشگاه و فضای نخبگان خواند و به تلاش های معینی در این مرکز برای ایجاد سیستم ارتباط ساختاریافته بین دولت و نخبگان دانشگاه اشاره کرد. مشکلات کشور با تکیه بر دانش، درک و توان نخبگان و دانشمندان.

رئیسی ایجاد امید با حمایت های ملموس و عملی را مهمترین راه حفظ نخبگان کشور دانست و گفت: باید با دانش آموزانی که آینده ساز کشور هستند به گونه ای رفتار شود که به آینده کشور امیدوار باشند تا بتوانند به آینده کشور امیدوار باشند. مهاجرت نخبگان معکوس شده است و این یک مشکل است.” دولت در این زمینه مسئولیت جدی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه کشور دارای جاذبه های بسیار ارزشمندی برای فعالیت جوانان و دانش آموزان است، گفت: باید در داخل کشور و در سطح شرکت های علم بر و مراکز آموزشی و علمی شهربازی ایجاد شود تا دانش آموزان و جوانان این احساس را داشته باشند. زمینه فعالیت دارند و تحقیقاتی برای آنها وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان یکی از اساتید مبنی بر اهمیت توجه به علوم انسانی، ارتقای این علوم را یکی از اولویت های کشور دانست و گفت: دانشگاه مرکز توسعه انسانی و تولید علم است. علوم پایه. انقلاب.

همکاری و هم افزایی صنعت و فرهنگستان موضوع بعدی سخنرانی اصلی اساتید دانشگاه شد. رئیس جمهور با اشاره به نگرانی یکی از میهمانان از موانع همکاری صنعت و دانشگاه گفت: بارها در دولت تاکید کرده ام که به جای اینکه دانشگاه به دنبال صنعت باشد، امروز همه دستگاه های اجرایی موظف هستند به دانشگاه و همکاری با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برای ایجاد پیوندهای عملی در تمام سطوح.

رئیسی خطاب به اساتید و روسای دانشگاه ها گفت: سعی کنید فضای دانشگاه ها فضای علم، دانش و تربیت نیروهای فرهیخته باشد و تلاش اساتید در این زمینه می تواند نتایج بسیاری داشته باشد.

رئیس جمهور بر رعایت شئونات اسلامی و احترام به اساتید تاکید کرد و گفت: احترام به کرامت اساتید بسیار مهم است و چنین رویکردی باید در دانشگاه هم برای دانشجویان و هم برای رهبری باشد.

رئیسی تاکید کرد: دانشگاه در سطح اسلامی الزاماتی دارد که همه باید به آن پایبند باشند و برای این امر همه باید تلاش کنند تا فضای دانشگاه فضای علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی با اشاره به ارتباط نزدیک رئیس جمهور با اساتید و دانشجویان، به مهم ترین برنامه های وزارت علوم اشاره کرد و گفت: «پژوهش»، «نوآوری هدفمند» را انجام خواهیم داد. و «خلق مال من العلم» برای رسیدن به آن.

در این نشست دکتر حسن دانایی فرد، استاد دانشگاه تربیت مدرس، دکتر میرسامان پیشوایی، استاد دانشگاه علم و صنعت، سرکار خانم گراوی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، دکتر نجف لک زایی، استاد پژوهشگاه، دکتر ر، محمدرضا حسنی آهنگر، استاد دانشگاه امام حسین (ع)، دکتر تقی آزاد ارمکی، استاد دانشگاه تهران، دکتر فؤاد ایزدی، دانشگاه تهران، دکتر محمدرضا جهانسوز از دانشگاه تهران، دکتر. علی عبدالعلی از دانشگاه علم و صنعت، دکتر داوود مرادانی از دانشگاه زنجان، دکتر حسن مسلمی نائینی از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر عبدالحمید نقره کار از دانشگاه علم و صنعت، دکتر فرهمندپور از دانشگاه تهران و دکتر علی رضایان از دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب در خصوص ارتقای کیفیت تصمیم گیری در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، رویکرد نظام مند به مدیریت، مطالعات زنان و خانواده، تحول علوم انسانی، نقش علم و فناوری در تمدن، مشکلات اجتماعی ایران، مطالعات منطقه ای در دانشگاه ها، امنیت غذایی با استفاده از نتایج علمی، نقش ترویج علم در ایجاد دانش بنیان، نقاط قوت و ضعف در ساختار منابع، نقش و راه های تعامل با کشور همسایه شرقی اهمیت بحث بین دانش در حوزه معماری و هنر، مهاجرت نخبگان و اقدامات دانشگاه در راستای شعار سال را مطرح کردند.

در این نشست دکتر جلیلی رئیس دانشگاه فناور نیز حضور داشتند. چلدوی رئیس دانشگاه شاهد و دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در کشور رشد کردند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

لیبل خام طرح کاپرا

لیبل خام ما برچسب‌هاي ارواح سفارشي با کيفيت برتر را براي طيف گسترده‌اي از مارک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.